Maanmittaus

Sain juuri kutsun valintakokeisiin ja olivat sitten laittaneet sen kolmannen vaihtoehdon, josta en tiedä kuin nimellisesti, kokeisin on kuitenkin mentävä.

Minkälaiset työllistymis mahdollisuudet ja millainen koulutus?
Onko hyväpalkkainen työ?
811929
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Työpaikkoja
http://www.mol.fi/paikat/Search.do?lang=fi&searchExecute=true&municipalities=&province=---&country=---&freshness=1&duration=11&type=21&searchphrase=maanmittaaja#resultList
http://www.mol.fi/paikat/Search.do?lang=fi&searchExecute=true&municipalities=&province=---&country=---&freshness=1&duration=11&type=21&searchphrase=maanmittausinsin%F6%F6ri#resultList

Ei noita työpaikkoja liikaa ole,mutta eihän maanmittaajia valmistu kuin rovaniemelt ja vantaalt.

Ja ehkä teknilliseltä korkeakoululta ?

Äänestä
  • Hohhoijjaa, mistä kolosta tämäki mörkö tullu? helsingissäkin on kyseisen alan koulutukset.. Valillassa esim... mikähän ongelma tällä henkilöllä oikein on?

    Äänestä

Maanmittausalalla eläköityy porukkaa 5-10 vuoden sisällä tosi paljon. Töitä tuntuu olevan nytkin tarjolla. Mulle just tarjottiin oppisopimuspaikkaa (kartoittaja) maanmittaustoimistosta. Siinä paikassa unohdin maanmittausinssi-opiskelut ja pääsykokeetkin jätän väliin, vaikka kutsu niihin tulikin. Sen verran paljon kiinnostaa kartoittajan työt.
Käy vilkasemassa esim. www.karttakeppi.fi ja www.maanmittauslaitos.fi , niistä löydät lisää tietoa alasta. Kartoittajan palkka ei ole kovin kummonen, mutta inssillä on jo reilusti päälle 2000 euroa/kk. Mulla se palkka ei ratkase alan valintaa, vaan se, että saan tehdä mieleistäni työtä. Pienet tulot, pienet menot. Ei muuta kun mene innolla pääsykokeisiin!

Äänestä

Töitä tulee saamaan varmasti, koska maanmittareita koulutetaan sen verran vähän ja koulutus on sen verran monipuolinen että on useampia vaihtoehtoja.

Seuraavia osa-alueita kuuluu opintoihin:
* perusopinnot (matikka, kielet, tietsikka jne)
* kaavoitus
* kiinteistöasiat
* paikkatieto yms. tekniset
* varsinainen mittaus
* sekalainen tekninen suunnittelu

AMK-tasolla alaa opetetaan siis Mikkelissä, Rovaniemellä ja Vantaalla. Vaihdoin tosin itse parin vuoden jälkeen pois kun rupesi käymään meikäläiselle turhan tekniseksi.

Äänestä
  • Syksyllä -07 maanmittausalan amk-opetusta saa suomeksi vain Rovaniemellä ja Vantaalla, ruotsiksi Vaasassa (muistaakseni). Mikkelissä amk-opetus loppui.

    Äänestä

Helsingin vallilassa nyt ainakin on maanmittauksen perusteet. Ite oon sinne menos syksyl. 15 pääs sisään. Ensisijaiseks tänävuon haki 11/104 Että aika vähän.

Äänestä

Ekaa vuotta vallillassa perustutkinnos. En kyllä mitään tiennyt alasta kun sinne hain. Töitä tosiaan on monipuolisesti. Niin toimisto kuin ulkotöitäkin. On ilmakuvausta, merellä voi mittailla (ei kuulemma mitenkään hirveen mukavaa mutta vaihtoehto sekin) Lentokentällä, Energia laitoksilla, Maanmittaustoimistolla, Niitä riittää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ma-mi.........,, kirjoitti:

Sain juuri kutsun valintakokeisiin ja olivat sitten laittaneet sen kolmannen vaihtoehdon, josta en tiedä kuin nimellisesti, kokeisin on kuitenkin mentävä.

Minkälaiset työllistymis mahdollisuudet ja millainen koulutus?
Onko hyväpalkkainen työ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu