mitä mieltä olette??kun lapsi on huostaanotettuna ja käy kotilomilla niin saa korvausta 7e/vrk.moniko sijari tekisi "sydämmellä"työtään tuohon rahaan eli kk tekisi n200e/kk.me biot yritetään selviytyä todella naurettavalla rahalla ja minunkin tapauksessa lapsi on ollut kotona pitkiäkin aikoja...ja niin vielä että rahan saa vasta tapaamisen jälkeen..
mitä mieltä??
luuluu
351952
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
että oman lapsen ruokarahaa saa? ja noi vähän?
lapsi kotona 30-31 vrk/kk, helmikuussa 28 vrk /29. On tää niin väärin.
taas pätkääkään, mistä on kysymys.
Oletetaan vain, että joku vaatii omalle lapselle ruokarahaa kun ei VIITSI itse elättää.
No, nämä nyt aukeavat vain niille, joiden lapsi on tai on ollut huostaanotettuna perheen TIETYN taloudellisen tilanteen aikana.
näinhän se on mutta emmehän voi sulkea typeryksiä tältä palstalta pois ikävä kyllä.
Minä saan 120 euroa viikossa kahdelle henkilölle elämiseen. Siitä on hoidettava siis ruoka ja vaatteet ja puhtaus. 2. pientä tulevat viikonlopuiksi, ja he saavat ruokarahaa 27 euroa. Minusta siinä ei ole mitään kummallista. Jos joutuisin maksamaan noista minimi rahoistani lasten ruoat, enkä siihen pystyisi, vaan pitäisi jostain tinkiä, niin silloinhan olisin taas kerran huono Äiti! Miettikää nyt, herranen aika, perhekodin "äidit" ja "isät" voivat lopettaa helposti omat kunnolla palkatut työnsä, kun ottavat toisten lapsia. Muka hyvällä sydämellä. Haistakoon pitkän p.n! En tunne minkäänlaista huonoa omaatuntoa siitä, että saan pienilleni ruokarahaa. Siitähän ei muu perhe saa syödä.
loppuu ja silleen...
On se hirveetä kun lapsi huostaanotetaan!
Taloudellinen asema murentuu...nyyh...
itkijöitä tarkoitin jo tuolla ylempänä viestissäni.................
Katsos, jos vanhempi on vaikka työtön, niin se pv-raha on TODELLAKIN tarkoitettu YHDEN ihmisen elämiseen, se ei tolvanankaan matematiikalla riitä useammalle.
Mutta vaikka koko muu Suomi saa lapsilisää, niin sitähän ei saa huostaanottovanhempi, vaikka lapsilisän pitäisi liikkuakin lapsen mukana.
Jos se sinusta on pilkan arvoinen asia, niin siinähän iniset, TOLVANA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
vanhemman talous siitä murene, kyllä yhteiskunta pitää yhdestä ihmisestä huolen, vaikka olisi työtönkin.
Mutta moukan moukkamaisuudella ei ole rajaa pilkata siitäkin, että lapsi menettää mahdollisuutensa pitkiin kotilomiin. Optiomiljonääritkin saavat lapsilisät, mutta ei huostaanotettu lapsi tuossa tilanteessa.
Pilkkaatko sinä myös aiheetta huostaanotettuja lapsia?
olin varakas, hyvinvoiva, menestyvä. SAirastuin. Lapsi huostaanotettiin kun mies on häiriintynyteikä pysty hoitaan, sukulaiset kieltäytyivät auutamasta.Luulin etttä mulla on pahanlaatuinen kastvain. Nyt kun huostaanottoa lastenkodissa on jatkunut kaksi ja puoli votta, joudun hakemaan toimeentulotukea, lapsilisä ja elatustuki menevät sosialitoimelle, opintotuki on loppunut, perintö meni matkoihin lastenkodin ja opiskeluoaikan väliin, työtä en voi ottaa vastaan koska lastenkoti vaatii tpaamisajaksi virka-ajan eikä työnantajaa löydy joka palkkaisi illaksi ja viikonlopuksi, lisäkai jatkan vielä opintoja... miksi pilkkaat meitä joiden elämäntilanne on vaikea. En juo enkä polta en ole mielenterveysvammainen vaan ihan normaali naisihminen. Eronnutkaan en ole mutta mies on sairas psyykkisesti, ei jaksa ihmisten seuraa, edes lapsen...
automaattisesti.
Näin pitäisi tapahtua sekä huostaanoton että etävanhemman tapaamisten yhteydessä. Kyllä sen verran joustamista viranomaisiltakin pitäisi löytyä.
lähinnä tämän ketjun aloituksella toivoin asiallisia vastauksia mutta ainahan näitä kaikkitietäviä perseenreikiä löytyy oli palsta mikä tahansa.rahallinen korvaus oman lapsen kotiloma ajalta on naurettavan pieni ja yleensä tilanne on niin että kun huostaanotto tapahtuu katoaa kaikki muutkin etuudet ja sehän on normaalia joka perheessä oli lapsi huostassa tai ei niin näitä tukia saatte myös ns.kunnon vanhemmat mitä haluatte täällä esille eräät tuoda.minun kohdalla huotaanoton aikana koko perheen talous pyörähti ympyrää ja kun lapsi asui kotona niin omilla tulin toimeen ei tarvinnut ttt.tä hakea.huostan syystä sairasloma,piti hakea pienempi asunto jne...joten tiedän kyllä mitä huostaanotto pahimmillaan tekee koko elämänkaarelle ja syitä huostaanottoon en ala edes repimään teillä arvostelijoillahan on jo oma näkemys siihenkin
Ihan sama miten kirjoittaa niin niitä asiattomia vastauksia varmasti tulee. Aina pitää olla vääntämässä ja kääntämässä kaikki asiat päälaelleen.
Kyllä vanhemmille pitää maksaa se 7e. Vaikka se tuntuukin oudolta pyytää "korvauksia" kun lapsi tulee lomalle mutta se on pieni raha siihen verrattuna mitä "paikat" vetää. Tällä rahalla ainakin saa ostaa lapselle mitä ruokaa, tms hän haluaa.Ja jos on ttt.asiakas niin ei tätä lisä suuta oteta huomioon ollenkaan.
Luuluu älä välitä, aina löytyy "pirullisia kirjoittajia" minä tiedän kaiken ja olen aina oikeassa tyyppejä...
Se 7 euroa päivässä on naurettava raha. Ja aina noita toisten hädällä ilkkuvia idiootteja löytyy, mutta ei aina jaksaisi niitä juttuja lukea. Minäkin kävisin töissä, jos en olisi sairastunut. Ja sairauden takia yhtäkkiä sossu päätti, että olen huono ÄITI. Siitä se akka varsinkin suuttui, kun otin yhteyttä eduskunnanoikeusasiamieheen ja hankin asianajajan. Siitä alkoi sellainen rumba, että ihan heikottaa. Olen myös yrittänyt tehdä asiasta ulkista, ja kirjoittanut kaikille kansanedustajille ja presidentille. Vastauksia sain 10. joten ei niitä kiinnosta. Mutta aloitan "pommituksen" uudestaan, katsotaan sitten. Mutta kyllä ÄIDEILLE ja ISILLE pitäisi vähän enemmän antaa, saahan perhekotien sijais "vanhemmatkin" aika summia.
????????????????
korvaamaan huostaanottokustannuksia.
Vaikka lapsi olisi säännöllisesti esim. 1/3 ajasta kotona ja lomien aikana vähintään puolet, ei meidän kohdalla kotiin annettu lapsen kuluihin kuin 4 e/pv.
Kaikki muut vanhemmat saavat lapsen kustannuksiin siis vähintään lapsilisän, vaikka eivät sitä välttämättömiin menoihin edes tarvitsisi. Mutta huostaanoton jälkeen lapselta viedään taloudelliset edellytykset kotona oloon, vaikka hänellä olisi miten runsaat kotilomat tahansa. Näin siitä huolimatta, vaikka vanhempi on työtön, sairauspäivärahalla, tekee osa-aikatyötä tai elää muuten toimeentulominimillä. Suomeksi sanottuna EU:n köyhyysrajan alapuolella.
kun hoito lastenkodissa on muuten ilmaista. Kyseessä erityisalastenkoti, joten sosuilla on täysi työ hannkiia riittävästi rahaa kustannusten peittämiseeen. Toisaalta vaikka kotona on kaikki hyvin ja lapsikin on jo rauhoittunut, ei sossu uskalla tehdä ratkaisua, eihän sitä tiedä vaikka joku valittaisi siitäkin että lapsi kotiin pästetään... lastensuojeluilmiantojen tekijätkin kun ovat arvaamattomia....
kallista onkin ja vanhemmat maksavat siitä varallisuutensa mukaan.
ja emme aiokaa olla niin kauan kuin lapsi on huostassa. sillä hetkellä kun lapsi pääeee pois huostasta alkaa taas työnhaku janormaalielämä, siihen asti käytetään hyuväksi yhteiskunnan resurssit täysillä
Minullakin tuli mieleen raha ja lomat. Jos poitsu olisi yön yli kotona niin maksettaisiinko minullekkin se 7e? Onko yölomat oikeasti kielletty rahan vuoksi??? En usko että pojan käyttäytymisellä on niin paljon syytä yöloma kieltoon...
Muuten miksi sosku saa minun yh-korotuksen lapsililistä??? Se raha kun siirrettiin soskun tilille ja päätös tuli kelasta niin siinä oli myös yh-korotus??? Koska soskusta on tullut YH????
Onneksi ei tarvi (minun) sentään elatusmaksuja maksaa. Mutta jos olisi isommat tulot niin sitten täytyisi. Eli: Isä maksaa ja minä myös = tuplapotti soskulle!!! Mut jos menen töihin sit tilanne katsotaan uudelleen!!!
Sosku ja perhekodit ovat mielestäni rahan ahneita PIIP...
tetaan ja lapsi lasketaan lomailemaan kotiin, kun rahat loman viettoon viedään.
Mitäs laki siitä sanoo?
Työtön saa minimituen, jolla yksi henkilö elää/ei elä, komsii komsaa.
Sairas saa sairaspv-rahan.
Miljonäärin lapsi saa lapsilisän.
Kun lapseni oli laittomasti huostaanotettu, hän sai kotilomalle ruokarahaa 4 e/pv.
Pienikin lapsi yritetään saada ymmärtämään sijoituspaikan ihanuus kotioloihin verrattuna.
Ei kotona oloa todellisuudessa halutakaan tukea, kyllä tämä on loistava esimerkki huostaanottoihin sisältyvästä asenteesta, että lapset on saatava huostaan ja myös pysymään siellä.
olisitte kiitollisia kun joku teidän lapsia rakastaa ja hoitaa..hyvä äiti nipistää omista ruuistaan ja antaa lapsille eka.
äiti joutuu tekemäänkin.
Onko sinulla jotain sitä vastaan?
noudata edes perustuslakia?
Pitäisikö kaikkien kansalaisten käyttäytyä
yhtä anarkistisesti kuin suomalaisen sosiaalityöntekijän
eli ei noudattaa lakeja, ei edes perustuslakia, jossa turvataan kaikille kansalaisille perustoimeentulo jne?
hyvä äiti taistelee myös lapsestaan silloin kun tietää olevansa lapselleen paras
sossu maksaa vanhemmille, kun lapsi käy lomillaan kotona, rahaa!
Mikshän pitää niille maksaa omasta lapsesta "kotikäyntirahaa"?
Pitihän heidän aikanaan hoitaa jatkuvasti lapsiaan ilman jotain ylimääräistä rahaa!
Eihän me sijaritkaan olla omista lapsista mittään ylimääräistä olla saatu!
Kumma yhteiskunta!
Kun ei lapsiaan pysty itse hoitaan, eli ovat huostassa ja kun kotona käyvät, heille maksetaan
että nyt sitten voivat "elättää lastaan" sen muutaman päivän!
Kait se mennee six-päkkiin tai mäyrään, kuiteskin!
esim. lapsilisän menetyksestä.
Etkö ole kuullutkaan, että optiomiljonääritkin saavat Suomessa lapsilisän, koska se kuulema kuuluu kaikille, mutta ei huostaanottoperheille.
Ja ihan riippumatta siitä, mikä on huostaanoton syy. Täytyy olla tasapuolinen kaikille katsos.
SIKSI on oikein, että maksetaan edes jotain. Nimittäin kyllä JOKAINEN muukin suomalainen perhe yhteiskunnalta jotain saa, vaikka sinä valehtelet toisin.
rahaa on lapsilisä esimerkiksi?
Sen saat sinäkin, vaikka kirjoituksesi perusteella et sitä edes ansaitsisi.
sijoitetun lapsen hoidosta noin 900,-/kk (hoito, kulu, lapsilisä, harraste, aloitus jne)
Jos lapsi on muutaman päivän kuukaudesta omassa kodissaan
niin edes lapsilisä pitäisi lapsen vanhemmille niistä päivistä maksaa.
Myös sellaisten lasten vanhemmat, jotka ovat työttömiä, sairauspäivärahalla, toimeentulotuella, eläkkeellä
heille pitäisi myös maksaa näiltä lasten kotona olo päiviltä asiaankuuluva korvaus.
muista jättää oma päckkisi kauppaan.
sinun vastuullasi ovat omiesi lisäksi myös vieraiden perheiden lapset.
ja siitähän sinulle tulee vielä erikseen tilikin!
nuo summat jostain, miksi kävisin töissä nykyisin!
Kuulehan, ei ne kyllä pelaa missään sossusyhteemissä!
On ne unelmia, joilekkin, aikoinaan saatiin kaikkineen n. 600 egua/kk lapsesta, joka oli ns. vammainen! ja se lapsilisä.
Et tosi hirveetä tuloa, ne aloitusmaksuthan menee siihen, mitä lapselle pitäää ostaa, esim. sänky jne. ei jaksa luetella kun ei oo teil tajuu!
kierroksilla, kun nuohan on kyllä samoja summia nyt kun ennenkii. Mutta tuo on minimin mukkaa, eikä niitä monille makseta. Vaan siitähä jaksaavat sijarit loputtomasti bioja haukkua, kun kaikki kunnat ei maksa lapsista samoja korvauksia.
Mut kun kaikki on biojen vika, niin tässä raha-asiassa, niinku muutenkkii...
Eihän se niin paljo ole kun perhekodissa, mutta saahan siitä sijaritkii ihan mukavasti. Ei sen väliä, että pentuun männöö noin viissattaa egua kuussa, jää siitä ihan mukavasti muitenkii.
mistähän sinulla on käsitys että meille bioille maksetaan jotain ylimääräistä?kyllähän sinäkin lapsistasi olet lapsilisän saanut?vai oletko varakas sijari joka tiliotteesta et edes huomaa tuollaista summaa kuin lapsilisä?muut asiat mitä kommentoit ovat taas sarjassamme minä hyvä ja olen monta kertaa teitä kehoittanut aloittamaan oman palstan mutta kai ne kiksit on niin hyvät kun saa haukuttua meitä bioja täällä palstalla.
tässä sinulle luettavaa.huostan alkaessa sijareille maksettiin alotusrahaa800e jolla olisi pitänyt ostaa esim.sänky ja vaatteita lapselleni kas kummaa käydessäni sijareilla lapsellani oli vanha sänky ja kaikki vaatteet ala arvoisia jotka kyllä valokuvasin ja lähetin sijaishuolto toimiston arvioitavaksi huh huh oli kommentti.meidän lapsi olisi halunnut jatkaa harrastustaan kas kummaa sijarit sanoivat että liian kallista ja ollaan aikoinaan kuljetettu omia lapsia tarpeeksi harrastuksiin.(minä yh olen kyllä pystynyt hoitamaan lapseni harrastuksen maksut kylläkin kovalla työllä)sijari yritti myös 100 euroa joka kuukausi lapseni kustannuksella siivouapua kotiinsa mutta eihän mennyt läpi tämäkään!sitten yritettinn lastani viedä psykiatrille jotta poika olisi todettu psykiatriseksi potilaaksi ja sitten haettiin hoitotukee hah hah minä puutuin peliin ja sekin meni plörinäksi.sittenhän jo lapsi heitettiin kuin märkärätti pois sijaisperheestä kun kaikki ylimääräinenkin raha oli yritetty lypsää.JOTEN KOHTUUS SINULLAKIN HALOO NYT PUHUTAAN MUUTAMAN EURON KORVAUKSESTA JOKA MENEE KYLLÄ LAPSEEN IHAN VARMASTI!!!
ylisuurista korvauksista, koska itse ovat niin hemmetin kateellisia niistä. Vinkuvat ja haukkuvat bioja, että meidän pitäisi olla heille kiitollinen. Saan minäkin palkkaa työstäni, enkä silti huuda kenellekään, että pitää olla kiitollinen, että teen työtäni.
Ja joka sijari tietää työhön ryhtyessään, mikä palkka tulee olemaan, turha siitä on vikistä.
Vai onko kyse siitä, että lapsia on ruettu ottamaan rahan kiilto silmissä ja sitten ollaan pettyneitä, kun saadaan tenavat sellaisista kunnista, jotka maksavat minimikorvaukset. Biojen siitä tietysti pitäisi olla kiitollinen, hyi hitto!
Kun rahanahneet paskiaiset saataisiin pois lapsibisneksestä, aiheettomat huostaanotot purettaisiin, saisi osa sijareista jäädä nuolemaan näppejään. SEN TAKIA täällä haukutaan bioja ja yritetään painaa maanrakoon, että kukaan ei olisi henkisesti niin voimaantunut, että taistelisi lapsensa kotiin. Sehän on tappio aina sijarille kun lapsi kotiutetaan - tiedä ikinä miten kauan joutuu seuraavaa odottelemaan ja mikä vaiva taas uusi lapsi opettaa talon tavoille. Ärsyttäviä siis koko biot kun välittävät lapsistaan!
palstalle arvosteltavaksi ja kokenut sijaisvanhempi oli siitä sitä mieltä, että se tuskin on edes sijarin kirjoittama, koska irvistelijä ei tunne edes perusasioita.