hei
taloyhtiöllämme piti olla yhtiöjärjestyksen mukaan yhtiökokous viimeistään toukokuun loppuun mennessä. kokouskutsua ei ole tullut eikä puheenjohtaja ja isännöitsijä ole saanut hommaa liikkeelle.
voiko tästä olla jotain seuraamuksia, jos kokousta ei pidetä ajoissa ?
taloyhtiöllämme piti olla yhtiöjärjestyksen mukaan yhtiökokous viimeistään toukokuun loppuun mennessä. kokouskutsua ei ole tullut eikä puheenjohtaja ja isännöitsijä ole saanut hommaa liikkeelle.
voiko tästä olla jotain seuraamuksia, jos kokousta ei pidetä ajoissa ?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Aihetta on käsitelty kevään aikana monet kerrat, katso aikaisempia keskusteluja.
Yhtiökokous meni yli yhtiöjärjestyksen määräämän aikarajan ja syy oli 'isännöitsijän kiireet'. Monta taloyhtiötä on hänellä hallittavanaan.
Keskustelimme asiasta yhtiökokouksessa ja lopputuloksena oli se, että kokouksen aikarajaa ei saa jatkossa viivyttää.
Yritin minäkin kysyä täältä viivästyneen kokouksen mahdollisia seurauksia, mutta aina oli tuo sama linja ---> KATSO KEVÄÄN KIRJOITUKSIA!
Vaan vaikka otsikko olisi ollut nappiin, niin ei sieltä vastausta niihin seuraamuksiin löytynyt.
Sakkoja, piiskaa tai vuosi vankeutta? Ei siitä mitään sanktioita ole määrätty, fiksu isännöitsijä toteaa asian ja kertoo miksi näin on käynyt. Fiksut osakkaat toteavat että näin kävi ja sillä selvä, jos ovat oikein fiksuja niin muuttavat yhtiöjärjestystä.
Ei liene kenellekään uutinen että monessa yhtiössä rikotaan yhtiöjärjestystä joka vuosi, jollei yhtiökokouksen pitoajankohdan niin tilintarkastuksen suhteen. Usein aikataulut on niin tiukat ettei tilinpäätös valmistu ajoissa, tai vaikka valmistuisi niin tilintarjastaja ei sitä ehdi tarkastaa. Jollei haluta maksaa isännöitsijälle siitä että hän hoitaa vain yhtä taloyhtiötä täytyy puitteet rakentaa siten että voidaan toimia "laillisesti".