Käsittääkseni Mara on jonkinlainen "saatana" joka kiusaa Buddhaa juuri ennen tämän valaistumista. Onko Mara todellinen olento ja jos on, kuinka suuri merkitys hänellä on buddhalaisuudessa?
Vai onko Mara pelkkä illuusio, viimeisten "kiusausten" manifestaatio?
Mara
3
699
Vastaukset
- On ..
Nimenomaan illusio. Koska kaikki mitä voidaan nähdä, tuntea, ajatella tai kokea on illusiota.
Kaikki nuo ovat ajatuksesta lähtöisin siis illusioita.
Perimmäisellä, äärimmäisellä totuudella ei ole mitään tekemistä ajattelun kanssa.
Kaikki tuo selviää itsetutkimuksen/ itsetuntemuksen seurauksena. - kauhea Demoni
Hyva kysymys.
Mara pitaa kasissaan ns elaman pyoraa. Kaikki sen pyoran sisalla on dukkhaa. Myos uskonnolliset rituaalit yms. Me olemme sen pyoran sisalla ja siita voi vapautua. Mara on hirvea demoni, joka pitaa meita kahleissaan. - soulmasha
Mara (tiib. du). Henkisen tien kulkijan kohtaamia vaikeuksia. Tiibetiläinen sana merkitsee jotakin raskasta tai paksua. Buddhalaisuudessa mara symbolisoi intohimoja, jotka saavat ihmisen valtaansa, sekä kaikkea kielteistä, mikä estää hyvyyttä juurtumasta ja etenemistä polulla kohti valaistumista. Maroja on neljä: skandha-mara on väärä näkemys itsestä, klesha-mara tarkoittaa kielteisten tunteiden valtaan joutumista, mrtya-mara on kuolema, koska se keskeyttää harjoituksen ja devaputra-mara on takertuva kiintymys meditatiiviseen autuudentunteeseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16912833
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1545458Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454780Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493689Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392788Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1201955Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1111706Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3661638Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1081538Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361471