Eli pitääkö paikkansa väite et rautaluodit kuluttaa nopeemmin piipun ku kupariluodit? Eli kellään henkilökohtaista kokemusta et on saanu piipun menemään rautaluodeil?...Juttua kuulee monenlaista, toiset sanoo et voi ampua ja toiset et ei.
Entä ruostumattomat piiput...kuluuko nopeemmin kuin normaali?
Rautaluodit
13
2046
Vastaukset
- ihan silmissä..
Ei: Katso vanhojen sotapyssyjen piippuja.
Huolimatta väärästä käytöstä, putsauksesta ja kuluneista kymmenistä vuosista niillä osuu yhä, ja suurin osa sotilaspatruunoista on sellaisia joihin ottaa magneetti kiinni koska rauta on halvempaa kuin lyijy tai kupari.
Tietysti jos ostat kalliin uuden aseen ja ammut sillä korkeintaan muutama sata laukausta vuodessa on säästö näennäistä ja pääsääntöisesti ne (siviili)tombakkivaippaiset ovat tehty paremmin ja ovat tarkempia kuin massana sotilaskäyttöön valmistetut.
Jos haluaa pihdata kustannuksissa ja ampua tarkkoja patruunoita ne kannattaa tehdä itse. Mutta latausvälineet ja hyvät aineet maksaa kuten myös oma työ jotain. Joten jollei sitä tee myös harrastuksekseen niin pieniä määriä ei kannata itse ladata.
Enemmän vaikuttaa varmaankin miten ammutaan; siis vedetäänkö sarjalla piippu kuumaksi ja puhdistetaanko väärin.
Metsäpyssyllä tai tarkkuusaseella tätä ongelmaa on vähemmän.- että sodassa rautaluoteja
mistä päättelit että sodassa on ollu rautaluoteja. olen paljo löytänyt sotilaskiväärin panoksia ja ihan normaali luoti niissä on eikä mitään rautaa.
- Viänäse Tumi
jotta raataluotit ilima muuta kuluttaapi piippuva enemmä. Sannoo järkikii. Romattu piippu tietennii er asia. Kulluuha sekkii, mutta hittaammi. En kaepoo henk kohtasta kokemusta ku en halluu pilata piipuloetan. Piipu kulumissee vaekutta kovasti mitä kuumemmaks ammut. Erroosio leviää ylmänökartiosta etiäpäen.
- Tsetzeni
Osta sie suojalasit ett´ei kulu silimälöessäs piiput
Tsetzeni kirjoitti:
Osta sie suojalasit ett´ei kulu silimälöessäs piiput
Va eipä ou tullu kokkeilttuo raotassie luotija. Ossoattako sannoa jotta mikähä etu liennöö lokpeissi luovvissa veneperässee verrattuna?
- itelattooja savosta
k0rh0nen kirjoitti:
Va eipä ou tullu kokkeilttuo raotassie luotija. Ossoattako sannoa jotta mikähä etu liennöö lokpeissi luovvissa veneperässee verrattuna?
Hyvä piippu kestee vaekka petonista valetut luodit. Tasaluatunen hiekka tekköö luojista tappiilin lentäjän.
- Gosse från Mariehamn
itelattooja savosta kirjoitti:
Hyvä piippu kestee vaekka petonista valetut luodit. Tasaluatunen hiekka tekköö luojista tappiilin lentäjän.
Lokkipase ja puattipyrstö. Evut sinne tänne.Taetaa Posniija Hertsekoviina Privi Partitsuani PPU tääsmetallipuattipyrstö ollakkii mualima huonoenoen. Vua umpipersiin kute reikäpiäne puattipersii lienöö yks parraampii rakenteeta. Tiukka, vahva persii ja ettee päen vejetty vaeppa sekä kunno valamistaja. Kelepoo mulle tarkkuushommii.
- wiäräveijo m
Gosse från Mariehamn kirjoitti:
Lokkipase ja puattipyrstö. Evut sinne tänne.Taetaa Posniija Hertsekoviina Privi Partitsuani PPU tääsmetallipuattipyrstö ollakkii mualima huonoenoen. Vua umpipersiin kute reikäpiäne puattipersii lienöö yks parraampii rakenteeta. Tiukka, vahva persii ja ettee päen vejetty vaeppa sekä kunno valamistaja. Kelepoo mulle tarkkuushommii.
sie gåssel mittee ossoo tarkkuuttoo,kuitenkii out niun huonn ammppuj jo luonnestoon.
- Gosse från Mariehamn
wiäräveijo m kirjoitti:
sie gåssel mittee ossoo tarkkuuttoo,kuitenkii out niun huonn ammppuj jo luonnestoon.
Ee meekäläen tarkka-ampuija ookkaa. Oon tuollane senttilötä ampuvaenennii Saalta metrilä tuuloo senti kasa, kahelta saalta kahe sentin ja kolomelta saalta männöö jo huonosti ku kasa onnii jo kolomesenttii. Amunnii tietennii nii isoja elukoeta jotta tua riittääp.
- .308
Eli eli...juttuahan kuulee monenlaista, mut onks kukaan kuluttanu omaa piippumaan normaalia nopeemmin rautaluodeilla? Paljon on varmaan kiinni rautaluotien laadustakin, mut yleisesti onks kokemusta?
- asseitten ystävä muuruveeltä
Meellä päen on tapana jos raataluoti on kuluttana puupun horoks niin lattaellaan patruunaan luotia missee on johtorengas tae kakssii mikä tekköö asseesta tuas uuven verosen.
- Naantalissa_palaa_tänään
oiuiskoha teil mittöö salvoo kutisevvaa persaukkoon
- MustaTulevaisuus
Hei, 15v!
Harmi kuulla että nykyinen asumisjärjestelysi tuottaa sinulle pahaa oloa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä4410619Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on12710159- 227937
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776354Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.325003- 564763
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1244112Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1253449- 633165
Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2273114