Egyptiin

viisumi?

Hei, suunnittelen reissuu Egyptiin kesäksi, olis kyseessä omatoimimatka. Hommaan liput itse ja majoituksen.
Kuinka sen viisumin kanssa sitten, kuinka pian sen voi saada ja olihan se jotain 25-26 euroa?
Matkatoimiston kautta sais helposti mut olis kalliimpi matka.
Eihän sitä tartte kauan odotella jos on turistimatka?

Kiitos tietävälle vastaajalle jo nyt!

6

859

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ///

      Ota viisumi vasta Egyptistä lentokentältä. Se on voimassa kuukauden ja edullisempi kuin suurlähetystöstä tai matkatoimistosta hankittu.

    • tiedosta, ///

      Soitin nyt kuitenkin varmuudeksi Egyptin suurlähetystöön ja sain palvelua selvällä suomen kielellä! :)
      Eli, viisumin voi hakea täällä Suomessa E:n suurlähetystöstä mutta myös Egyptissä lentokentällä. Jos haluan välttää jonotuksen ja saada mielenrauhan että asia on kunnossa, voin hakea sitä myös täällä. Hinta on 20 €.
      Voin myös lähettää passini suurlähetystöön palautuskuoren kera, jossa on nimeni ja osoitteeni ja postimerkki. Päivän sisällä pitäis viisumileiman olla passissa ja lähettävät sen mulle takaisin.
      Ehkä helpoin tapa siis. Niin sanoivat myös, että viisumi on ihan saman hintainen, haki sitä siellä tai täällä. Hyvä juttu. :)

      • tainnut

        sanoa mut viisumi on voimassa 3 kk sen saamisesta. :)


    • MHS

      Egyptin Suurlähetystöön Helsinkiin hakemus (matkatoimistosta saa veloituksetta), passi tietty kahdella valokuvalla, palautuskuori merkkeineen. 3 kk:n viisumi ja oli 20 € (tai siinä main) syksyllä postikulut. Kannattanee laittaa kirjattuna. Tosin Egyptin kentällä joudut kuitenkin pränttäämään tekstiä paperille eli ei tuo valmiiksi hommattu viisumi taida paljon nopeuttaa. Nyt itse testaamme tilanteen viikon päästä.

    • MHS

      Viikossa hoitui lähetystöstä vai menikö ihan sitäkään....Osoitteen löydät varmastikin netistä. Hyvää matkaa :)

    • Hinta oli viimeksi 15 euroa lentokentällä (siis 1 kk kun sieltä ei muuta saa) ja siitä sai 20 ja rapiat LE takaisin. Voi toki olla että hinta noussut kuukauden sisällä. Tämä on mielestäni vaivattomampi tapa kun ei tarvitse postitella mitään sun muuta, nousta vain koneesta ja marssia ostamaan viisumiin tarvittavat 'postimerkit'. Eri asia on jos tietää että viipyy kauemmin kuin kuukauden, mutta siihenkin on edullisempia tapoja kuin hakea pidennystä lähetystöstä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      246
      6334
    2. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      28
      4337
    3. Koska näet seuraavan kerran

      Kaivattusi? Onko päivä tiedossa vai sattumasta kiinni?
      Ikävä
      95
      2844
    4. Ootko nainen jotenkin

      itseäs täynnä? Mars laihduttamaan. 🫵🏽 K
      Ikävä
      41
      2257
    5. Hyvästi.....

      En vain enää jaksa.....
      Ikävä
      33
      2042
    6. Hyvää yötä

      Mm❤️
      Ikävä
      53
      2005
    7. Ongelma Ibizalla

      Mistä saada triatleetin jalkaan mahtuva kenkä häitä varten?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      1850
    8. Eelle

      Huomenta,ajattelen sua..
      Ikävä
      22
      1739
    9. Hauskaa nimipäivää rakkaalle!

      On kova ikävä. Rakastan sua ikuisesti ❤️🤗😘
      Ikävä
      27
      1542
    10. Pitihän se arvata, että kasvavat puolustusmenot

      halutaan rahoittaa työtä tekevien oloja kurjistamalla. Nyt ehdotetaan arkipyhien poistamista. Seuraavaksi tulee ne kuusi
      Maailman menoa
      231
      1481
    Aihe