Puhelin soi lakkaamatta. Vihdoin siivottomalla vuoteella lojuva ruokkoamaton hahmo liikahti, ja hapuili puhelimen känsäiseen kouraansa.
- Mitä v-a, hän örisi luuriin.
- Täällä Viidakkopoliisin päällikkö. Täällä on piru irti. Tarvitsemme nyt välttämättä sinun palveluksiasi! kuului hätääntynyt ääni.
- Juma... että teillä on otsaa. Sanoinhan, että olen jättänyt ne hommat. Älkää soittako enää, hän ärisi ja paiskasi luurin kiinni.
Puhelin alkoi soida välittömästi uudelleen.
Hän kirosi, ja nosti uudelleen luurin.
- Ettekö millään tajua, olen eläkkeellä. Kysykää jotain toista likaisiin hommiinne!
- Mutta Nastamuumio... Ei ole ketään joka osaisi homman! Ja tällä kertaa meillä on varaa maksaa kunnolla hommasta! Suostuisit nyt tämän kerran, kyse on elämästä ja kuolemasta!
Nastamuumio oli vähällä paiskata luurin uudestaan alas, mutta hänen katseensa osui joka puolella huonetta lojuviin tyhjiin rommipulloihin. Piru vie, viina oli lopussa ja rahaa tarvitaan!
- Okei, mutta tämä keikka saa olla ehdottomasti viimeinen, Nastis örähti vastahakoisesti.
- Suurkiitos! Lähetän heti kopterin noutamaan sinua. Klik!
Nastis löysi yhden pullon pohjalta vielä hiukan rommia, otti krapularyypyn ja alkoi kiroillen kiskoa saastaisia trikoita ylleen.
Viimeinen keikka
3
437
Vastaukset
- Herbertt
Viidakkopoliisin päällikkö näppäili kännykkäänsä salaisen numeron.
- Viidakkopoliisin päällikkö täällä. Hän suostui.
Tiedän... hän on täysin alkoholisoitunut. Käytän vanhaa kunnon Lee Harvey Oswaldin temppua... Kaikki tulevat uskomaan, että hän toimi yksin... Aivan, hänellä on meidän kannalta raskauttavia tietoja. Mutta pian pääsemme samalla iskulla eroon sekä presidentistä että Nastamuumiosta, ja teistä tulee uusi presidentti. Hyvä. Kuulemiin!
Viidakkopoliisin päällikkö nosti jalat pöydälle ja sytytti sikarin.- red Baron
Oli iltapäivä Nurmijärvellä.
Pitkänhuiskea mies heräili aamuyhdeksän aikaan, kääntyi ja huomasi vieressään uhkean naisen josta ei osannut sanoa onko tumma vai vaalea.
-Perkele! hän kirosi itsekseen.-Mistä tuokin vosu on kainaloon ilmestynyt?Mahtaa toimittajilla olla hauskaa jos tämä juttu paljastuu, ja etenkin jos opposition kusipäät rupeavat ivailemaan moraalittomuudesta...
Mies hoippui kylpyhuoneeseen, laittoi rillit nenälleen ja yökkäisi.
Hän oksensi lavuaariin, päästi ankarasti peräilmaa ja jatkoi kiroiluaan.
Äkkiä puhelin soi!
Mies huusi nimensä ja jatkoi:-Kuka wittu tähän aikaan soittaa???
-Hätätilanne.Yhdysmiehemme Afrikassa ilmoittaa että projekti Revontuli on paljastumaisillaan...
jatkuu... - Frederik Boogie
red Baron kirjoitti:
Oli iltapäivä Nurmijärvellä.
Pitkänhuiskea mies heräili aamuyhdeksän aikaan, kääntyi ja huomasi vieressään uhkean naisen josta ei osannut sanoa onko tumma vai vaalea.
-Perkele! hän kirosi itsekseen.-Mistä tuokin vosu on kainaloon ilmestynyt?Mahtaa toimittajilla olla hauskaa jos tämä juttu paljastuu, ja etenkin jos opposition kusipäät rupeavat ivailemaan moraalittomuudesta...
Mies hoippui kylpyhuoneeseen, laittoi rillit nenälleen ja yökkäisi.
Hän oksensi lavuaariin, päästi ankarasti peräilmaa ja jatkoi kiroiluaan.
Äkkiä puhelin soi!
Mies huusi nimensä ja jatkoi:-Kuka wittu tähän aikaan soittaa???
-Hätätilanne.Yhdysmiehemme Afrikassa ilmoittaa että projekti Revontuli on paljastumaisillaan...
jatkuu...- No voihan juma... oottakaas, mä oon vähän kipee just nyt, palaillaan, örisi pitkä mies nokialaiseen ja sulki luurin. Hänen ohimoillaan jyskytti ja päässä kuhisi kuin mehiläispesässä.
Pitkä mies plöräytti mukiin tuhdin siivun kossua, lantrasi sen appelsiinimehun tähteellä ja kulautti kurkkuunsa. - Ahh...jo helpottaa... hän ähki. Sitten hän ajoi nahkaruoskaa heiluttaen vosun tiehensä, ja sonnustautui ähkien ja lakkaamatta peräilmaa päästellen pukuun ja kravattiin.
Sitten hän näppäili adjutantin numeron, joka vastasi melkein heti.
- Kuules. Hommaa mulle äkkiä tiedot jostain v-un projekti Revontulesta. Homma uhkaa kuulemma kusta käsille. Joo mä oon vielä täällä Nurmijärvellä, peruuta tapaamiset ja laita hösseliks. Mä muistelen että tää Revontuli on jotain tosi tärkeetä... Sano että mä oon flunssassa, Paavo voi ottaa ruorin taas vaikka viikoks, paa nyt haiseen, pitkä mies mörisi ja katkaisi puhelun.
- Piru vie, täytyy ottaa vielä toine siivu... hän kähisi ja täytti paskaisen mukinsa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude16213844Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t8410005Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1019199Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k218339Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk486827Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy436733Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1516216Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1025164Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri244055En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä4051359