Rahanmeno?

Hanna

Ollaan lähdössä miehen kanssa Sousseen 13.6. ja pohdiskelen, että kuinka paljon siellä suurinpiirtein rahaa menee.

Aamupala syödään hotellissa, mutta muuten käydään ulkona syömässä. Tuliaisia ajateltiin jonkin verran ostaa (jotain halpaa) ja ehkä jotain vaatteita itsellemme.

Eli, kuinka paljon teillä on mennyt rahaa matkallanne?

Tietääkö Minareetti myydäänkö Soussessa ns. äitiysvaatteita (jotka olisi jotenkin verrattavissa Suomen äitiysvaatteisiin), sillä niitäkin voisi ostaa jos edullisesti saa.

17

3372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minareetti

      En ole kyllä koskaan nähnyt äitiysvaatteita Soussessa mutta se ei kyllä automaattisesti tarkoita etteikö niitä missään olisi. Vaan minä en ole koskaan törmännyt. :)

      Rahanmenoonkaan musta ei kyllä ole apua vaikka erittäin taitava rahankuluttaja olenkin :)
      Mutta en ole ollut ikinä varsinaisella turistimatkalla tunisiassa, joten en osaa sanoa paljonko lomalla menee. Osaisin kyllä sanoo paljonkin suurperheen ruokakulut ovat kuukaudessa tai sähkön kulutus kolmessa kuukaudessa. Mutta kysymykseesi en osaa vastata. Toiset matkailijat tietävät paremmin.

      Mukavaa lomaa!!

      • Soussessa

        Onko kukaan edes koskaan nähnyt paikallista
        naista Sousse katukuvassa? Eikö ne mammatkin
        ole samalla lailla hellan ja nyrkin välissä
        joten ei siinä paljoa äitiysvaatteita tarvita?


      • nähnyt
        Soussessa kirjoitti:

        Onko kukaan edes koskaan nähnyt paikallista
        naista Sousse katukuvassa? Eikö ne mammatkin
        ole samalla lailla hellan ja nyrkin välissä
        joten ei siinä paljoa äitiysvaatteita tarvita?

        katukuvassa naisia paljonkin =). Että tuossa taas yksi asiallinen kommentointi... Tunisissa olen havainnut mammakuteita, joskaan ei mitenkään mainostusmielessä, mutta muutamia on osunut silmiin. Jos mahdollista, kannattaa siis suunnata ostosmatkalle Tunisiin, siellä muutenkin laajempi valikoima ja aivan ihania pieniä kauppoja sekä aivan kesksutassa ostiskeskus (teatterin vieressä, pääkadun varrella). MInäkään en varsinaisella turistimatkalla ole koskaan ollut, mutat hyviä löytöjä olen tehnyt mm. markkinoilta. Kysykää oppaalta, osaavat neuvoa miten pääsette sinne.
        Ja sama pätee tuohon rahankulutukseen kuin Minareetillakin, en oikein osaa sanoa mitään summia. Automaatteja on, joten voihan sitä nostaa rahaa lisää jos sille tuntuu. Ja kannattaa vaihtaa vähemmän kerrallaan, koska euroiksi vaihtaminen ei ole sitten kauhean kannattavaa, jos huomaa että dinaareita onkin taskun jäänyt.


      • minareetti
        Soussessa kirjoitti:

        Onko kukaan edes koskaan nähnyt paikallista
        naista Sousse katukuvassa? Eikö ne mammatkin
        ole samalla lailla hellan ja nyrkin välissä
        joten ei siinä paljoa äitiysvaatteita tarvita?

        Ihan hyvä. Elä vain uskossasi. Uskon, että helpottaa omaa huonoa oloa kun uskottelee itselleen, että toisilla on pakko olla asiat vielä huonommin.


      • sun juttujas
        Soussessa kirjoitti:

        Onko kukaan edes koskaan nähnyt paikallista
        naista Sousse katukuvassa? Eikö ne mammatkin
        ole samalla lailla hellan ja nyrkin välissä
        joten ei siinä paljoa äitiysvaatteita tarvita?

        ompas taas joku välkky asialla!!
        todellakin siellä kulkee naisia ihan niin kuin muuallakin.
        ja hanna! jos sul on aamupala,niin 500 euroo riittää aivan varmasti,saat kivasti tulijaisijakin!
        hyvää ja antoisaa matkaa!!


      • matkailu avartaa
        Soussessa kirjoitti:

        Onko kukaan edes koskaan nähnyt paikallista
        naista Sousse katukuvassa? Eikö ne mammatkin
        ole samalla lailla hellan ja nyrkin välissä
        joten ei siinä paljoa äitiysvaatteita tarvita?

        Viimeisen kahden viikon aikana näin montakin odottavaa äitiä Soussen kaduilla...


    • Maikku L

      Oltiin reissussa viime syksynä kahden lapsen kanssa.
      Meillä meni n. 1200e.
      Käytiin kahden päivän saharan reisulla, joka neljältä maksaa aika paljon.mitään hirveesti ei tuliaisia ostettu.
      oisko reilu 1000e hyvä varata.

    • -karvapää-

      vai 2?

      • Hanna

        Viikko ollaan.


      • hammametissä

        noin 175e viikon reissussa, aamupala oli hotellilla, muuten syötiin kerran päivässä ulkona ja ajettiin aika paljon taksillakin :) Ja ostin kenkiä, laukun, pikkutuliaisia ja kaikkee muuta pientä vaikka kuinka! Oli niin halpaa!


    • eka kerta kohta

      kahdelle ihmiselle kahdeksi viikoksi. riittääkö??

      • sit kunnolla

        törsätä kun Tunisia on halpa maa..Meil meni kahen viikon reissulla n.1000e siihen kuulu toki Saharan reissu ym. Elo oli todella luksusta ..


    • Hanna

      Kiitokset teille, jotka vastasitte asiallisesti :) Viikko aikaa niin päästään reissuun!

    • toukokuu

      Hotelleissa on vesi tosi kallista, 1,7 din/l, ostakaa kaupoista, joissa se on 0,4 din/l ja viekää huoneeseenne kangaskassissa. Sitä kuluu tosi paljon. Sunnuntaina menimme aamulla taksilla kamelimarkkinoille, jossa oli tosi edullista tavaraa ja oli helppo tinkiä eikä kauheaa tyrkytystä Taksikyyti oli Jijine-hotellista 5 km soussesta sinne 6 din sivu. Olimme ostaneet Medinasta paljon kalliimmalla kovalla tinkimisellä.Jos menisimme uudelleen, emme menisi medinaan ollenkaan. Port el Kantaussa venesataman lähellä oli paljon edullisia pikku putiikkeja ja siellä oli ihanan raikas ilma eikä tarvinnut tinkiä, kun näki hinnat heti tuotteista. Purjehdimme siellä katamaraanin kyydissä 2 h 20 din/henkilö eli 12 e
      Lastenvaatteita , laukkuja, kenkiä löytyi tosi edullisesti kamelimarkkinoilta ja port ei Kantausta. Retki Saharaan vei myös 200 e

    • matkailu avartaa

      On minulle riittänyt ja tuolloin olen ostanut tuliaisiakin ja käynyt muutamalla retkellä....

      • Anonyymi

        Koronan takia nyt jää Tunisia. Mulla sieltä mies:(


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Koronan takia nyt jää Tunisia. Mulla sieltä mies:(

        Miksi Koronan takia jää????!!! Mää oon menossa ❤️❤️😃😃😃❤️


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      62
      10125
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      16
      6876
    3. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      73
      6438
    4. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      85
      6164
    5. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      65
      4445
    6. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      32
      4313
    7. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      11
      4312
    8. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      46
      4150
    9. Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa

      Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh
      Maailman menoa
      56
      4050
    10. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      44
      4038
    Aihe