mondeon hankinta 2,5v6

eli tollasen hankintaa harkitsen yks olis kiikarissa mittarin mukaan ajettu 155000km,auto saksan tuonteja??kone kävi kyl ihan nätisti kun koe ajoin autoa tänään mut en vielä tehnyt kauppoja pitää harkita eli kaikki mahdollinen kokemus kyseisestä automallista kiinnostaa.jos joku tietää mitä kustantaa jakopään vaihto turun suunnalla kyseiseen autoon niin senkin tiedon voi pistää mulle.Niin ja vuosimalli oli 97 ja automaatti,kaikki huomiarvoiset asiat tänne vaan

kiitti etukäteen vastanneille
2741
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Paljon pitää hintaa???
-käsijarrut tarkastaa.
-Ovien helmat edestä taakse asti (siis takaluukkukin)
-Onko siinä muka jakopäähihna?? Minulla ainakin on ketjulla mutta vuosimalli onkin 2001..
-Kokeile että ilmastointi pelaa oikeasti(jos on ne nupeista väännettävät)
-Katso www.nettiauto.fi pikkaisen hintahaitaria.
-Kuuntele kolinat takapäästä.
-Aja yli 120km/h ja kuuntele ilman stereoita auton ääniä, jos ujeltaa niin on laakereita menossa rikki.
-Seuraa lämpöjä(öljyn)
-Tarkkaile tyhjäkäyntiä lämpimänä(ettei nouse yli 1000kierroksen) silloin on jotain vikaa.
-Tiedustele tosiaan koska on vaihdelaatikkoon vaihdettu öljyt, ja kuuntele tarkasti muutenkin miten tuo laatikko vaihtaa vaihteita, jos nykäisee yhtään pahasti niin on varmaa että on remonttia tiedossa.

Onnea ja Menestystä
Itsellä tosiaan myös 2.5l V6 ja vuosimallihan oli tuo 2001. Ja Wagon Ghia varustuksella nahkaistumilla.

Äänestä
  • Onkohan tuohon vaihdettu vesipumppu jo, noilla kilmetreillä on jo syytä uusia se. Alkuperäisen pumpun siivikko on muovia ja se hajoaa noin 150 tkm:n seutuvilla, omastanikin hajosi (V6 GT vm. -97). Ja se on sitten tuurissaan sattuuko huomaamaan lämmön nousun ajoissa ja välttää kansi yms. vauriot. Minulla kävi tuuri ja ei mitään muuta vauriota ilmennyt. Kannattanee sitten laittaa metallisiipinen tarvikepumppu jos vaan sattuu löytämään sellainen. Niin ja tuo jakopää on ketjukäyttöinen, eli siinä ei noita hihnanvaihtomurheita ole.
    Tähän mennessä minulta hajonnut/kulunut vaihtokuntoon (90 tkm):
    - oikean etupyörän laakeri
    - sytytystulppien johdot
    - lämpömittarin anturi
    - lambda-anturit 2 kpl
    - raidetangon päät 2 kpl
    - ns. koiranluut taakse 2kpl
    - öljyproppu, kierteet on nytkin sökönä alumiinivaluisessa öljypohjassa
    - lisäksi jarrupaloja, sytytystulppia, suodattimia, öljyä yms.
    Muuta en nyt muista, eli suhteellisen vähillä vaivoilla on päästy.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


majupi kirjoitti:

eli tollasen hankintaa harkitsen yks olis kiikarissa mittarin mukaan ajettu 155000km,auto saksan tuonteja??kone kävi kyl ihan nätisti kun koe ajoin autoa tänään mut en vielä tehnyt kauppoja pitää harkita eli kaikki mahdollinen kokemus kyseisestä automallista kiinnostaa.jos joku tietää mitä kustantaa jakopään vaihto turun suunnalla kyseiseen autoon niin senkin tiedon voi pistää mulle.Niin ja vuosimalli oli 97 ja automaatti,kaikki huomiarvoiset asiat tänne vaan

kiitti etukäteen vastanneille

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu