jos jättää tuloilmaputken räystäskoteloon ?
1 1/2 kerroksinen talo ja pitkillä sivuilla "kylmässä komerossa" on vedetty iv-putket. Nyt pohdin tarvetta vetää tuloilmaputki seinän läpi (siis pelkkä paneli ja tuulensuoja), mitä haittaa siitä voisi olla jos ei laita ritilää seinään vaan jätää putken piiloon räystäskoteloon aluskatteen alapuolelle ??
1 1/2 kerroksinen talo ja pitkillä sivuilla "kylmässä komerossa" on vedetty iv-putket. Nyt pohdin tarvetta vetää tuloilmaputki seinän läpi (siis pelkkä paneli ja tuulensuoja), mitä haittaa siitä voisi olla jos ei laita ritilää seinään vaan jätää putken piiloon räystäskoteloon aluskatteen alapuolelle ??
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei muuta haittaa, kuin se että kesällä on katon alla kuuma ja talosi muuttuu kiertoilmauuniksi. Kanavaa on myöskin mahdoton puhdistaa ilman katon repimistä auki.
Muuta huonoa en keksi, joten unohda.
Yli 10 vuotta on tuollainen asennus ollut ja hyvin on toiminut. Ylimääräinen lämpö on käytännössä pelkästään hyvä juttu. Kesällä koneellisen ilmanvaihdon merkitys on vähäinen. Talon jäähdytys on kuitenkin hoidettava läpivedolla ikkunoista yöllä.
Räystäänaluslaudat kiinnitin ruuveilla.
Lämmityskaudella ja kylminä kesäpäivinä ylimääräinen lämpö on ihan hyväksi, mutta kuumilla ilmoilla voit olla toista mieltä. Jos räystäs ei ole kovin kuumalla puolella, niin saattaisi asennus onnistuakin, kunhan ilmansaanti on riittävää eikä yläpohjan pöly ja hajut pääse ilmavirtausten mukana kanavaan.
Viileästä ilmanottopaikasta on kuitenkin etua kesällä, koska ikkunoitakaan ei kannata pitää auki silloin kun ulkona on lämpimämpää kuin sisällä. Mieluummin "huudattaa" ilmanvaihtoakin täysillä.
Onhan ilmanvaihtokoneissakin lämmönvaihdon ohituksia, jolloin voidaan tuoda viileämpää ulkoilmaa suoraan sisälle. Tämähän toimii ainakin yöaikana, mutta päivällä saatetaankin tarvita sitten lämmönvaihdinta ottamaan talteen sisällä olevaa viileyttä ja siirtämään sen lämpimämpään tuloilmaan. Onneksi osa koneista osaa tehdä tämän automaattisesti.
Ovathan muutkin sen huomanneet. Läpiveto ikkunoista yöllä ja kone pienimällä nopeudellaan koko kesän. Se toimii parhaiten.
Kyllä itse pitäisin ikkunat kiinni päivällä, jos ulkona on liki 30 astetta.
Puhallustehoakin tällöin tarvitaan tai muuten tulee tukalaa.
Yöaikaan toki voi pitää ikkunoita auki, jos äänet ei häiritse.
Olen täysin erimieltä tuosta sinun sanomastasi, että ei IV koneella mitään jäähdytetä.
Itse olen aina pitänyt konetta kesäöisin täysillä ja samoin päivälläkin ja aamulla kun talo on viileä lähtee lämmöntalteenotto päälle ja pitää huoneet kokopäivän ihan mukavan viileinä.
Yöksi taas talteenotto pois ja ulkoota raakaa viileää ilmaa joka tulee suodattimien läpi eikä ikkunoista sitä siitepöly sekoitusta sisälle.