Kannattaa vaihtaa öljyt moottoripyörään,pyörä on honda cbr 1100 superblackbird.Olen ajnut öljyillä n.7000km.
kuinka usein
hondisti
3671
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
n.5-6tkm välein. Paljon ajavan kannattaa vähän jaotella ajokautta kilometrien mukaan koska syksyllä kuitenkin vaihdetaan öljyt. Esim. 15tkm määräällä kannattaa mieluummin ajaa 3x5tkm kuin 2x7tkm ja 1x1tkm.
Minä taas kerran vuodessa (ajokauden päätteeksi) tulipa sitte 5 - tai 15 tuhatta mittariin. Samalla vaihdan aina myös putsarin, sekä vaihteisto- ja peräöljyt.
Jos tulis yli 15 tkm, niin saattaisin vaihtaa kesken moottoriöljyt ajokauttakin. Vaikka toisaalta maantieajoahan nuo kilsat silloin olisi, eli ehkä aika turhaa puuhaa sittenkin. Meinaan, että onhan se ihan eri asia tuleeko 15 tkm maantiellä, maastossa, vai kaupungilla..
En tunne pyörääsi mutta onko siinä moottorille ihan omat öljyt? Silloin voi ajaa pidempää siivua kuin näillä perinteisllä malleilla joissa on vain yhdet öljyt ja vaihtoväli viiden tonnin luokkaa.