VALKOKULTA/ HOPEA?

Kumpi on kestävämpi kihla-/vihkisormuksena??

Valkokultaisesta lähtee rodiointi päältä, mutta kuinka nopeasti se suurin piirtein tapahtuu normaalissa käytössä (jos sormusta ei käytä esim. puutarhatöissä, jumpassa tms.)...? Eli kuinka usein rodiointia saa olla uusimassa? Ja toisaalta olisiko hopeinen sormus sitten parempi...kumpaan tulee helpommin naarmuja tai kulumia?
Tavallista keltakultaista en siis halua. Ja platinasormukset on turhan kalliita. :P

Kiitos! :)
43861
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Valkokulta on kestävämpää kuin hopea, vaikka 18 karaatin valkokulta naarmuuntuukin lähes yhtä paljon kuin hopea. Rodinointi täytyy tehdä käytöstä riippuen parin vuoden välein tai harvemminkin. Jos sitä käyttää ihan kaikkia töitä tehdessä, niin hiukan useammin, mutta maalaisjärkeä täytyy muutenkin käyttää sormuksia pidettäessä. Usein myös jos sormus pysyy suurinpiirtein aina samoin päin sormessa (esim. timanttisormukset, joissa ei ympäri asti kiviä) niin rodinointi kuluu alapuolelta ensin, ja sinnehän ei kukaan muu näe kuin sinä itse. Naarmuja sormukseen tulee välittömästi kun sen sormeen laittaa, ja jotain alkaa tehdä, ne eivät uutuuden kiiltävänä pysy päivää kauempaa.

Hopea myös reagoi herkemmin ihon kanssa, eli jos hikoilee paljon, sormus voi mustua. Sen saa kiillotusaineella putsattua, mutta valkokulta ei reagoi näin.

Valkokultasormuksia voi hankkia myös rodinoimattomana, jolloin sävy on vielä harmaampi, jossain valossa lievästi kellertävä. Ei kuitenkaan näkyvästi. Ne ovat tietysti huoltovapaita. Halvoista "kaksiyhdenhinnalladianakihloista" ei kannata lähteä rodinointia poistamaan, ne ovat edullisempaa 14 karaatin ulkolaista valkokultaa, jotka ovat huomattavan keltaisia rodinoinnin alta. Kotimainen valkokulta on yleensä kaunista vaaleaa valkokultaa, kannattaa kysellä sellaisia, jos rodinoimattoman sormuksen hankkii.

Toivottavasti tämä nyt hiukan selkiytti asiaa... =)

Äänestä
  • Kiitos vaan, kyllä selkeytti. :) Ei siis hopeista. :D

    Mutta siis millainen se rodinoimaton valkokultainen mahtaa olla...olisikohan jossain kuvaa? Kun tosiaan ei oikein miellytä silmää kultakorut tai sen näköiset. Itse käytän lähinnä hopeakoruja, joten kihlasormuskin olisi hyvä olla joku sen värinen, että sopii tyyliin. :)

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Kiitos vaan, kyllä selkeytti. :) Ei siis hopeista. :D

    Mutta siis millainen se rodinoimaton valkokultainen mahtaa olla...olisikohan jossain kuvaa? Kun tosiaan ei oikein miellytä silmää kultakorut tai sen näköiset. Itse käytän lähinnä hopeakoruja, joten kihlasormuskin olisi hyvä olla joku sen värinen, että sopii tyyliin. :)

    En tiedä missä asut, mutta kannattaa käydä kyselemässä sellaisista kultasepän liikkeistä, joissa tehdään lähinnä tilaustöitä ja uniikkikoruja. Ts. kultasepän pajoista. Sieltä voit ehkä löytää rodinoimattomia vk-koruja, tai ainakin heillä on raakamateriaalia, josta voinevat näyttää minkä väristä se on.

    Valkokulta on väriltään harmaata metallia, ehkä asteen verran "rusehtavampaa/kellertävämpää" kuin rodinoidut korut. Sitä on vaikea selittää, se pitää nähdä. Se sopii kuitenkin loistavasti yhteen hopeakorujen kanssa, ei se ole niin huomattavan eriväristä.

    Itse olen nähnyt Helsingissä Galleria Korussa rodinoimattomia vk-sormuksia, juuri sellaisia sileitä tavallisia kihlasormuksia. Siitä on tosin pari vuotta aikaa, mutta ehkä siellä vieläkin niitä on, mene ja tiedä.

    Äänestä

Ei muuta eroa ja ei tarvi maksaa uudesta rodinoinnista mitään osamaksuja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei tietoa... kirjoitti:

Kumpi on kestävämpi kihla-/vihkisormuksena??

Valkokultaisesta lähtee rodiointi päältä, mutta kuinka nopeasti se suurin piirtein tapahtuu normaalissa käytössä (jos sormusta ei käytä esim. puutarhatöissä, jumpassa tms.)...? Eli kuinka usein rodiointia saa olla uusimassa? Ja toisaalta olisiko hopeinen sormus sitten parempi...kumpaan tulee helpommin naarmuja tai kulumia?
Tavallista keltakultaista en siis halua. Ja platinasormukset on turhan kalliita. :P

Kiitos! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu