VALKOKULTA/ HOPEA?

ei tietoa...

Kumpi on kestävämpi kihla-/vihkisormuksena??

Valkokultaisesta lähtee rodiointi päältä, mutta kuinka nopeasti se suurin piirtein tapahtuu normaalissa käytössä (jos sormusta ei käytä esim. puutarhatöissä, jumpassa tms.)...? Eli kuinka usein rodiointia saa olla uusimassa? Ja toisaalta olisiko hopeinen sormus sitten parempi...kumpaan tulee helpommin naarmuja tai kulumia?
Tavallista keltakultaista en siis halua. Ja platinasormukset on turhan kalliita. :P

Kiitos! :)

4

3853

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kultasepän liikkeen myyjä

      Valkokulta on kestävämpää kuin hopea, vaikka 18 karaatin valkokulta naarmuuntuukin lähes yhtä paljon kuin hopea. Rodinointi täytyy tehdä käytöstä riippuen parin vuoden välein tai harvemminkin. Jos sitä käyttää ihan kaikkia töitä tehdessä, niin hiukan useammin, mutta maalaisjärkeä täytyy muutenkin käyttää sormuksia pidettäessä. Usein myös jos sormus pysyy suurinpiirtein aina samoin päin sormessa (esim. timanttisormukset, joissa ei ympäri asti kiviä) niin rodinointi kuluu alapuolelta ensin, ja sinnehän ei kukaan muu näe kuin sinä itse. Naarmuja sormukseen tulee välittömästi kun sen sormeen laittaa, ja jotain alkaa tehdä, ne eivät uutuuden kiiltävänä pysy päivää kauempaa.

      Hopea myös reagoi herkemmin ihon kanssa, eli jos hikoilee paljon, sormus voi mustua. Sen saa kiillotusaineella putsattua, mutta valkokulta ei reagoi näin.

      Valkokultasormuksia voi hankkia myös rodinoimattomana, jolloin sävy on vielä harmaampi, jossain valossa lievästi kellertävä. Ei kuitenkaan näkyvästi. Ne ovat tietysti huoltovapaita. Halvoista "kaksiyhdenhinnalladianakihloista" ei kannata lähteä rodinointia poistamaan, ne ovat edullisempaa 14 karaatin ulkolaista valkokultaa, jotka ovat huomattavan keltaisia rodinoinnin alta. Kotimainen valkokulta on yleensä kaunista vaaleaa valkokultaa, kannattaa kysellä sellaisia, jos rodinoimattoman sormuksen hankkii.

      Toivottavasti tämä nyt hiukan selkiytti asiaa... =)

      • ...

        Kiitos vaan, kyllä selkeytti. :) Ei siis hopeista. :D

        Mutta siis millainen se rodinoimaton valkokultainen mahtaa olla...olisikohan jossain kuvaa? Kun tosiaan ei oikein miellytä silmää kultakorut tai sen näköiset. Itse käytän lähinnä hopeakoruja, joten kihlasormuskin olisi hyvä olla joku sen värinen, että sopii tyyliin. :)


      • Kultasepän liikkeen myyjä
        ... kirjoitti:

        Kiitos vaan, kyllä selkeytti. :) Ei siis hopeista. :D

        Mutta siis millainen se rodinoimaton valkokultainen mahtaa olla...olisikohan jossain kuvaa? Kun tosiaan ei oikein miellytä silmää kultakorut tai sen näköiset. Itse käytän lähinnä hopeakoruja, joten kihlasormuskin olisi hyvä olla joku sen värinen, että sopii tyyliin. :)

        En tiedä missä asut, mutta kannattaa käydä kyselemässä sellaisista kultasepän liikkeistä, joissa tehdään lähinnä tilaustöitä ja uniikkikoruja. Ts. kultasepän pajoista. Sieltä voit ehkä löytää rodinoimattomia vk-koruja, tai ainakin heillä on raakamateriaalia, josta voinevat näyttää minkä väristä se on.

        Valkokulta on väriltään harmaata metallia, ehkä asteen verran "rusehtavampaa/kellertävämpää" kuin rodinoidut korut. Sitä on vaikea selittää, se pitää nähdä. Se sopii kuitenkin loistavasti yhteen hopeakorujen kanssa, ei se ole niin huomattavan eriväristä.

        Itse olen nähnyt Helsingissä Galleria Korussa rodinoimattomia vk-sormuksia, juuri sellaisia sileitä tavallisia kihlasormuksia. Siitä on tosin pari vuotta aikaa, mutta ehkä siellä vieläkin niitä on, mene ja tiedä.


    • Väri vähän harmaampi

      Ei muuta eroa ja ei tarvi maksaa uudesta rodinoinnista mitään osamaksuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      125
      1298
    2. Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä

      Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa
      Ikävä
      289
      956
    3. Milloin olet viimeksi ollut hänen..

      Lähettyvillä??
      Ikävä
      43
      845
    4. Milloin näit kaivattusi viimeksi?

      Mitä olisit halunnut tehdä tai sanoa hänelle?
      Ikävä
      33
      631
    5. Tappio Rydmanille

      Ei pystynyt Wille saamaan tahtonsa läpi. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012093775.html
      Perussuomalaiset
      145
      623
    6. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      38
      587
    7. 52
      551
    8. Sometähti villisika-Seppo on kuollut

      Suomussalmella lemmikki­eläimeksi virallisesti hyväksytty villisika Seppo on kuollut. https://yle.fi/a/74-20232445
      Suomussalmi
      28
      518
    9. Tiesitkös rakas

      Mun taivas on pilvinen ja synkkä. Päivät värittömiä ja harmaita. Missä olet, aurinkoni? 💔
      Ikävä
      44
      501
    10. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      107
      488
    Aihe