Kertokaa jos jollakin on kokemusta, että onko Osakaan/Tokioon/Nagoyaan mitään järkeä matkustaa kesällä? Kaikkialla varoitellaan kuumasta ja sateesta, mutta onko jollain omakohtaista kokemusta?
japanin säät?
3
974
Vastaukset
- 120 miljoonaa
japanilaista odottaa jo tuskasttuneina niitä kaatosateita ja helteitä. Tultiin juuri Kiotosta (sää oli kuin Suomen kesässä parhaimmillaan) ja sikäläiset ystävät kertoivat menevänsä kauas maalle vuoristoon jos vain pääsevät edes vähäks aikaa. Katso netistä tilastoja, ellet usko.
- Japaninkävijä
Alkukesä on kostean tympeän sateinen (tsuyu) Hokkaidoota lukuunottamatta. Loppukesä heinäkuun puolivälistä pitkälle syys-, lokakuulle on ahdistavan kuumaa (Tokion keskilämpö heinäkuussa 26C, kun Helsingissä se on noin 17C.). Syksyllä on raivoavat myös pyörremyrskyt ja isoja maanjäristyksiä voi sattua milloin tahansa. Joulu-helmikuussa on öisin melko kylmää ja lämmitys on puutteellista hotelleja lukuunottamatta. Hyviä matkustuskuukausia Tokio-Kioto -alueelle ovat lokakuun lopusta joulukuuhun ja maaliskuusta toukokuuhun.
Viime vuonna olin paikalla (akselilla Tokio-Kioto/Osaka-Hiroshima) elokuussa, kuumaa kosteaa=hikistä joka paikassa. Piipahdin myös Tokion pohjoispuolella Nikko nimisessä paikassa, jossa vuoriston ansiosta kyllä selkeästi viileämpää. Mutta eipä tuo kuumuus itseä nyt niin hirveästi päässyt häiritsemään, riippuu siitä, minkä itse koet mukavaksi tai epämiellyttäväksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1956818- 1592006
- 1131668
- 511370
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️551218Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢491083Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu991045Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?6967Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan251934- 41909