Kertokaa jos jollakin on kokemusta, että onko Osakaan/Tokioon/Nagoyaan mitään järkeä matkustaa kesällä? Kaikkialla varoitellaan kuumasta ja sateesta, mutta onko jollain omakohtaista kokemusta?
japanin säät?
3
1025
Vastaukset
- 120 miljoonaa
japanilaista odottaa jo tuskasttuneina niitä kaatosateita ja helteitä. Tultiin juuri Kiotosta (sää oli kuin Suomen kesässä parhaimmillaan) ja sikäläiset ystävät kertoivat menevänsä kauas maalle vuoristoon jos vain pääsevät edes vähäks aikaa. Katso netistä tilastoja, ellet usko.
- Japaninkävijä
Alkukesä on kostean tympeän sateinen (tsuyu) Hokkaidoota lukuunottamatta. Loppukesä heinäkuun puolivälistä pitkälle syys-, lokakuulle on ahdistavan kuumaa (Tokion keskilämpö heinäkuussa 26C, kun Helsingissä se on noin 17C.). Syksyllä on raivoavat myös pyörremyrskyt ja isoja maanjäristyksiä voi sattua milloin tahansa. Joulu-helmikuussa on öisin melko kylmää ja lämmitys on puutteellista hotelleja lukuunottamatta. Hyviä matkustuskuukausia Tokio-Kioto -alueelle ovat lokakuun lopusta joulukuuhun ja maaliskuusta toukokuuhun.
Viime vuonna olin paikalla (akselilla Tokio-Kioto/Osaka-Hiroshima) elokuussa, kuumaa kosteaa=hikistä joka paikassa. Piipahdin myös Tokion pohjoispuolella Nikko nimisessä paikassa, jossa vuoriston ansiosta kyllä selkeästi viileämpää. Mutta eipä tuo kuumuus itseä nyt niin hirveästi päässyt häiritsemään, riippuu siitä, minkä itse koet mukavaksi tai epämiellyttäväksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?
Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.2753868Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon
Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188733466Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia
mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös1452476- 562266
- 1541862
- 341687
Onko jo liian "vanha" vai mitä mieltä olet? 57-v. saa raakaa tekstiä tv:ssä
The Summit Suomi tv-ohjelmassa 57-vuotiaan Maritan jaksamista kyseenalaistettiin iän takia. Onko tässä iässä jo liian "v301258- 211200
- 231146
- 361112