Kertokaa jos jollakin on kokemusta, että onko Osakaan/Tokioon/Nagoyaan mitään järkeä matkustaa kesällä? Kaikkialla varoitellaan kuumasta ja sateesta, mutta onko jollain omakohtaista kokemusta?
Vastaukset 3
- 120 miljoonaa
japanilaista odottaa jo tuskasttuneina niitä kaatosateita ja helteitä. Tultiin juuri Kiotosta (sää oli kuin Suomen kesässä parhaimmillaan) ja sikäläiset ystävät kertoivat menevänsä kauas maalle vuoristoon jos vain pääsevät edes vähäks aikaa. Katso netistä tilastoja, ellet usko.
- Japaninkävijä
Alkukesä on kostean tympeän sateinen (tsuyu) Hokkaidoota lukuunottamatta. Loppukesä heinäkuun puolivälistä pitkälle syys-, lokakuulle on ahdistavan kuumaa (Tokion keskilämpö heinäkuussa 26C, kun Helsingissä se on noin 17C.). Syksyllä on raivoavat myös pyörremyrskyt ja isoja maanjäristyksiä voi sattua milloin tahansa. Joulu-helmikuussa on öisin melko kylmää ja lämmitys on puutteellista hotelleja lukuunottamatta. Hyviä matkustuskuukausia Tokio-Kioto -alueelle ovat lokakuun lopusta joulukuuhun ja maaliskuusta toukokuuhun.
Viime vuonna olin paikalla (akselilla Tokio-Kioto/Osaka-Hiroshima) elokuussa, kuumaa kosteaa=hikistä joka paikassa. Piipahdin myös Tokion pohjoispuolella Nikko nimisessä paikassa, jossa vuoriston ansiosta kyllä selkeästi viileämpää. Mutta eipä tuo kuumuus itseä nyt niin hirveästi päässyt häiritsemään, riippuu siitä, minkä itse koet mukavaksi tai epämiellyttäväksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS671997Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13850Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.52756Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke43682- 43651
- 47614
- 80606
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35564Ei mitään käytöstä
Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su29546- 48531