Sitten pyydän anteeksi siltä, jolla tämän niminen lapsi (Dilda) on, sillä yksi näkyy suomessa olevan. Mutta ystävättäreni sanoi vakavissaan suunnittelevansa lapselleen tuollaista nimeä ja taitaa olla vakavissaan. Mitä tuohon sanoisi? Onko itselläni likainen mielikuvitus, kun ajattelen, että yksi kirjain lopussa takuulla koulussa viimeistään vääntyy..
voihan dilda
sentään
3298
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Joskus soisi vanhempien ajattelevan sitä lapsen etua näissä nimiasioissa. Tuntuu, että "markkinoilla" on välillä niin hirveitä nimihirviöitä, että sääliksi käy sitä lasta kun kouluun menee.
Dildasta tulee koulussa Dildo -> asia joka on jo päivänselvää. Viimeistään ylä-asteella.
Kysy ystävältäsi olisiko hän samaan tapaan valmis antamaan lapselleen nimen hieromasauvi. Eihän sekään tarkoita sitä mitä voisi äkkiseltään likaisesti kuvitella.
siis T:llä, eli lyhenne esim. Matildasta. Mutta D:llä vähän pehmeä ja ponneton. Lisäksi mielleyhtymä nykyihmisellä on ilmeinen.