Heips!
Olisin kysellyt onko kellään kokemusta alkion kuoren avaamisesta ja onko siitä mitään apua? Tosiaan, 4. kerta menossa ja vikaa ei missään mutta vauvaa ei vaan kuulu.. =/ Nyt aiotaan koittaa tota kuoren avaamista. Hyvää kesää vaan kaikille!
Olisin kysellyt onko kellään kokemusta alkion kuoren avaamisesta ja onko siitä mitään apua? Tosiaan, 4. kerta menossa ja vikaa ei missään mutta vauvaa ei vaan kuulu.. =/ Nyt aiotaan koittaa tota kuoren avaamista. Hyvää kesää vaan kaikille!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hei,
Valitettavasti ei ole tietoa alkion kuoren avaamisesta, mutta onnea matkaan!
Mulle tehtiin kahden alkion PAS, jossa toiselle alkiolle tehtiin kuoren avaus. Hoito johti positiiviseen tulokseen, mutta valitettavasti sain jälleen alkuraskauden keskenmenon, rv 6 5, jo 4. kertaa.
Toivottavasti tämä hoitomuoto auttaa sinua onnistumaan!
p***ka! Sulla siis alkaa raskaus mutta se ei vaan ota pysyäkseen siellä. =/ Mistäköhän se johtuu? Onko mitään tietoa? Mä en ole koskaan plussannut, ei vaan tärppää! Yhtään alkiota ei ole saatu pakastimeen. Jokaisessa IVF;ssä vaan yksi hyvä alkio joka ei sitten pysy sisällä. Nyt tosiaan koitetaan sitä alkion kuoren avausta, katotaan miten käy. Onnea vaan matkaan, toivottavasti seuraava kertaan. =)
Kaikkea on kokeiltu ja tutkittu (veriarvot, kromosomit, hylkiminen jne.), mutta keskenmenojen syy ei ole selvinnyt. Mulla on ollut hoidoissa mukana kaikki mahdolliset lääkitykset verenohennuksesta hylkimisen estoon, mutta mikään ei ole vaikuttanut raskauden jatkumiseen positiivisesti.
Mutta uutta yritystä pukkaa - vielä kerran. Sitten on pakko antaa periksi, koska henkinen puoli ei näitä toistuvia keskenmenoja kestä...
läpikäyty. Kerran tehty alkiokuoren avaus - ei tuottanut toivottua tulosta; ei edes kiinnittynyt. Yksikään tuoresiirto ei ole kiinnittynyt, yhden keskenmenon olen saanut passin seurauksena.
Joten taitaapa olla aika yksilöllistä..
Tsemppiä kaikille!