Olen 28 vuotias nainen ja käyttänyt seroguelia kohta vuoden melkein koko ajan aina 25mg-200mg asti. Sain lääkkeen unettomuuten ja se on sopinut minulle erittäin hyvin ja lievittänyt myös ahdistusta. Tuntuu että ilman sitä en enää pärjää. Nyt minä kuitenkin haluaisin lapsen ja ilmeisesti lääkettä ei raskausaikana saa käyttää. Mutta en kyllä voi 9 kk olla nukkumattakaan. Onko tähän jotain muuta ratkaisua tai onko jollain kokemusta vastaavasta?
seroguel ja raskaus
uneton
62291
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
puh. 09-471 765 00, avoinna arkisin 9-12, palvelu on maksuton.
Sieltä ne lääkäritkin raskauden- ja imetyksen aikaisista lääkityksistä kysyvät!
Googleta niin saat tietää millaisesta paikasta on kyse.
- A. Seroquelia ei määrätä unettomuuteen
Se on skitsofrenian sekä kaksisuuntaisen
mielialahäiriön hoitoon.
- B. Puhu totta!
- C. Puhu psykologis kaa
Kyllä minulle määrättiin ja on määrätty myös muillekin kuin minulle.
useita eri indikaatioita, mm. unettomuus.
Jos suunnittelee raskautta niin kannattaa ehdottomasti jo ENNEN raskautumista laittaa lääkitysasiat sille mallille, että ne ovat mahdollisimman turvallisia ajatellen sikiön kehitystä!
Ja psykologin kanssa ei ole sen kummosemmin aiheellista keskustella lääkitysasioista, ellei hän siten satu olemaan koulutukseltaan myöskin lääkäri, psykologi, ei-lääkärikoulutuksen saanut kun ei lääkityksiä voi määrätä, muutella ym. Reseptin kirjoitusoikeudet kun ovat maassamme ainoastaan ja vain lääkäreillä!
Yleensä psykologi ei ole lääk.koulutuksen saanut....
Ja kyllä, kyllä Seroquel:a, kuten muitakin neuroleptejä käytetään mm. unettomuuden hoidossa, GAD:n hoidossa jne., ei missään tapauksessa pelkästään skitsofreniassa (eikä se ole edes kys.sairauden ensisijainen lääkehoito!!!). Bipossa lääkettä käytetään, joillakin, ei suinkaan kaikilla.
moi.
minulle lääkäri sanoi että voi käyttää.
tuskin se lapsi siihen kuolee..
itse en kyllä aio nyt vielä lapsia.
haluaisin tietää oletko lihonut seroquelista.
olen lihonut 20kg puolessatoista vuodessa...
En ole lihonut. Ehkä lähiaikoina muutaman kilon mtta ei se lääkkeestä johdu vaan syömisistäni. Ja lääkärikin sanoi että ei sen pitäisi lihottaa kun sitä alussa kysyin.