"Selviytymispakkaus" :)

Lahjax

Ajatuksena olisi viedä hääparille lahjaksi jokin hauska "selviytymispakkaus" alkavaa yhteistä taivalta avioparina, ja häämatkaa ajatellen. Mitä eri tavaroita voisi tällaiseen pakkaukseen laittaa? Ehdotuksia? Ideoita? Jotain hauskaa :)

6

11373

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anni

      Pakkaukseen voisi laittaa esim. erilaisia kondomeja (tietty ;)), päänsärkylääkettä, pienen peilin (riidan sattuessa on joskus hyvä vilkaista peiliin, josko vaikka syyllinen löytyy sieltä), sukkahousut (niksipalstojen ykkönen:niillä voi tehdä ja korjata mitä vaan...), varapäreet (jos toiselta palaa),jos jompikumpi tupakoi niin hermosavukkeen, jos eivät ole absolutisteja niin pikku pullo kuoharia vois myös olla kiva, myös ehkä korvatulpat(?) ja mukaan tietysti kirjoitat jonkinlaisen ohjeistuksen yhteisen elämän aloitukselle tai mahd. paketin käyttöohjeet huumorilla maustettuna. Toivottavasti näillä pääset ainakin alkuun.

      • yks hauska olis kans

        kastelukannu... :))))


      • polttarilahja

        minun mielestäni nuo aisat kuuluu polttarilahjaan, eikä häihinn. Itse en haluaisi saada mitään turhanpäiväistä krääsää ja roskaa, vaikka huumoria ymmärränkinja tajuan lahjan vitsin.


      • morsian27
        polttarilahja kirjoitti:

        minun mielestäni nuo aisat kuuluu polttarilahjaan, eikä häihinn. Itse en haluaisi saada mitään turhanpäiväistä krääsää ja roskaa, vaikka huumoria ymmärränkinja tajuan lahjan vitsin.

        Siltä vaikuttaa, että huumoria ymmärrät...;)
        Mielestäni juuri tuollainen on loistava häälahja! Nykyään parit ovat ja asuvat pitkään yhdessä ennen häitä, joten perinteiset sähkövatkaimet ja leivänpaahtimet on jo hankittu.

        Meillä on häät parin viikon päästä, mitään lahjaa ei keneltäkään vieraalta ole toivottu. Emme yksinkertaisesti keksi mitään. Astioita on kaksi astiastoa, koriste-esineitä inhoamme, loma-rahastoa on turha kerätä, kun matkalle emme ehdi... Onneksi vieraita tulee vähän, niin ei tulee suurta lahjamäärää. En ymmärrä mihin edes tunkisin enempää tavaraa. En halua mitään ylimääräistä. Humoristinen lahja olisikin siksi paras mahdollinen. Sillä ei ole edes rahallista arvoa juurikaan, joten se voisi heittää pois kun siltä tuntuu.


    • hehee

      Kaulin ja golfmaila.

    • kopioitu lahjaideoista

      Selviytymispakkaus Elämään:
      patteri, virtaa elämään
      hammastahnaa, hammaspeikot kuriin
      vaseliinia, ja taas luistaa
      suklaata, suruun ja ikävään
      laastaria, kun elämä satuttaa
      purkkaa, hengitys raikkaaksi
      tulitikut, että edes joskus sytyttää
      tuikkukynttilä, lämpöä ja valoa synkkiin hetkiin
      kondomin, lataa ja varmista
      hakaneula, monikäyttöinen ja yksinkertainen pulmanratkaisija
      särkylääke, kipuun ja kolotukseen
      kosteuspyyhe , hygienia kuntoon
      nenäliinapaketti , kyynelten kuivaamiseen
      vessapaperia, silloin kun hätä on suurin
      jotain juomista, esim. yllättävään janoon
      tuikkivia tähtiä, näyttää tien, johdattaa elämässä
      joku yhteinen kuva teistä, tästä muistat että olen aina lähelläsi jos tarvitset minua
      sisuja, lisäsisua
      kynä, paperi ja kondomi, kaikki tarvittavat panovälineet
      suukkoja, pusupulan yllättäessä
      kello, lisä aikaa
      muistikortti/muistitikku, lisä muistia
      pelikortit, pelihimon yllättäessä
      lämpölaput, kun paleltaa
      pieni hiuslakkapullo, huonoihin hiuspäiviin    

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      132
      2953
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      6
      1341
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      220
      1296
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1171
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1129
    6. 37
      1001
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      991
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      947
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      944
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      867
    Aihe