Minä arvostan siivoojien työtä korkealle ja jos ketkä ansaitsisivat roimat palkankorotukset, niin te. Mikään työpaikka ei ole viihtyisä, siellä ei yksinkertaisesti kestä olla, jos yleissiisteys ja hygienia ei ole kohdallaan. Ensiarvoisen tärkeää työtä ja juuri sen takia, että se on fyysisesti kuitenkin aika raskasta, se pitäisi näkyä palkkapussissa. Enkä muuten yhtään väheksy myöskään sitä tieto-taitoa, mitä vaaditaan monissa siivousalan työpaikoissa, ovatko tiedot ajantasalla vai eivät.
Siivoojien työ on arvokasta
Kesäheinä
5893
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sinunlaisia pitäis olla enemmän ymmärtämässä mitä kaikkea siivoojat tekevät.Arvostus on nolla, johtuen suuresta vaihtuvuudesta alalla.Palkka on yks miinus-tekijä.Jatkuvasti toitotetaan, että siivoojien pitäis itse ryhtyä asemiaan parantamaan, mikä on osaltaan oikein, vaan kun se vaatii ISON joukon koolle, että saatais ns. ryhmähenki päälle.Ja eipä voi olla mainitsematta näiden isojen firmojen ja sellaisten firmojen, jotka hakevat voittoa ja vain voittoa(saamatta sitä)osuutta siivoojien arvottamiseen, kun heille kelpaa mikä tahansa työvoima.
suurinosa siivoojista on kouluja käymättömiä moukkia.
Kommentoin silti. Koulujen käyminen tai käymättömyys ei tee kenestäkään moukkaa, toisen arvottaminen hänen ulkoisen statuksensa perusteella kylläkin. Itse olet mitä suurimmassa määrin oikea emämoukka provosi perusteella.
Olen päätoiminen siivooja, mutta opiskelen myös yliopistossa tutkintoa aikuisiällä, ja ylioppilastutkintotodistukseni yleisarvosana on laudatur. Näistä en kylillä huutele, enkä varmasti ole ainut kouluja käynyt siivooja, edes muiden kuin silloin tällöin siivoustyöllä talouttaan rahoittavien nuorten opiskelijoiden keskuudessa - ja näitähän on joukossamme tunnetusti paljon.
Sitä paitsi, vaikka olen ollut alalla vuosia, en ole törmännyt ns. ikäviin ihmisiin kollegojen joukossa, yhtä tapausta lukuun ottamatta, ja sekin tapahtui jo ensimmäisessä työpaikassani. Ihania ihmisiä on tullut vastaan sitä vastoin todella paljon! Tsemppiä kaikille siivoojille!
firman päällikkö! Siis ei mikään siivouspuolen esimies, vaan sen paikan missä mä siivoan. Sä et arvosta mun työtä yhtään, ja teet sen kyllä todella näkyvästi selväksi.
Mut arvaas mitä? Ei vois vähempää kiinnostaa tollanen tyhmyys. Näköjään ei koulutuksella ole mitään tekemistä sellasten asioiden kuin empaattisuus ja ihmisarvoinen kohtelu kanssa. Sää oot tyhmä, ja mä viisas. Siksi, kun en *askaakaan välitä sun tekemistä ja mun polkemisella maahan.
Mä tiedän, että suhun kyllästyy firman ylemmät päälliköt aika nopeeseen tahtiin, ja sä oot sillon se joka lentää pihalle. Ja tiedän mä senkin, että ei se olis eka firma, josta sut viskataan pois, pelkästään sen takia, ettet osaa ihmisiä arvostaa yhtään. Mä oon kuullu susta aika paljon.
Että päivä kerrallaan mennään. Mä hymyilen sulle kauniisti joka ihana aamu ja toivotan hyvää huomenta. Et sä mua pahalle päälle saa, vaikket henkilökuntaasi laske minua kuuluvaksi. Mä nimittäin odotan seuraavaa organisaatiouudistusta tässä lafkassa, ja silloin todetaan, että toi sun nykyinen virkas on aivan turha ja parempi laukkauttaa heti.
Hyvää maanantaina sinullekin!
lukeneena luulenpa että sinultakin on joku kurssi jäänyt kesken tai viiraa muuten(SORRY)ei vaineskaan!perusteleppa tämä komenttisi siivoojien moukkamaisuudesta,jään uteliaana odottelemaan :)