Rakennusmestari..

huijariko?

Miten voin selvittää onko joku henkilö suorittanut rakennusmestarin tutkinnon? Onko jossain jonkinlainen rekisteri asiasta? Tiedossa ei ole opiskelupaikkaa, eikä aikaa, mutta epäilykset huijauksesta ovat heränneet..

15

13597

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mies,

      Kuka määrää että rakennusmestarin/insinöörin työ koulutuksen vaatii. Vuosien kokemus ja muuten soveltuvuus alalle riittää. Tosin aika tuuri käy, mutta kun on pulaa osaajista. Tiedän itsekin yhden tapauksen. Helsigissä ja isossa rak.yrityksessä työnjohto tehtävissä.

      • kokoilma

        sen määrää. Suunnittelijoilta ja vastaavilta ainakin. Se on kyllä totta että työhönottaja harvoin mitään tutkintotodistuksia pyytelee. Että jos pokka riittää niin voi esiintyä minä lystää.


      • joo..

        ..just joo taas näitä idioottivastaajia, jotka päättelee enemmän kun tietää : DD..


    • Mies&Mies

      Koulupapert tarkistetaan isoissa firmoissa, ennen palkkausta.

      • : D..

        --niinhän sitä luulis : D..

        ..paitsi jos tyyppi pitkäaikainen tuttu, jolla on itsellään ollut jonkintyyppinen rakennusfirma ja antanut aina "ikäänkuin ymmärtää" olevansa rakennusmestari jne..

        ..missään ei kuitenkaan koskaan näy, että ko henkilö itse suoranaisesti ko. titteliä käyttäisi tai se muutoin missään näkyisi..

        ..lisäksi ko henkilö ei selvästikkään osaa kunnolla lukea/ kirjoittaa, saatikka laskea --vaikea uskoa, että olis tekun läpäissyt..

        Toimenkuva ko henkilöllä tällä hetkellä on senkaltainen, että pystyy kiertämään/ luovimaan melko pitkälle, vaikka todelliset palikat puuttuukin..


      • halooonkovaloo
        : D.. kirjoitti:

        --niinhän sitä luulis : D..

        ..paitsi jos tyyppi pitkäaikainen tuttu, jolla on itsellään ollut jonkintyyppinen rakennusfirma ja antanut aina "ikäänkuin ymmärtää" olevansa rakennusmestari jne..

        ..missään ei kuitenkaan koskaan näy, että ko henkilö itse suoranaisesti ko. titteliä käyttäisi tai se muutoin missään näkyisi..

        ..lisäksi ko henkilö ei selvästikkään osaa kunnolla lukea/ kirjoittaa, saatikka laskea --vaikea uskoa, että olis tekun läpäissyt..

        Toimenkuva ko henkilöllä tällä hetkellä on senkaltainen, että pystyy kiertämään/ luovimaan melko pitkälle, vaikka todelliset palikat puuttuukin..

        Voin sanoo, että kyllä tekun pääsee läpi varsinkin rakennuspuolella vaikka ei lukea osaisikaan. Pitää olla vain iso suu ja kova ääni sekä vähän niinku
        sellainen jooseppi..


    • randomike

      No sen voit selvittää kysymällä: voisitko esittää opintotodistuksesi.
      Tai kysymällä mistä valmistunut minä vuonna ja ottamalla yhteyttä ko. opinahjoon.
      Työnjohtajana voit toimia ilman koulutusta pelkältä kokemuspohjalta, ns. kymppinä/ penkkamesuna
      Vastaavana työnjohtaja et voi olla ilman vähintään entistä rakennusteknikon (rakennusmestarin) koulutusta.
      Rakennusmestarina tai Insinöörinä et voi esiintyä ilman ko. koulutusta, esimerkiksi kuka vain voi esiintyä opettajana,

      • inssin amk

        Hei !

        Kysypä häneltä statiikasta tai lujuusopista!
        esim.
        Ritterin menetelmää hyväksikäyttäen laskemaan ristikon lujuudet ja selvittämään kaikki asiaankuluvat taulukot...
        Työnjohdossa voi esiintyä mm. työnjohdon nimikkeellä mestareita nuorempi, vanhempi yms,
        mutta ei rakennustyön vastaavaa työnjohtajaa. Paikallisen rakennusvalvonnan eli Viranomaisen hyväksymä työnjohtaja. Asian päättää paikallinen
        rakennusvalvonta.
        Työnjohtajan koulutukseen kuuluu mm. täyttää RakMk A1 ja A2 asettamat velvoitteet ja kriteerit suorittaa rakennustyö luvanvarainen
        loppuun suoritetuksi hyvän rakennustavan mukaisesti. RHR-kaavakkeen mukaisesti.

        Lopuksi
        Olen samaa mieltä ed. kanssa pyydä hänen opintotodistuksensa tai edes sen päällikansi, josta näkee mistä ja kuka on valmistunut yms.

        t. Vastaava ja Inssi amk


        T. inssi amk


      • timpuri36

        rakennus mestari EI OSAA RAKENTAA...ne osaa vain lukea, ja käskyttää muita.....he ovat heikkoja ihmisiä, jotka miettivät RAHAA...käyttäen muita ihmisiä hyväksi...ei nyt kaikki...mutta useammat kylläkin...


    • Finanssipalstasfaff
    • EX-TIMPURI

      Elekää hyvät ihmiset lukeko ikinä rakennusmestariksi. Ei oo huonompaa virkaa olemassakaan. Työmaan siivojatki on paremmin palkattuja kun mestarit. Turhaan tuli käytyä tuoki koulu kirvesmiehen uran jälkeen, eikä menny kun 3,5 vuotta. Mutta paluu timpuriksi ja kohti parempaa palkkaa häämöttää. AIVAN ILMANAIKUINEN VIRKA. miettikää tarkasti ennen kuin päätätte pilata elämänne.

      • nykyinen mesu

        Elä kehtoo...taidetaan vaan duunareille valehdella et tienaatte enemmän!?!?

        niin pysytte tyytyväisempinä ja teette paremmin rankat duunit...


      • Toinen timperi

        Hyvin tässä kyllä tienaa (60000€/v), mutta silti käynyt mielessä painua takaisin timperin hommiin. Hirveän stressaavaa nää mesun hommat. Jatkuvasti saa olla tappelemassa toisten rahojen takia. Heti tulee huutia kun kustannukset ylittyy vaikka ne on jo laskentavaiheessa ryssitty. 24/7 pitäisi suunnilleen olla töissä. Ihan perseestä. Ainoa mikä tässä hommassa kehittyy on maksakirroosi.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      ainakin jos katsoo rakennuskultuurin, lupa jättää katosauki, viikonlopuksi, ja varmasti sataa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      87
      4372
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      198
      3594
    3. 202
      2971
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      70
      2803
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      55
      2704
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      80
      1289
    7. 60
      1236
    8. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      1062
    9. Missä kuussa

      Rakkaasi on syntynyt?
      Ikävä
      60
      968
    10. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      120
      963
    Aihe