Miten voin selvittää onko joku henkilö suorittanut rakennusmestarin tutkinnon? Onko jossain jonkinlainen rekisteri asiasta? Tiedossa ei ole opiskelupaikkaa, eikä aikaa, mutta epäilykset huijauksesta ovat heränneet..
Rakennusmestari..
15
13787
Vastaukset
- mies,
Kuka määrää että rakennusmestarin/insinöörin työ koulutuksen vaatii. Vuosien kokemus ja muuten soveltuvuus alalle riittää. Tosin aika tuuri käy, mutta kun on pulaa osaajista. Tiedän itsekin yhden tapauksen. Helsigissä ja isossa rak.yrityksessä työnjohto tehtävissä.
- kokoilma
sen määrää. Suunnittelijoilta ja vastaavilta ainakin. Se on kyllä totta että työhönottaja harvoin mitään tutkintotodistuksia pyytelee. Että jos pokka riittää niin voi esiintyä minä lystää.
- joo..
..just joo taas näitä idioottivastaajia, jotka päättelee enemmän kun tietää : DD..
- Mies&Mies
Koulupapert tarkistetaan isoissa firmoissa, ennen palkkausta.
- : D..
--niinhän sitä luulis : D..
..paitsi jos tyyppi pitkäaikainen tuttu, jolla on itsellään ollut jonkintyyppinen rakennusfirma ja antanut aina "ikäänkuin ymmärtää" olevansa rakennusmestari jne..
..missään ei kuitenkaan koskaan näy, että ko henkilö itse suoranaisesti ko. titteliä käyttäisi tai se muutoin missään näkyisi..
..lisäksi ko henkilö ei selvästikkään osaa kunnolla lukea/ kirjoittaa, saatikka laskea --vaikea uskoa, että olis tekun läpäissyt..
Toimenkuva ko henkilöllä tällä hetkellä on senkaltainen, että pystyy kiertämään/ luovimaan melko pitkälle, vaikka todelliset palikat puuttuukin.. - halooonkovaloo
: D.. kirjoitti:
--niinhän sitä luulis : D..
..paitsi jos tyyppi pitkäaikainen tuttu, jolla on itsellään ollut jonkintyyppinen rakennusfirma ja antanut aina "ikäänkuin ymmärtää" olevansa rakennusmestari jne..
..missään ei kuitenkaan koskaan näy, että ko henkilö itse suoranaisesti ko. titteliä käyttäisi tai se muutoin missään näkyisi..
..lisäksi ko henkilö ei selvästikkään osaa kunnolla lukea/ kirjoittaa, saatikka laskea --vaikea uskoa, että olis tekun läpäissyt..
Toimenkuva ko henkilöllä tällä hetkellä on senkaltainen, että pystyy kiertämään/ luovimaan melko pitkälle, vaikka todelliset palikat puuttuukin..Voin sanoo, että kyllä tekun pääsee läpi varsinkin rakennuspuolella vaikka ei lukea osaisikaan. Pitää olla vain iso suu ja kova ääni sekä vähän niinku
sellainen jooseppi..
- randomike
No sen voit selvittää kysymällä: voisitko esittää opintotodistuksesi.
Tai kysymällä mistä valmistunut minä vuonna ja ottamalla yhteyttä ko. opinahjoon.
Työnjohtajana voit toimia ilman koulutusta pelkältä kokemuspohjalta, ns. kymppinä/ penkkamesuna
Vastaavana työnjohtaja et voi olla ilman vähintään entistä rakennusteknikon (rakennusmestarin) koulutusta.
Rakennusmestarina tai Insinöörinä et voi esiintyä ilman ko. koulutusta, esimerkiksi kuka vain voi esiintyä opettajana,- inssin amk
Hei !
Kysypä häneltä statiikasta tai lujuusopista!
esim.
Ritterin menetelmää hyväksikäyttäen laskemaan ristikon lujuudet ja selvittämään kaikki asiaankuluvat taulukot...
Työnjohdossa voi esiintyä mm. työnjohdon nimikkeellä mestareita nuorempi, vanhempi yms,
mutta ei rakennustyön vastaavaa työnjohtajaa. Paikallisen rakennusvalvonnan eli Viranomaisen hyväksymä työnjohtaja. Asian päättää paikallinen
rakennusvalvonta.
Työnjohtajan koulutukseen kuuluu mm. täyttää RakMk A1 ja A2 asettamat velvoitteet ja kriteerit suorittaa rakennustyö luvanvarainen
loppuun suoritetuksi hyvän rakennustavan mukaisesti. RHR-kaavakkeen mukaisesti.
Lopuksi
Olen samaa mieltä ed. kanssa pyydä hänen opintotodistuksensa tai edes sen päällikansi, josta näkee mistä ja kuka on valmistunut yms.
t. Vastaava ja Inssi amk
T. inssi amk - timpuri36
rakennus mestari EI OSAA RAKENTAA...ne osaa vain lukea, ja käskyttää muita.....he ovat heikkoja ihmisiä, jotka miettivät RAHAA...käyttäen muita ihmisiä hyväksi...ei nyt kaikki...mutta useammat kylläkin...
- Finanssipalstasfaff
- EX-TIMPURI
Elekää hyvät ihmiset lukeko ikinä rakennusmestariksi. Ei oo huonompaa virkaa olemassakaan. Työmaan siivojatki on paremmin palkattuja kun mestarit. Turhaan tuli käytyä tuoki koulu kirvesmiehen uran jälkeen, eikä menny kun 3,5 vuotta. Mutta paluu timpuriksi ja kohti parempaa palkkaa häämöttää. AIVAN ILMANAIKUINEN VIRKA. miettikää tarkasti ennen kuin päätätte pilata elämänne.
- nykyinen mesu
Elä kehtoo...taidetaan vaan duunareille valehdella et tienaatte enemmän!?!?
niin pysytte tyytyväisempinä ja teette paremmin rankat duunit... - Toinen timperi
Hyvin tässä kyllä tienaa (60000€/v), mutta silti käynyt mielessä painua takaisin timperin hommiin. Hirveän stressaavaa nää mesun hommat. Jatkuvasti saa olla tappelemassa toisten rahojen takia. Heti tulee huutia kun kustannukset ylittyy vaikka ne on jo laskentavaiheessa ryssitty. 24/7 pitäisi suunnilleen olla töissä. Ihan perseestä. Ainoa mikä tässä hommassa kehittyy on maksakirroosi.
- Anonyymi
Etsitkö rakennusmestaria ? http://kodinplaza.fi tavoittaa alueellasi toimivat palveluntarjoajat.
- Anonyymi
ainakin jos katsoo rakennuskultuurin, lupa jättää katosauki, viikonlopuksi, ja varmasti sataa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o2784378Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?
Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva582446Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen
Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin1202394Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit2922260Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa
taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta832256Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.1402244Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no1662028Ähtärin päättäjät
Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b751862Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta
Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem4171411Oletko tosiaan niin
matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.1511321