Itse olen muutamalle ihmiselle tehnyt yo- ja rippikortteja, ja he ovat pyytäneet jotain "ei-perinteisiä", eli eivät halunneet rippikorttiin kirkon kuvaa ja ristiä, ja yo-korttiin ei haluttu esim. punaista ruusua ja lyyraa.
Tein sitten keiju-teemaisia kortteja tytöille, ja laitoin vaan tekstit, että "rippilapselle" tai "ylioppilaalle". Pojille tein vain yo-kortteja, niihin laitoin jotain sinisiä kukkia modernin taustapaperin päälle.
Ja näistä ostajat olivat onnesta soikeana, että kiva kun on vähän erilaisia! :)
Että vinkkinä muille siis: porukka on kyllästynyt perinteisiin risteihin ja lyyroihin.
Tein sitten keiju-teemaisia kortteja tytöille, ja laitoin vaan tekstit, että "rippilapselle" tai "ylioppilaalle". Pojille tein vain yo-kortteja, niihin laitoin jotain sinisiä kukkia modernin taustapaperin päälle.
Ja näistä ostajat olivat onnesta soikeana, että kiva kun on vähän erilaisia! :)
Että vinkkinä muille siis: porukka on kyllästynyt perinteisiin risteihin ja lyyroihin.
Vastaukset 5
Vanhimmat
luulitko olevasi joku nero kun keksit tuollaisen vinkin? olen jo useamman vuoden noita rustaillut, keijuja ja moderneja kortteja.....
Nyt meni neron titteli väärään paikkaan.. MINÄ nimittäin keksin kortti-idean. Kopioin esim. "käytöksen kultaisesta kirjasta" hyviä ohjeita, esim. "jos ei ole mitään hyvää sanottavaa, niin älä sano mitään" liimaan sen modernille jo pitkään käytössä olleelle paperille, ja postitan ensimmäisen kappaleen ahertajalle.
Lunitarille kiitos hyvästä vinkistä.
jos et kestä kritiikkiä, ole poissa täältä palstalta.Tuota kortti- ideaa on varmasti tehnyt satoja kortin tekijöitä, ajattele ennenkuin kirjoitat ja sanot omana tietonasi/keksintönäsi/tekijänä....Katsos korttitehtailijoita on 13 tusinassa ja ideoita on varmasti satoja.Ota ensin selvää ja sano sitten omana ideanasi. tsemppiä sulle, odotan korttiasi mielenkiinnolla.
En toki väittänyt, että olisin ainoa ihminen maailmassa joka vinkkini kaltaisia kortteja tekee. Kunhan vain jaoin huomaamani asian muiden kanssa, jos siitä vaikka jollekin olisi hyötyä. En ymmärrä miksi katkerana vaahtoat, vähän ystävällisyyttä kiitos!
Älkääs nyt riidelkö.Kivahan idea oli, pikkuisen järkytti ,kun niin pahasti vastasit hänelle.Itsekkin teen kortteja on kivaa,kun toiset kertovat minkälaisia tekevät ja laittavat kuviakin nähtäväksi.Niistähän sitä sitten ideoita syntyy,kun näkee mitä toiset ovat tehneet.Ihan suoranaista kopiointia en koskaan harrasta mutta virikkeitä tulee ja palautettakin tulee annettua tekijöille.On tosi kivaa olla vähän ,niin,kuin kimpassa toisten kanssa.Itse olen vasta niin vähän askarrellut kortteja ,että en osaa oikein vinkkejä antaa paitsi sellaisille jotka vasta alkavat.Ja mielelläni olen niin tehnytkin.