Pitkään MS Officen osia, varsinkin Exceliä ja jonkinverran Wordiä käyttäneenä pari kysymystä Writer ohjelman perusteisiin.
1. Miten asetetaan sivun marginaalit kerralla... eli kun sivulla on marginaalina 2 kaikilla sivuilla ja ne pitäs saada vasemmalle 2 ja muihin 1, niin miten se muutos saadaan oletukseen.
2. toinen kysymys on sisennyksestä. Tavallinen sisennys on ok!. Sen saa painikenapeilla, mutta miten saan riippuvan sisennyksen... ei oikeen onnaa.
OpenOfficeWriteristä
3
915
Vastaukset
1. Marginaalit: Tee omat sivutyylit oikean ja vasemman puoleisille sivuille. Nyt voit asettaa marginaalit haluamallasi tavalla.
Vielä kun laitat vasemman sivun asetuksiin seuraavaksi tyyliksi (järjestelytyökalu-välilehdellä) 'oikea sivu' ja vastaavasti oikean sivun asetuksiin seuraavaksi tyyliksi 'vasen sivu', niin tyyli vaihtuu automaattisesti sivun vaihtuessa.
2. Riippuva sisennys: Laita kappale-asetuksissa Sisennykset ja välit -välilehdellä Sisennä-laatikon kohtaan Vasemmalta (esimerkiksi) 1,00 cm ja Ensimmäinen rivi -kohtaan sama negatiivisena (-1,00 cm). Nyt kappaleen ensimmäinen rivi alkaa marginaalista ja muut rivit sisennetään sentillä. (Toisin sanoen kaikki rivit sisennetään sentti oikealle ja ensimmäinen rivi lisäksi sentti vasemmalle eli takaisin alkukohtaan.)
Riippuvan sisennyksen voi asettaa myös Viivaimesta ylä- ja alapuolisia kolmioita vetelemällä.- uusikäyttäjä
ei kyllä aukea vielä tuolla mulle!
- marginaaleille
Marginaalit asetat toiminnossa Muotoilu - Sivu. On helppo. Riippuva sisennys: paina F11, klikkaa hiiren oikealla auennesta ikkunasta tyyliä Riippuva sisennys ja asettele sisennykset mielesi mukaan, jos oletukset ei miellytä. Kun haluat sitten riippuvan s:n, tuplaklikkaa sen tyylin nimeä. That's all.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 921125
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa116938- 125896
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten282685- 76668
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74631Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64582Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54576Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48559- 72483