Outlook express hidastunut

ihmetteleväinen käyttäjä

Nyt en ymmärrä.

Outlook Express on yhtäkkiä hidastunut. Se alkoi kolmisen viikkoa sitten, melkein neljä.
Saan auki yhden kansion, joudun odottamaan tosi, tosi pitkään, ennenkuin saan siirryttyä seuraavaan kansioon.
Aikaisemmin kansiosta toiseen pystyi "loikkimaan" miten nopeasti vain, mutta nyt ei mikään auta.

Olen deletoinut viestejä, tyhjännyt roskiksen, siirtänyt kokonaisia kansioita pois ulkoiselle kiintolevylle. Silti ei auta. Sähköposteja on nyt vähemmän kuin vuosiin ja silti tuo on hidas kuin synti. Mikä ihme tässä auttaa?

Ainoa keino saada tilapäisesti nopeutta on laittaa asetus "näytä pelkkä teksti" päälle. Mutta miksi aikaisemmin homma toimi ja nyt ei?

En ole asentanut uusia ohjelmia, en poistanut vanhoja. Viruksia ei löydy, eikä haittaohjelmia.

Käyttis on winxp pro, kone pari vuotta vanha, giga muistia ja Amd prossu (64 ja 3000).

Kokeilin Thunderbirdiä, mutta kun minulla on neljälle eri palveluntarjoajalle s-postitilejä ja muutama eri osoite, niin postin lajitteluiden asetteleminen on lievästi sanottuna hankalampaa kuin oe:ssa. Jokaiselle osoitteelle en halua erikseen laittaa sääntöjä.

4

703

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 9876

      Täsmääköhän tuo tarkalleen viime kuun 1. tiistain Windows-päivityksen kanssa ajallisesti.
      Parin päivän päästä taas kuun 1. tiistaina voi tulla korjaavia päivityksiä, venttaa siis vähän.

    • ihmetteleväinen käyttäjä

      Asensin ie7 kokonaan uudelleen ja se tuntuu auttaneen ainakin toistaiseksi. Tuntuu toimivan ihan ok nyt. Toisaalta, ken tietää, kun huomenna tulee taas valtavasti lisää postia, meneekö jumiin:-)

      • ihmettelevä käyttäjä

        Hih, apu oli tilapäinen.
        Nyt sain riesakseni sitten sen runoncenkin. Siitä onneksi pääsee eroon.

        Mutta s-postit toimivat vain tilassa, jossa kaikki viestit luetaan raakatekstinä. Eli ihan kuin outlook expressistä olisi kadonnut joku html-tuki.


    • ihmetteleväinen käyttäjä

      Löysin tilapäisen avun ongelmaan:
      Otin pois asetuksen "Block images and other external content in HTML" ja ohjelma toimii taas nopeasti ja kansiosta toiseen pääsee seikkailemaan vapaasti ilman minuuttien odottelua. Ilmeisesti outlook express 6 ja ie7 eivät oikein sovi yhteen, ongelmat liittyvät html-käsittelyyn jollakin tavalla.

      Epäilenpä, että tämä on yksi tarkoituksellinen keino yrittää saada käyttäjät hankkimaan Vista ja sen uusi sähköpostiohjelmisto, joka on ie7 yhteensopiva. Harmi vain, että en ole itse valmis uusimaan vuoden vanhaa konetta epäsopivuusongelmien takia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe