jos haluaa polttaa elokuvan dvd-levylle siten, että elokuvan voisi katsoa normaalilla dvd-soittimella, niin tarvitseeko tehdä jotain erilailla kuin polttaessa elokuvan tavalliselle cd-levylle jonka voi katsoa vain tietokoneella?
Eli riittääkö esim .avi tiedoston polttaminen dvd-levylle ja soitin osaa lukea sen ilman erityiskikkailuja?
Eli riittääkö esim .avi tiedoston polttaminen dvd-levylle ja soitin osaa lukea sen ilman erityiskikkailuja?
Vastaukset 5
Vanhimmat
ei tarvitse tehdä muuta kuin polttaa dvd:lle jos dvd-soittimesi osaa toistaa avi-tiedostoja. Jos ei osaa täytyy muuttaa avi jollain ohjelmalla 'dvd:ksi'. Ohjeita löytyy vaikka tuolta:
http://www.nefernetti.com/oppaat.php#avi2
Mitä tiedostomuotoja dvd tukee omani tukee kaikija tiedostomuotoja, mitä winukassa on.
minkämerkkinen laite jolla näet wmv-fileet, jos joskus tulis hankittua?
Divx-DVD soitin avi tiedostojen toistamiseen ja tekstitysten näyttämiseen.
tuota niin.. ku poltat vaikka nerolla elokuvan niin siihe pitäs tulla Audio_ts ja Video_ts kansiot.. audio_ts ei piä laittaa mitn.. mut Video_ts kansioon pitäs laittaa VOB tiedostot.. kysy tarkemmi jos on tarvetta... MUTTA! onko tietoa miten poltan elokuvat jotka on pakattu ja jos yrittää purkaa nii ei pysty ?! onko sulla mitäään hajua ?!