Virago 535 sivuääni

Tikittäjätär

Olen pari vuotta ajellut vm 1991 Virago 535:llä. Minua häiritsee koneesta kuuluva tikitys. Ääni on kohtuullisen voimakas. Syyksi on arvailtu mm. kiertokangen laakereita.

Tikitys kuuluu oikeastaan aina. JOskus, kun ajaa "laskevalla nopeudella ilman suurta moottorijarrutusta" (voiko sitä mitenkään muuten ilmaista?) niin silloin ääni ei kuulu. Myös kytkimen painaminen tuntuu vaimentavan sitä jonkin verran. Ääni on lujempi kuumassa koneessa kuin kylmässä.

Huollossa ehdotettiin venttiilien säätöä, mutta se maksaa yli 200 euroa, enkä ole valmis maksamaan sitä, ellei vika todella ole venttiileissä! Suolainen hinta, 90 euroa tunnilta. Pitäisi lähettää ukko viemään pyörä sinne, niin voisi olla halvempi taksa...

Nyt pyytäisin arvailuja äänen aiheuttajasta!

17

11789

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lassev

      pako käyrien ja liitosten tiiveys sekä bensiinin oktaani luku. Moottorissa olevat ylimääräiset välykset ei kyllä häviä millään kaasun asennolla ja kiertolaakerit ei kauvan tikittele vaan ne kohta kolisee.

      • Tikittäjätär

        Tuo pakoputkihomma oli hyvä vinkki. Tutkitaan asia. Meillä päin ei saa enää 99 oktaanista mistään. Taitaa olla myynti lopetettu joka paikassa.


      • lassev
        Tikittäjätär kirjoitti:

        Tuo pakoputkihomma oli hyvä vinkki. Tutkitaan asia. Meillä päin ei saa enää 99 oktaanista mistään. Taitaa olla myynti lopetettu joka paikassa.

        Joo. tuota 99 oktaanista ei kyllä saa enää mistään niinkuin ei myökään lyijyllistä pensaa. Huolttikselta saa kuitenkin lyijyn korvaavaa lisäainetta jota lisätään pieni määrä bensiiniin. (turvaa ventiilin varsien ja lautasten sekä istukoiden voitelun) Tuo liian alhainen oktaani ilmenee selvemmin kuumassa moottorissa vedätyksessä ja mäkeä noustessa suurella vaihteella. Monet sanoo että ventiilit nakutaa mutta ilmiö johtuu bensiinin puristus sytytyksestä ja ei ole missään tekemisissä ventiili välysten kans. Se "tikitys, naputus, läpsytys" voi johtua pienestä vuodosta pako käyrän ja sylinterin kannen välissä. Toivotaan näin koska on helppo ja halpa korjata. Silleesti!


    • Mika_
      • kawabata

        Kokeileppa sitä oktaani boosteria seku huviksesi! 5 euroa se vain maksaa. Minun prätkässä ainakin mekaaninen melu vaimenee.


    • hoodee.

      Jos ainoastaa tikittää se ei ole niin vaarallista kuin naputus. Tikitys voi tulla joko nokkaketjusta tai venttiliilien välyksistä, kuitenkin suuri välys venttiileissä on parempi, kuin liian pieni -> Tappy engine is a happy engine ;)
      Muistaakseni? 535 venttiilien tarkistaminen on aika triviaali tempu -> Molemmissa sylintereissä on edessä ja takana n. tulitikku askin kokoiset luukut. Luukuista näkyy keinuvivun pää josta välyksen voi säätää rakotulkilla, talttapääruuvarilla ja 10mm lenkkiavaimella. Ja tosiaan noista venttili välyksien säätämisistä kannattaa lähteä liikkeelle, mikäli edelleen tikittää sitten nokkaketjunkiristimet jne. Jos tarvit välykset tai muuta tietoa, voin yrittää kaivaa arkistoistani haynes-huoltomanuaalin ko. peliin. Paljonko viragolla on ajettu? meinaan ettei nokkaketjut olis venyneet niin että kiristin on tapissa.

    • tikitystä !

      Ei tosiaan laakerit tikitä. Ne kalkattaa!

    • 007

      mulla on -93 535 virago ja koneesta tuli samanlainen tikitys joka oli kanssa aika voimakas. vein huoltoon (kun en ite kerinnyt kattoo mikä vika) et katsois mistä ääni tulee mut mitään ei muka löytynyt sanottiin vain että kone on pirunvahva oikea maamoottori ja ei kannata lähteä konetta purkaan liian kallista. sit eräänä päivänä virago hajos pirunmoinen paukahdus ja puhti pois koneesta (kävi mut ei tehoja) ei muuta kuin pyörä talliin ja kattomaan mikä vika etunmaisessa sylinterissä ei ollut puristuksia. purin nokkaakselin rattaan kotelon pois ja sieltä löytyi tikityksen syy. nokkaketjun rattaan kiinnitys pultti oli irronnut vittu vitutti olis pitäny ite kattoo. mulla meni molemmat ventiilit päin mäntää korjasin ite ja aika helppo homma, osat maksoi noin 100,-

      eli molemmista sylintereistä nokka rattaan suoja pois ja kiristä rattaan kiinnitys pultti ja HETI

    • joooo...

      kyllä minä veikkaisin niitä venttiilejä. kun se lämpötilakin vaikuttaa siihen äänen voimakkuuteen niin en tekisi mitään ensin säätämättä venttiilejä

    • motari

      epäilisin että starttikehän pultti on auennut ja hankaa starttirattaaseen olen törmännyt tähän monesti pultit kiinni niin hiljenee

    • virago2

      Minä jo aloin tähän kirjoittamaan toivetta, että jos aloittaja voisi kommentoida missä oli vika, ja sitten tajusin katsoa päiväystä, eli vuodelta 2007.
      Itselläni sama pyörä ja ihan muodon vuoksi kiinnostaa kaikki siihen liittyvä.
      Olen omistanut pyörän jo yhdeksän vuotta ja vaihdon tarvetta ei näillä ajelu määrillä ole. Loistava vekotin kyllä, helppo tällaisen pienen ihmisen ajaa ja todella luotettava ollut. Harmi kun täällä pks-seudulla kaikki tilat maksaa yksiönvuokran verran, muuten olisin talven aikana purkanut pyörän runkoon saakka ja tehnyt laajemmatkin huoltotoimenpiteet siihen.
      Toisaalta, miksi purkaa ehjää?
      Olisi vaan ollut luppoaikaa, olisi voinut ainakin ohjauslaakerin tarkastaa, etuputkien öljyt vaihtaa, jarrut kaikki avata ja tarkastaa, palat vaihtaa, jarrunesteet, niin, ja vietävän varatankki nikottelee, se surullisen kuuluisa magneettiventtiilli lopetti toimintansa.
      Kaasarit purin viime kesänä oudon käyntihäiriön takia, jotain roskaa oli kait, kun putsaus häiriön poisti. Muutapa siinä ei sitten koskaan ole vikaa ollutkaan.
      Huhtikuussa sitten kylmässä tallissa auki pyörä. Kai sitä tuon verran ruuvata täytyy, sitten on turvallinen ajella.
      Sellasta näin yö tuimaan, ettei ihan kuole tämä Yamaha osio.

    • Jiihooee

      Mulla myös häiritsevä sivuääni jota en kutsuisi tikitykseksi vaan melko korkeanuottiseksi sirnäksi. Kuuluu vedätyksessä kovimmillaan vitosella ajettaessa satasen nopeudessa. Voisiko olla nokkaketju?

    • Anonyymi

      Pistäkää ny jo nää viagrat verkonpainoksi , noita kukaan huoli ees ilmatteeks !

      • Anonyymi

        Ostin just viime talvena sellaisen ("Viagra" 1100). Mulle kelpaa hyvin varsinkin kun ei ilmankaan seiso enää.


      • Anonyymi

        Vie sä sun harrikka (pakko olla ) kierrätyskeskukseen ja aja se harva parta pois ja Juice tukka myös. Jammu kuskien ei tartte elvistellä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      29
      5460
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      167
      1929
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      159
      1561
    4. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1324
    5. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      28
      1238
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      94
      1145
    7. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      70
      1124
    8. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      50
      1065
    9. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      210
      1053
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      38
      895
    Aihe