Virago 535 sivuääni

Tikittäjätär

Olen pari vuotta ajellut vm 1991 Virago 535:llä. Minua häiritsee koneesta kuuluva tikitys. Ääni on kohtuullisen voimakas. Syyksi on arvailtu mm. kiertokangen laakereita.

Tikitys kuuluu oikeastaan aina. JOskus, kun ajaa "laskevalla nopeudella ilman suurta moottorijarrutusta" (voiko sitä mitenkään muuten ilmaista?) niin silloin ääni ei kuulu. Myös kytkimen painaminen tuntuu vaimentavan sitä jonkin verran. Ääni on lujempi kuumassa koneessa kuin kylmässä.

Huollossa ehdotettiin venttiilien säätöä, mutta se maksaa yli 200 euroa, enkä ole valmis maksamaan sitä, ellei vika todella ole venttiileissä! Suolainen hinta, 90 euroa tunnilta. Pitäisi lähettää ukko viemään pyörä sinne, niin voisi olla halvempi taksa...

Nyt pyytäisin arvailuja äänen aiheuttajasta!

17

12275

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lassev

      pako käyrien ja liitosten tiiveys sekä bensiinin oktaani luku. Moottorissa olevat ylimääräiset välykset ei kyllä häviä millään kaasun asennolla ja kiertolaakerit ei kauvan tikittele vaan ne kohta kolisee.

      • Tikittäjätär

        Tuo pakoputkihomma oli hyvä vinkki. Tutkitaan asia. Meillä päin ei saa enää 99 oktaanista mistään. Taitaa olla myynti lopetettu joka paikassa.


      • lassev
        Tikittäjätär kirjoitti:

        Tuo pakoputkihomma oli hyvä vinkki. Tutkitaan asia. Meillä päin ei saa enää 99 oktaanista mistään. Taitaa olla myynti lopetettu joka paikassa.

        Joo. tuota 99 oktaanista ei kyllä saa enää mistään niinkuin ei myökään lyijyllistä pensaa. Huolttikselta saa kuitenkin lyijyn korvaavaa lisäainetta jota lisätään pieni määrä bensiiniin. (turvaa ventiilin varsien ja lautasten sekä istukoiden voitelun) Tuo liian alhainen oktaani ilmenee selvemmin kuumassa moottorissa vedätyksessä ja mäkeä noustessa suurella vaihteella. Monet sanoo että ventiilit nakutaa mutta ilmiö johtuu bensiinin puristus sytytyksestä ja ei ole missään tekemisissä ventiili välysten kans. Se "tikitys, naputus, läpsytys" voi johtua pienestä vuodosta pako käyrän ja sylinterin kannen välissä. Toivotaan näin koska on helppo ja halpa korjata. Silleesti!


    • Mika_
      • kawabata

        Kokeileppa sitä oktaani boosteria seku huviksesi! 5 euroa se vain maksaa. Minun prätkässä ainakin mekaaninen melu vaimenee.


    • hoodee.

      Jos ainoastaa tikittää se ei ole niin vaarallista kuin naputus. Tikitys voi tulla joko nokkaketjusta tai venttiliilien välyksistä, kuitenkin suuri välys venttiileissä on parempi, kuin liian pieni -> Tappy engine is a happy engine ;)
      Muistaakseni? 535 venttiilien tarkistaminen on aika triviaali tempu -> Molemmissa sylintereissä on edessä ja takana n. tulitikku askin kokoiset luukut. Luukuista näkyy keinuvivun pää josta välyksen voi säätää rakotulkilla, talttapääruuvarilla ja 10mm lenkkiavaimella. Ja tosiaan noista venttili välyksien säätämisistä kannattaa lähteä liikkeelle, mikäli edelleen tikittää sitten nokkaketjunkiristimet jne. Jos tarvit välykset tai muuta tietoa, voin yrittää kaivaa arkistoistani haynes-huoltomanuaalin ko. peliin. Paljonko viragolla on ajettu? meinaan ettei nokkaketjut olis venyneet niin että kiristin on tapissa.

    • tikitystä !

      Ei tosiaan laakerit tikitä. Ne kalkattaa!

    • 007

      mulla on -93 535 virago ja koneesta tuli samanlainen tikitys joka oli kanssa aika voimakas. vein huoltoon (kun en ite kerinnyt kattoo mikä vika) et katsois mistä ääni tulee mut mitään ei muka löytynyt sanottiin vain että kone on pirunvahva oikea maamoottori ja ei kannata lähteä konetta purkaan liian kallista. sit eräänä päivänä virago hajos pirunmoinen paukahdus ja puhti pois koneesta (kävi mut ei tehoja) ei muuta kuin pyörä talliin ja kattomaan mikä vika etunmaisessa sylinterissä ei ollut puristuksia. purin nokkaakselin rattaan kotelon pois ja sieltä löytyi tikityksen syy. nokkaketjun rattaan kiinnitys pultti oli irronnut vittu vitutti olis pitäny ite kattoo. mulla meni molemmat ventiilit päin mäntää korjasin ite ja aika helppo homma, osat maksoi noin 100,-

      eli molemmista sylintereistä nokka rattaan suoja pois ja kiristä rattaan kiinnitys pultti ja HETI

    • joooo...

      kyllä minä veikkaisin niitä venttiilejä. kun se lämpötilakin vaikuttaa siihen äänen voimakkuuteen niin en tekisi mitään ensin säätämättä venttiilejä

    • motari

      epäilisin että starttikehän pultti on auennut ja hankaa starttirattaaseen olen törmännyt tähän monesti pultit kiinni niin hiljenee

    • virago2

      Minä jo aloin tähän kirjoittamaan toivetta, että jos aloittaja voisi kommentoida missä oli vika, ja sitten tajusin katsoa päiväystä, eli vuodelta 2007.
      Itselläni sama pyörä ja ihan muodon vuoksi kiinnostaa kaikki siihen liittyvä.
      Olen omistanut pyörän jo yhdeksän vuotta ja vaihdon tarvetta ei näillä ajelu määrillä ole. Loistava vekotin kyllä, helppo tällaisen pienen ihmisen ajaa ja todella luotettava ollut. Harmi kun täällä pks-seudulla kaikki tilat maksaa yksiönvuokran verran, muuten olisin talven aikana purkanut pyörän runkoon saakka ja tehnyt laajemmatkin huoltotoimenpiteet siihen.
      Toisaalta, miksi purkaa ehjää?
      Olisi vaan ollut luppoaikaa, olisi voinut ainakin ohjauslaakerin tarkastaa, etuputkien öljyt vaihtaa, jarrut kaikki avata ja tarkastaa, palat vaihtaa, jarrunesteet, niin, ja vietävän varatankki nikottelee, se surullisen kuuluisa magneettiventtiilli lopetti toimintansa.
      Kaasarit purin viime kesänä oudon käyntihäiriön takia, jotain roskaa oli kait, kun putsaus häiriön poisti. Muutapa siinä ei sitten koskaan ole vikaa ollutkaan.
      Huhtikuussa sitten kylmässä tallissa auki pyörä. Kai sitä tuon verran ruuvata täytyy, sitten on turvallinen ajella.
      Sellasta näin yö tuimaan, ettei ihan kuole tämä Yamaha osio.

    • Jiihooee

      Mulla myös häiritsevä sivuääni jota en kutsuisi tikitykseksi vaan melko korkeanuottiseksi sirnäksi. Kuuluu vedätyksessä kovimmillaan vitosella ajettaessa satasen nopeudessa. Voisiko olla nokkaketju?

    • Anonyymi

      Pistäkää ny jo nää viagrat verkonpainoksi , noita kukaan huoli ees ilmatteeks !

      • Anonyymi

        Ostin just viime talvena sellaisen ("Viagra" 1100). Mulle kelpaa hyvin varsinkin kun ei ilmankaan seiso enää.


      • Anonyymi

        Vie sä sun harrikka (pakko olla ) kierrätyskeskukseen ja aja se harva parta pois ja Juice tukka myös. Jammu kuskien ei tartte elvistellä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      51
      863
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      63
      643
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      54
      619
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      552
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      29
      507
    6. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      4
      492
    7. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      27
      437
    8. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      415
    9. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      66
      409
    10. Jotenkin tunnen vahingoniloa

      Tunnenpa vaan. Ei saisi, mutta väkisinkin tunnen.
      Ikävä
      32
      405
    Aihe