Virhe ladattaessa käyttöjärjestelmää!

Ubuntu Linux

Asensin Ubuntu Linuxin Windows XP:n rinnalle samalle levylle. Winowsilla on oma osio levyllä ja Linuxin asennusta varten tein levylle tyhjää osioimatonta tilaa n 30GB. Ongelma on että Linuxin asennuksen jälkeen kumpikaan käyttöjärjestelmä ei enää käynnisty, tulee virheilmoitus: "Virhe ladattaessa käyttöjärjestelmää."

Missä vika??

6

507

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ubuntu und eine Linux.Nörttilöitten hommaa.Tavallisen kuolevaisen on paree tyytyy Bill Gates/Mikkisofta linjaan.Vaarallista hommaa arvelisin jos ei ole osastoa "nörtti"

    • tpk_68

      Pääsetkö edes Grubiin, Linuxin käynnistysvalikkoon asti? Ilmeisesti et ole asentanut käynnistyslatainta ollenkaan tai se on asennettu/asentunut väärin.

      Voit palauttaa Windowsin oman käynnistyslataimen Recovery Consolesta näin: Windowsin asennuslevy sisään ja valitset setup-valikosta vaihtoehdon Repair. Pääset komentotulkkiin, jossa annat komennon fixmbr

      Jos käytössäsi on XP Pro voi tuo Recovery Console olla asennettu kiintolevylle, jolloin asennuslevyä ei tarvita.

      Muita vaihtoehtoja on luoda boottilevy, joka sisältää ohjelman fdisk, jolla voidaan myös kirjoittaa käynnistyssektori uudestaan. Kolmas vaihtoehto on enemmän extremeä, etsiä käynnistyslataimen kopio levyltä ja palauttaa se Linux-liven avulla.

      Windowsin käynnistyslatain ei osaa Linuxia käynnistää, joten käynnistääksesi koneella olevan Linuxin tarvitset Grubin, joka hanskaa molemmat käyttöjärjestelmät tai vaihtoehtoisesti joudut boottaamaan Linuxin erillisellä buutti-levyllä.

      Voit myös ottaa selvää, kuinka Grub toimii, tarkistaa onko Grubia ylipäätään asennettu (Helppo asentaa jälkikäteenkin, tapauksessasi ilmeisesti levylle hda, joka on ensimmäinen IDE-levy, eli komennolla: grub-install /dev/hda) ja jos on, niin miksi se ei toimi. Grubista:

      http://linux.fi/index.php/Grub

      Ota huomioon, että Grub "numeroi" osiot Linuxista poikkeavalla tavalla jos alat sitä sorkkimaan.

      Jumisa olevan koneenhan voit käynnistää Ubuntun asennuslevyllä livenä. Asennuslevyn avulla onnistuu myös grubin asennus/uudelleenasennus helposti.

      • Ubuntu Linux

        Kiitos.

        Linuxin käynnistysvalikko ei aukea.

        Yritän toimia antamiesi ohjeiden mukaan. :)


    • jos et trollaa niin

      Olen asennellut ubuntoja aika monia ja kaikki ovat
      osanneet asentaa grub:in automaattisesti oikeaan
      paikkaan, joten epäilen että vain trollaat.

      • Ubuntu Linux

        Minä en trollaa.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1333
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      861
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      693
    4. 50
      577
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      12
      493
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      474
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      441
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      407
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      381
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      174
      372
    Aihe