kaikki kaaleet jotka, ette tykänny manne tv:stä, nii menkää antamaa sille santulle palautetta josko se sitte vaikka ottais sen järkensä käteensä ja antais kaaleitten olla eikä halventais meitä ja suomentais valtaväestölle kaaleenkieltä. Luuleeko hää olevansa joku kaaleitten kuningas että hällä olis muka lupa toho kaikkee
http://www.yle.fi/manne-tv/index.html
tossa osote menkää sinne ja antakaa palaute
http://www.yle.fi/manne-tv/index.html
tossa osote menkää sinne ja antakaa palaute
Vastaukset 27
Vanhimmat
muistetaan, että tämä oli vaan tv-ohjelma.
Joku täällä sanoikin, että muissa jaksoissa meijät esitellään fiksummin, tämä oli alkujakso, jossa oli tahallista ylilyöntiä stereotypioihin.
Tällaisia tulee ja menee. Muistetaan me jokainen elää niin, että ollaan kunniaksi romaniheimolle ja omillemme.
Ekassa jaksossa olikin tarkoitus näyttää, mitä kaaleista valtaväki ajattelee.Siksi oli tuolainen, te ette ihmiset osaa edes lukae ja ottaa selvää, vaan huudatte kuin seinähullut ja vatkaatte asioita,edes ottamatta selvää.Kyllä saa moni kaalee oikeesti hävetäkkin omaan hölmöyttään näissä asioissa.
Kyllä Santerin teksti on ihan hyvä tuolla sivulla, ei moitittavaa. Ei tosiaan kannata nyt liikaa vetää hernettä nenään tästä.
Ehkä seuraavat jaksot ovat parempia.
Kaaleen kieltä oli aika vähän.
Anna Santerin touhuta.Minusta ohjelma oli enemmän hassu ja jotenkin sekava. Ei se minua loukannut enkä tunne olevani yhtään huonompi kaale kuin ennenkään.
Tollaisena kaajeet meitä pitää aika pitkälle. Harmi.Tosin niin kaaleissa kuin kaajeissakin on erilaisia ihmisiä.
olet oikeassa.. näinhän se on..ja aivan, tuollasena ne kaajeet meitä pitää, hyvät ylilyönnit jos vaikka menis kaajeille perille, et myö ollan ihmisiä
Kuule mikään ei taatusti mene perille katsomalla noin typerää ja idioottimaista ohjelmaa, josta sisältö puuttuu kokonaan. Vai väitätkö, että romanin pää kumisee tyhjyyttään? Että silleen.
Te olette siinä ihmisiä, kuin mekin.
Ette huononpia, emmekä me parempia.
Ohjelman esittäjät olivat minusta
ihan sympaattisia.
En voinut edes kuvitella, että ohjelma olisi noin tyhjäpäinen ja älytön Annoin jo nettiin palautteen Ei mene läpi edes huumorin varjolla.
t. Mirkku
Olen sanaa mieltä Mirkun kanssa että kyllä oli tyhjänpäiväinen ohjelma. En tiennyt yhtään mitä siltä odottaa...mutta ei tuo ollut edes hauska. Siis aivan älytön suoraan sanottuna.Mikään siinä ei naurattanut meidän perhettä.Kaikki oli yhtämieltä ohjelman tasosta. Ei tuo voi kauaa tv:stä tulla ainakaan noilla eväillä.
Harmi että Eekin viimeiseksi jutuksi jäi tuon tasoiseen ohjelmaan osallistuminen :( Tunsin katoessani suurta myötähäpeää esiinyjien puolesta.HUH HUH. Uskon että kaaleet osaa tehdä parempaakin ohjelmaa.
Kauniit ja rohkeat on vielä miljoona kertaa hölmömpi ohjelma kuin tuo Manne-tv!Kauniit ja rohkea, siinä sikiävät ja muhinoivat kaikki keskenään ja vaikka mitä ja silti akat silmät pystyssä sitäkin ohjelmaa vahtivat.Mieluummin katon vaikka Manne-tv:tä
Saanen huomauttaa, että ohjelman tarkoitus ei kai ole syventää tai kaventaa mitään kuiluja kahden väestön välillä? Olen ymmärtänyt, että sen on tarkoitus olla puhdasta viihdettä... Lienenkö sitten ymmärtänyt väärin.
Jollekin asialle hymähtelin, mutta suoranaista viihdettä en kyllä tuosta saanut. Jospa minulla on sitten vääränlainen huumorintaju. Odotin jotain "enemmän", en oikein itsekään tiedä mitä. Taso nyt on sellaista perus laatua, mitä näissä sketseissä yleensäkin...
Voishan valtaväestö rustata oman ohjelman missä esitellään niitä stereotypioita joita on heistä. Vois tulla siitäkin aika moinen ohjelma. En tiiä miten montaa naurattas, mutta olisihan se hyvä vastapaino tuolle Manne TV:lle.
Mutta joo, antaa minun puolesta ohjelman jatkua. On sitä huonompaakin ajan kulua, vaikkei tuo nyt parhaasta päästä olekaan.
Siis kiesus sentään, kaikki sketsihän on valtaväestöstä lähes täysin, Speden sketsit ja Uuno Turhapurot, Pulttibois mm. APUVA, Omituinen höpöttäjä...tarviiko edes enempää sanoa? Että NYT pitäs valtaväestön "rustata" stereotyypeistä sketsiä kun niitä on telkkari ollut pullollaan siitä asti kun se keksittiin.. Jiihaa, hae patenttia älynväläykselles.
ja hänellä sentään osui joskus kohdalleen, naurattaa vieläkin esim. se rautakauppasketsi, sehän on ihan todellisuutta; kun menent rautakauppaan, niin myyjät on juuri sellaisia.
Ja Uuno Turhapuro taassen: parodia suomalaisesta miehestä verkkopaidassaan, onhan näitä nähty, mutta ei jokaisen suomalaisen miehen tarvitse siitä itseensä ottaa. Kuitenkin: totta toinen puoli ja jos hauskaa on, niin sille voi koko kansa nauraa. Manne-TV ei ollut missään mielessä edes hauska, jos olisi ollutkin hyvää parodiaa, olisi sille voinut nauraa, mutta kun ei ollut. Täysin älytön ohjelma, halvensi sekä romaneitten että valtaväestön älyä.
t. Mirkku
kyllä kaalaiden salaisuudet ja kieli on jo hyvin valtaväestön tiedossa. Tiedetään että teillä on omat nautinta-alueet, keklut ja pyssyt, sossun tulot ruottista ja suomesta, tykkäätte huijata kaajeita ja hyväksytte sen, tiedetään milloin voi tulla "asioita", tiedetään jos piätte jotakuta "nahkana" jnejnejne.
Ei teillä ole mitään salaisuuksia enää.
nyt kerro mulle mikä on kaalaiden? enpä oo ikinä kuulukkaa semmosista
Joo ja romanikielen sanakirja on netissä.
sinne sivulle ite en löytäny vaikka koitin googlettaa
on kuulukka?
tavat?? Älä vaihda puheenaihetta
muttei saa mossottaa ja saivarrella myöskään...ei ole kohteliasta sekään..
viitsi vaihtaa koko ajan puheenaihetta!!
on mikä?
on kaalaiden?
se ollut pieni kirjoitusvirhe vai mitäs luulet pusuhuulet? Eli oikein kirjoitettuna lie sana kaaleiden...
vihdoin ja viimein sain vastauksen *nauraaa* kiitoksia vain
mutta soita ensi kerralla Sherlock ratkaisemaan noita sanaongelmia
no niin mä teenki