Nopeutta lisää ?

Tuo OO on kyllä aika raskas ohjelma, ainakin verrattuna MS Officeen. Käynnistys kestää kauan ja vaikka QuickStarter on päällä, silti kestää. Tämä konekaan ei ole ihan mopo.

Mitään apuja tähän? Koneessa on muistia 1 GB ja tilauksessa on nosto 2 gigaan. Auttaisiko se?
4897
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

kyllä se aika nopeesti aukee...

AI NIIN! Mulla onkin linux.....

:)

Ei vaan, kyllä se vanhassa 98SE winukassakin avautui aika sukkelaan ja kone oli vaan 667 mhz jossa 128 muistia...

:)

Äänestä

350 Mhz pentium, 256 megaa muistia ja hyvin toimii O.O. linux ubuntussa. Mikä lie syynä, että koneeni on omaasi nopeampi;)

Äänestä

Jos nopeutta haetaan suosittelisin abiwordiä ja gnumericia. Gofficeen ei sisältyne kuitenkaan esityskalvot. Jos Linux ja KDE kiinnostaa niin Koffice olisi kanssa lähes yhtä nopea (M$-doku sopivuus on siinä kyllä sieltä jostain ja syvältä).

ooffice on kieltämättä raskas, mutta kun se käynnistyy niin toimii hyvin. Johtuukos tämä sitten siitä, että ko ohjelma on aika irrallaan muista työpöytä softista ja komponenttien lataaminen kestää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ooooooo kirjoitti:

Tuo OO on kyllä aika raskas ohjelma, ainakin verrattuna MS Officeen. Käynnistys kestää kauan ja vaikka QuickStarter on päällä, silti kestää. Tämä konekaan ei ole ihan mopo.

Mitään apuja tähän? Koneessa on muistia 1 GB ja tilauksessa on nosto 2 gigaan. Auttaisiko se?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu