minkä kokoinen koirasta tulee ?

koirfani

kuinka iso koirasta n tulee jos emä (sekarotuinen) on n. 45-50cm ja isä (sekarotunen) on n. 60-70cm.. molemmat on sekarotusia ja rotuja ei tiededä eli voiko pennuista tulla kuinka isoja tai kuinka pieniä vaan, pennut mistä puhun on nyt 6.5 viikkoa ja eivät minun mielestä niin kauhean isojakaan, siis mitään jättejä, normaaleja minun mielestä.. mitä mieltä te ootte ?? (ei oo mun pentuja siis, kaverin pentuja on ja oisin kiinnostunut niistä ja siks kyselen täst koko asiasta)

vähän samaan aiheeseen liittyvää,ni voiko iso koira siis joku 50-60 säkä olla kerrostalos ?
(ei mikään paksuturkkinen tai pitkäkarvanen ihan normaali n.5cm karva) ku jos siit pennust jonka ottaisin siit pentueest ni tulee iso ja ku sit ku muutan "opiskelu" kämppään ni se tulis mukaan ni toivoisin et se tulis toimeen siel.. ??

4

3253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tolloimmista kysymyksistä

      sekarotuisten palstalla. Sun täytyy ostaa toimiva kristallipallo ja kattoo sieltä. Sekarotusen kanssa ei koskaan voi olla varma mistään. Ei koosta ei taipumuksista ei mistään.
      Kerrostaloissa on jo tätä nykyä koira kuin koira. Voimakkaasta vartiovietistä omaavia rotuja ei myydä kerrostaloon helpolla.
      Jos koiraa meinaat, niin sekarotunen on koira siinä missä puhdaskin. Tarttis tulevalla omistajalla olla edes alkeellisett tiedot koirasta, sen hoidosta ym.
      Normaalisti puhtaan ostava saa kasvattajalta mukaansa pennun kanssa rodun hoito-ohjeet, ruokinnasta rokotuksiin, koulutuksiin, turkinhoitoon ym. Näin ei ole sekoitusten suhteen, joten niitä havittelevan pitäisi omata jotakin tietoa sentään. Koiranpentu ei ole lelu. Se ei toimi paristoilla, vaan on elävä hengittävä tunteva olento. Siltä ei saa virtaa poikki kun itse kyllästyy, kuten lelusta.

    • mitä tulee

      Sekarotuisista ei todellakaan voi tietää paljoakaan etukäteen, ne on yllätyksiä useimmin mukavia.
      Kerrostalossa koira pärjää ihan hyvin jos omistaja on ajatellut tarpeeksi paljon hankkiessaan koiran.
      Ei se koira tiedä asuuko kerros- rivi- tai omakotitalossa.
      Isoissa koirissa ainoa mikä mietityttää kerrostalossa on se missä kerroksessa asut onko hissi vai joudutko kenties kantamaan ison pennun alas ja ylös.

      Muuten kaikki on sinusta kiinni jos ulkoilet tarpeeksi koiran kanssa ei se sisällä pienemmässäkään asunnossa riehu ja haukumsen saa yleensä kuriin kun siihen heti puuttuu.

      Eli lyhyesti kaikki on vain ja ainoastaan sinusta kiinni.

      • aiheen kirjoittaja

        okei, tiedän kyllä että koira ei ole lelu ja olen kyllä lukenut koirista paljon niin paljon kuin mahdollista.. vaikka oonki nuori vielä kouluikäinen toedän kyllä mitä oon tekemässä vaikka suurin osa sitä epäileekin, ei netin kautta ketään voi tuntea mutta sen sanon etten oo mikään sellanen et "hei otan koiran koska se on söpö ja varsinkin ku se on pentu mut ison se ei sit ookkaan enää söpö, ja et en panostais siihen koulutukseen yhtän" se koira ois hyvin tärkee mulle. :|


    • Vennieetu

      Kirjasta "sekakoirat"

      Nyrkkisääntönä voidaan pitää sitä, että koira on saavuttanut kaksikuisena noin yhden neljäsosan, kolmikuisena noin yhden kolmasosan ja puolivuotiaana oin kaksi kolmasosaa lopullisesta koostaan. Suunnilleen vuoden vanhana se on täysikasvuinen. Jos et tiedä varmasti, miten vanha pentu on, katso sen hampaita. Jos koiralla on vielä kaikki terävät, pienet maitohampaat, se on alle nelikuinen. Hampaat vaihtuvat tavallisesti neljän ja kuuden kuukauden välillä (pienikokoisilla koirilla se voi kestää kauemminkin). Pysyvät hampaat ovat huomattavasti suuremmat kuin maitohampaat.

      Pään ja käpälien koko

      Pennun pää ja käpälät vaikuttavat yleensä suhteettoman suurilta runkoon verrattuna, mikä johtuu luiden kasvusta. Muita luita hitaammin kasvavat luut ovat jo alkujaan suuremmat. Jos siis pennun pää ja käpälät vaikuttavat valtavilta, koirasta tulee ilmeisesti hyvin suuri.

      Vanhempien koko

      Jos molemmat vanhemmat tunnetaan, ennustaminen on helppoa, koska luonto suosii tavallisesti keskikokoa. Jos siis toinen vanhemmista on erittäin pieneksi tai suureksi jalostettu rotukoira, äärimmäinen pienuus tai suuruus ei välttämättä periydy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1137
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    6. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      541
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      489
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      482
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    Aihe