GIF-animaatiot eivät toimi välillä tuossa selaimessa. mikä neuvoksi?
Opera 7.x
perkele
7373
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Minä ainakin olen hyvin tyytyväinen, että saan nuo typerät gif-animaatiot kytkettyä pois päältä selaimessani. Harvoin niillä on mitään hyödyllistä käyttöä.
Kun joillakin sivuilla (esimerkki jäljempänä) kuitenkin tarvitsen gif-animaatiota, kytken sen silloin käyttöön näin:
F12 / Enable GIF animation
Selaimeni on Opera 7.10
Esimerkkejä tarpeellisista GIF-animaatioista? Vaikkapa http://www.marinediesels.info/ sivuilla on havainnollistettu koneiden toimintaa GIF-animaatioin.
...en pidä minäkään niin paljoa niistä, mutta kun ne ovat päällä ja silti toimivat välillä ja välillä ei.
Joskus saattaa sen GIFFIN kerrosten latauminen jäädä kesken? ja silloin se jumittuu siihen kohti mihin jäi? Auttaisiko kuvan päivittäminen? En ole tietotekniiikan asiantuntija :o(
Opera selaimia on paljon kehuttu näilläkin palstoilla mutta se on paljonkin ontuva tuo ilmainen.
Esim se GIF ja monta muuta osaa puuttuu ilmaisesta.
En tiedä miten monipuolinen maksava on mutta yleensä kaikki ilmaiset vain houkuttelevat imuroimaan maksavan joka on täydellinen sanoo m.m.
Opera,varmasti se on nopea ja monenlaisia SKINS voi ladata sekä kaikenvärisiä taustavärejä mutta siihen se loppuukin.
Siitä en tykkää kun laitat postin siihen niin sitä tippuu myös Outlook Expressistä kun sen sen avaat,ilo on lyhytaikainen kun huomaat että ne pirut onkin samoja viestejä toisesta luukusta.
Toinen harmi on kun alat poistaa Operaa,se ei ole suinkaan helppoa. Olisi ilo jos joku muukin kertoisi kokemuksista.
olen huomannut, että jos sivulla on javatehosteita, niin joskus Giffit pysähtyy esin e-mail-linkkiä klikatessa ja tuo ei ole ainakaan minulla ollut selaimesta riippuvainen, kokeillut kerran saman sivun IE:llä Netscapella ja Operalla.
Opera on täysin sama kuin maksullinenkin lukuunottamatta ilmaisen version mainosbanneria. Mikäänhän ei koskaan ole täydellistä, kovassa kilpailussa selaimiin pitää nopeassa tahdissa löytää uusia ominaisuuksia ja se näkyy bugisuutena. Niitähän löytyy myös IE:stä joka myös on ilmainen vaikka useimmat maksavat siitä käyttöjärjestelmän hankkimisen yhteydessä riippumatta haluaako sitä käyttää vai ei...
Nopeus on minulle yksi syy käyttää Operaa, toinen vähintään yhtä tärkeä on käyttömukavuus - sekin kyllä on tottumuskysymys. Alussa tämä tuntui hieman oudolta kun valikot sun muut olivat erilaisia mutta enää ei kovin usein tule tarvetta muuta käyttää, kunhan vielä nettisivujen tekijätkin pääsisivät IE:n suosimisesta.
Bugeista... tai oikeastaan puutteista minua eniten häiritsee tekstin vetämisen puute, esimerkiksi tätä kirjoittaessa voisin haluta siirtää jonkun sanan toiseen kohtaan mutta ei onnistu. Toinen toisaalta mukava ominaisuus on selaamisen jatkaminen siitä mihin viimeksi jäi - erittäin hyvä ominaisuus mikäli selainta ei kukaan muu käytä, muussa tapauksessa seuraava käyttäjäkin näkee missä sitä onkaan surffailtu... Toisaalta tässä voi laittaa avatut linkit näyttämään samalta kuin muutkin - ei siis välttämättä tarvitse tyhjentää sivuhistoriaa jos ei halua oman surffailun jälkien kovin selvästi näkyvän.
No, kehumiseksi tämä taisi mennä... Itse kukin saa minun puolestani käyttää omasta mielestään parasta/mukavinta tapaa nettisivujen avaamiseen.
Hae operan 7.10 versio niin giffitkin pitäisi toimia.
Käytän itse operaa ja ei minua menut ole häirinnyt, kun operan voi panna tekeemään sivun siirrot ja muut valikko ja nappi hommat pienillä hiiri liikkeillä. Ei tarvitse valikoita raplata..