Pietari on tuttu pariltakymmeneltä reissulta. Mutta miten olisi pienen lapsen ottaminen mukaan. Onko matkakokemuksia. Ja miten onnistuu näin miljoonakaupungin keskustassa meno, metrot, ravintolat ym..
Lapsi 1,5 vuotta mukaan.
2
630
Vastaukset
- ...
Jos olet jo nähnyt Pietarin, niin kai itse tiedät parhaiten, pärjäätkö sellaisessa paikassa oman lapsesi kanssa vai et?
on matkalla yhtä helppo tai vaikea kuin kotonakin. Oman kolmevuotiaani kanssa olen lyhyempiä reissuja tehnyt lähes syntymästään asti ja kun puolitoistavuotiaana pääsi tissistä irti ollaan kahdestaan reissattu 25 maassa tämän vajaan parin vuoden aikana mukaan lukien Kosovo, Moldova, Albania, Länsi-Sahara jne eksoottista. Viime vuonna kahdestaan reissussa 25 viikkoa eli puolisen vuotta yhteensä.
Pietari ei ole kummempi juttu kun vain muistat perusasiat eli pitää lapselle evästä ja uhrata aikaa sille että tämä saa leikkiä riittävästi. Vaunuilla tosi hankala liikkua, joten sateenvarjorattaat (isopyöräiset kun kuoppia kadulla) parempi vaihtoehto kun ne voi ottaa yhteen ja toukan toiseen kainaloon liukuportaissa tai tavallisissa portaissa. Leikkipaikkoja on Pietarissa kuten useissa muissakin maissa harvakseltaan, joten kannattaa etsiä tai kysellä missä lähin heti kun saapuu.
Lapselle parhaimmillaan matka on suurempi elämyt kuin aikuiselle, mutta aikuisenkin matka pitää ohjelmallisesti ja aikataulullisesti tapahtua lapsen ehdoilla.
Itse olen lapsen kanssa matkailun kokenut hyvin rikastuttavaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä992055Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2881866Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3251688Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2041555- 311177
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht901134Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941103- 511047
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤651042- 581028