Millasia numeroita ootte saanu B3 venäjstä? Ite meen kakkoselle ja venäjä on menny päin persettä! kaikista kursseista 5:n plakkarissa!
ÄLKÄÄ TEHKÖ SAMAA VIRHETTÄ KUN MÄ ELI ÄLKÄÄ OPISKELKO VENÄJÄÄ!! Itellä muut kielet ruotsi: 9 on ollu aina, englanti: 9 ja 8!
ÄLKÄÄ TEHKÖ SAMAA VIRHETTÄ KUN MÄ ELI ÄLKÄÄ OPISKELKO VENÄJÄÄ!! Itellä muut kielet ruotsi: 9 on ollu aina, englanti: 9 ja 8!
Vastaukset 4
Vanhimmat
lukiossa lyhyen venäjän ihan mielenkiinnosta, ja ilman suuria ponnisteluja, ihan huumorilla tuli 9 kurssista neljä kymppiä ja viisi ysiä. Ja tämä ei ole mitään leijumista, vaan haluan vain sanoa että jos venäjä kiinnostaa niin ehdottomasti aloittakaa opiskelu. Numeroilla ei lopulta ole edes merkitystä, hieno lisä vain kielitaitoon osata muutama sana itänaapuriakin :)
Mikä ihme kielipää sulla on? Mä luin ja luin ja sain aina lukiossa 6 ja hyvällä tuurilla sain yhden 8 ku luin silloin koko yön! :) Ite enemmän just halusinkin oppia kielen, enkä nii sit niitä arvosanoja miettiny!
mun kaveri ajatteli et alkaa lukeen lukiossa venäjää, luki yhden kurssin ja sai vitosen ja sanoi että oli tosi vaikeeta. Sitten hän lopetti aineen opiskelun, ku ei ponnisteluista huolimatta pärjännyt. Hän ei siis ollu mikään huono oppilas koulussa, kielet on hänellä ollu aina jotain kaseja (ruotsi välillä ysiä).
Luulenpa, että toi toinen vastaaja (kymppien&ysien saaja) on käyny jotain turistivenäjän kurkistuskursseja :P
Myös muut siellä venäjän kurssilla olleet oli kuulemma tosi pihalla, osittain kirjaimienkin takia.
Itse olen kyllä sitä mieltä, et venäjää tarvitaan. Harmittaa, kun en sitä itse valinnut.
Mäkin oon lukenu nyt lukiossa C3 venäjää. Oon nyt lukenu sitä kaks vuotta ja on pakko sanoo, että kyllä on vaikea kieli! Jos lukee kokeisiin kunnolla(tarkoitta vähintään paria päivää ennen aloittaa) niin sillo voi saada 8 ja on mulla yks ysikin kurssikokessta. Sitten kun ei jaksa niin saa 6 tai hyvällä säkällä 7. OOn saanu seuraavasti kursseita: 6,8,9,7,8,8. Eli ei nyt ihan persellen, mut kuitenkin. Eli kannattaa opiskella venäjää jos on oikeesti aikaa panostaa siihen tai on iha vitun kielipää muuten! Venäjä on semmonen kieli toisaalta, että siinä saattaa menestyä, vaikka olisi kielissä muuten huono. Esimerkiksi ryhmässämme on oppilas jolla on englanti ja ruotsi 6, mut sitten venäjä on 9. Voi johtua siitä, että venäjä on niin erillainen kieli verrattuna noihin muihin.