Oisko mielipiteitä ko.pyörästä? Onko kestävä jne..Millainen matkanteossa? Mitä muita vaihtoehtoja olisi...?
Honda CBR 1000
Sape
41970
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vehje on kestävä matkajuhta. Ainut tyyppivika on että nokkaketjun kiristin täytyy välillä uusia... ja välillä kannattaa vaihtaa myös nokkaketju. Alakerraltaan ja sylintereiltään laite on kestävä. -90 luvun alun pyörien muutaman kymmenen tkm mittarilukemiin ei sitten enää kannata uskoa paskan vertaa. Niillä on päästelty jo toden näköisesti yli 100tkm. Olen nähnyt tuommoisen käyvän ihmeen nätisti vielä n. 200tkm ajettuna.
Mistä en itse pitänyt pyörässä on sen raskassoutuisuus. Tuntuu raskaalle ja on hidas ohjata mutkiin.... riippuu tietysti mikä on vertailukohtana.
Matkanteossa varma ja yllätyksetön pyörä. Tuli ajettua kaksi päällä, kiinni 3 kappaletta 44 litran laukkuja tankkilaukku. Vei ihan kohtuullisesti.
Itellä kiikarissa vm 91-94 1000 CBR. Kokemuksia kellään noista vuosimalleista?.Mitä hyvää, mitä huonoa?.Toinen vaihtoehto Suzuki RF 900.CBR varmaan paljon parempi kun tuo suikka?.
... -91 mallinen CBR 1000 F pari kesää. Kilometrejä ajoin itse yhteensä vajaan 25tkm.
Remppaa tein talven aikana:
Kytkinlevyt
Nokkaketjun ja kiristimen vaihto
Venttiilien säätö
Ainut on heikkous niin kuin aikaisemmin vastasin, on nokkaketjun kiristin. Sillä ajaa tietty öljyistä, ajotavasta, yksilöstä yms. riippuen 30...60tkm. Vaihto ei kuitenkaan ole ihan hirmujuttu vaikka nokat pitääkin purkaa irti.
Pitää vain muistaa että ne kilometrit mitä noille vehkeille ilmoitetaan ei tosiaankaan enää pidä paikkaansa hitonkaan vertaa. Silti se on käytettynä yleensä varma ostos, edellyttäen että talviseisonnat on tehty asiallisesti huoltoineen. Laakeriviat ovat melkein tuntemattomia ja johtuvat monasti juuri siitä että on jätetty talveksi vanhoilla öljyillä paikalleen.
Itselläni ei ole RF sukisukista kokemusta, mutta siitä lyön melkein munaskut vadille että se on varmasti kevyempi ajaa ja kääntää kurveihin.
Itse kuitenkin ajan paljon ja näin ollen väkisinkin arvostan moottorin kestävyyttä. Tältä kannalta honda on todella hyvässä maineessa. Tämä oli oma kriteerini kun cebarini ostin.
Nyt vain on cebari hukattuna ja merkki vaihtui suzukiin. Parin vuoden päästä taas tietää mihinkä soppaan kauhan lipsautti.
Näin mulle sanoi moni sellainenkin, jolla itsellään oli jokin muu pyörä. Koska itselläni ei aikaisemmin ole ollut isoa pyörää, kyselin ehkä vuoden ajan neuvoja sieltä täältä ja kävin liikkeissä testaamassa käytettyjä pyöriä. Ajettujen testien ja saamieni (asiallisten) neuvojen perusteella päädyin Dual-jarrulliseen CBR 1000:seen. Kyseiset jarruthan löytyvät -93-mallista eteenpäin. Henkilökohtaisen makuni mukaan tuosta vuosimallista alkaen pyörän ulkomuotokin on sulavampi ja miellyttää enemmän silmää kuin vanhemmat mallit. Ainut vika josta minuakin varoitettiin (kuten olet jo varmaan lukenut muista vastauksista), on nokkaketjun kiristäjä. Sen kyllä huomaa heti käyntiäänestä, joten senkin suhteen ostos on tehtävissä turvallisesti, vaikka sen vaihtamiseenkaan ei maailma toki kaadu. Muutamia satoja kilsoja ajettuani, en ainakaan vielä ole ollut hetkeäkään katumapäällä.