Kun joudut poliisin virkatoimien kohteeksi, muista pyytää poliisimiestä esittämään myös virkamerkkinsä, jos poliisi pyytää esittämään ajo-oikeuden osoittavan ajokortin.
Tasapuolisuuden vuoksi!
Tasapuolisuuden vuoksi!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Täyttä skeidaa. Suomessa on lukuisia lainvoimaisia oikeuden päätöksiä siitä, että jos poliisi/poliisit ovat virkapuvussa, niin se riittää.
Inisijän on turhaa väittää, että hän ei tuntenut suomalaista poliisin virkapukua, eikä tunnuksellisesta poliisiautosta nousseita poliiseja poliisien käyttämäksi poliisiautoksi.
Jos on idiootti, niin ainahan voi väittää, että luuli maitoautoksi, mutta kuka sitä sitten uskoo.
Poliisiasetuksen 17 § mukaan virkamerkki on pidettävä virkatehtävää suoritettaessa mukana. Lisäksi saman pykälän mukaan virkamerkki on tarvittaessa tai vaadittaessa esitettävä, kun se virkatehtävää vaarantamatta on mahdollista.
Jos kysymyksessä on tavanomainen ratsialuontoinen ajo-oikeuden tarkastus, virkatehtävä ei käsittääkseni vaarannu sillä, että jompikumpi poliiseista joutuu esittämään virkamerkkinsä.
Virkamerkistä ilmenee poliisimiehen nimi, virka-asema sekä yksikkö, jonka palveluksessa hän on. Itse en lähtisi vaatimaan virkamerkkiä nähtäväksi liikenneratsiassa, ainakaan jos pysäyttäjät toimivat poliisin virkapuvussa. Siinähän vain tuhlaa omaa (ja poliisinkin) aikaansa.
Poliisiasetuksessa on selvät säädökset virkamerkin esittämisvelvollisuudesta. Kah kummaa kun et esitä, ettei ajokorttia pidä esittää poliisimiehelle vaadittaessa.
Samat poliisin nimi- ja yksikkötoedot käyvät ilmi myös sakosta, joita on venkuilijoille ja nipottajille hauskempi kirjoittaa.
Veijarille vaan tiedoksi, että eipähän nuo rosvojen selitykset ole käräjillä menneet läpi, kun ovat väittäneet, etteivät tienneet poliisin virkapuvussa olleita miehiä/naisia poliiseiksi.
hahahahaahaa... Ihan turhaa ininää.
esittämispyyntö voisi koskea virkapukuisia poliiseja niissä tapauksissa joissa asiakas (on sitä, halusi tai ei) kokee tulleensa jollakin tapaa huonosti kohdelluksi?
Näytetäänkö niissä tilanteissa virkamerkkiä?
Itse en ole huonoa kohtelua saanut vaikka olenkin joskus ollut siellä laveammalla tiellä.
Johtuikohan siitä ettei tapoihin kuulu päätä aukoa, siis loukkaamismielessä, huuli kyllä lentää vieläkin.
osuit oikeaan. Ketjun aloittaja kuuluu niihin yhteiskunnan nakertajiin, jotka ovat poikkitelon asiassa kuin asiassa.
Virkamerkki on esitettävä pyynnöstä, mutta jos se sattuu olemaan vaikka laitoksella pukukaapissa, niin ei se tarkoita, että sitä murhamiestä ei voi ottaa kiinni tms. Merkki esitetään sitten kun se on mahdollista, vaikka x-ajan kuluttua. Se, että merkki ei just nyt satu olemaan mukana, ei tarkoita, että henkilö on estynyt toimittamsta virkatointa. Laki sanoo, että merkki on estettävä, mutta jos se ei ole just nyt saatavilla, niin laki ei sano, että henkilö on estynyt toimittamasta virkatoimea. Ja se, että virkapukuiselta kysyy merkkiä on vain vittuilua, suomessa. Mutta kukin tyylillään.....
Onkos sulle yhteiskunta ollut paha ja ei ole huomioinut sua tarpeeksi?? voi ressukkaa... En tajua mistä näitä ihmevikisjöitä sikiää, joille poliisi on paha vihollinen, koska ei anna töhriä ja varastaa toisen omaisuutta. Tollaset kusipäät ei ansaitse yhteiskunnan suojelua, mutta silti poliisi turvaa heidänkin elämäänsä. Tasapuolisuuden vuoksi poliisin pitäisi tulla hakkaan sut tai kun sut hakataan niin nauraa päälle.
Kun kusipää hakataan oikein kunnolla, niin kyllähän poliisi nauraa ja makeasti, mutta vasta poliisiaseman kahvihuoneessa.
Ja, jos kusipää tapetaan, niin kahvihuoneessa tarjoillaan kakkukahvia.
Todellisuudessa poliisi ei vaivaudu edes hymyilemään jonkun niin turhanpäiväisen, kuten tämän aloittajan kuoleman takia. Tollaset loiset ja vikisijät kun ovat niin turha taakka yhteiskunnalle, että kuka jaksaa niistä välittää. Harmi vaan, että joudutaan niitäkin elättämään. Voiskohan ne vaihtaa pakolaisiin...