säilörehuksi, ihmeen aikaisin näyttää pukkaavan heinä, vanheneeko pian liikaa?
Yleensä aloitus n viikkoa ennen juhannusta...
Yleensä aloitus n viikkoa ennen juhannusta...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
tuppaudun tähän,entäs pien paalajat päijät-hämeen alueella?
Heinä on jo aika pitkää joten luulisi että voipi jo ruveta kaataan kun tota poutaa on nyt.
rehuntekojaan niin on näennäsviljelijä, tai helvetisti myöhässä. Kuivaheinä varmaan optimissaan loppuviikolla ja se kaakkien syömä korppu voi oottaa vielä ensiviikkoon.
Rehunteon timotei/nurminata seoksesta, ni kyl kura talvel lentäis. mut olishaa taas lekureil juoksutusmahakierteitä ynnä muuta mukavaa tiedossa.
Tietty jos jotain koiranheinää ni sitte, mut sitäjhää ei pitäs syöttää ku koirille.
paljon verrattuna eläinmäärään voi tehdäkkin aikaseen rehut, Mutta jos on peltoa niukalti niin parempi on odotella vielä jotta saapi sen 10000ry/ha kahdesta säilörehusadosta.
Eipä taida täällä Pirkanmaalla olla heinät niin pitkällä kuin uudellamaalla.
Itte alotan loppuviikosta, että paaleihin saisi määrääkin eikä pelkkää valkuaista!
on vielä nuorta! Jos saa kuivattua pellolla 5 päivää, niin ei juur ole mitään jäljellä!
Muistakaa syksylläkin kaadettu komea odelma kuivaa lähes näkymättömiin päivässä.
sen ratkaisevat, ei kuutiot. Voi niille syöttää lisäksi olkia tms. Vanhana korjatusta rehusta tulee vain turhia kustannuksia. Ja kyse olikin päijät-hämeestä. Täällä timotei ja nurminata juuri optimivaiheessa. Korjuu onkin nyt ennätysaikaisin alkanut, ja itse lähdenkin 10 min päästä paalaamaan viimeisiä 18 hehtaaria, jotka illalla kaadoin. Sitten jatketaan muiden pelloilla huomenna.
Joo,koiranheinä on hevosten muonaa ;-)