Miten pitäisi toimia?

näitä on nähty

Peli: Texas Hold Em No-limit
Pöytä: Mikä vaan 1$ - 10000000$

On monta kertaa tullut vastaan tilanne jossa korottaessa toinen korottaa lisää ja kaikki muut foldaa. Tässä tilanteessa vetämällä heti All-in vastakorotuksen tehnyt foldaa.

Itse ajattelen tilanteen olevan niin, että All-in on tässä tilanteessa puhdas bluffi(jota kukaan ei halua tarkistaa). Ja ensimmäinen korkea check-raise on tarkistus "onko sulla oikeasti jotain?"

Onko jollain hyviä vinkkejä miten tilanne pitäisi pelata, jos omat kortit ovat keskenkasvuiset eivätkä kestä merivettä tai päivänvaloa?

1

501

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näin meillä

      No ensiksi huonoilla korteilla ei pidä pelata. Eli pelattaan tiettyjä yhdistelmiä position mukaan huonojen käsien bluffit varsinkin rahapöydissä kannattaa unohtaa pikkulimiiteissä.

      Jos korotat edestä toinen korottaa päälle ja lyöt all in haisee sinun kätesi vahvasti isolta parilta AA KK. Todennäköisesti sillä re reissaajalla on kädessä AK AQ jne mutta koska hän olisi huomattavasti jäljessä ei lähtene allariin. Tuo all in edestä kyllä kärähtää pahasti jos sillä kaverilla onkin se AA tai KK tai jos teet sitä yksinkertaisesti liian usein.

      Mutta oletuksena pitää olla melkeinpä tuo jos et vastustajaa tunne yhtään. Eli pitäisi edes muutama kerta olla nähtynä millä vastustaja tuntuu pelaavan mistä päin pöytää ennen kuin lähtisi mukaan. Pöytään tullessa ensimmäiset jaot kandeekin ottaa varovasti jotta edes pikkaisen näkee ketkä tulee mukaan liian usein tai korottaa liian usein.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      73
      4416
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2511
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2324
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      21
      1815
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1672
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1552
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      81
      1536
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      149
      1346
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1243
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1145
    Aihe