Onko maaperätutkimus lain mukaan pakollista? Missä vaiheessa syytä teettää? Meillä itse tehdyt alustavat piirrustukset, jotka lähdössä arkkitehdille viralliseen suunnitteluun. Sykysllä tarkoitus tehdä perustukset ja ensi vuonna rakentaa.
Maaperätutkimus
missä vaiheessa?
31096
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
tai sen jälkeen tarpeen mukaan.
Useimmiten pakollinen ja sen perusteella rakennesuunnittelija arpoo oikeat perustukset.
paikkakunnasta ja maaperästä milloin ja miten se pitää tehdä. Jossain selvässä tapauksessa riittää tutkimus perustusten kaivun yhteydessä. Maaperätutkimus kannattaisi tehdä enne mitään suunnittelua, koska vaihtelevalla ja isolla tontilla talon paikka saattaa vaikuttaa huomattavasti rakennuskustannuksiin.
Riippumatta, vaatiiko rakennustarkastaja maaperätutkimuksen, kannattaa se kuitenkin tehdä. Silloin rakennesuunnittelija osaa valita oikean perustustyypit.
Edellisen viestin kirjoittajan kanssa samoilla linjoilla eli kyllä se maaperä kannattaa tutkia ennen suunnittelua. Siinä vaiheessa on vielä mahdollista vaikuttaa suunnitteluun ja ainakin tietää mitä on edessä kustannusmielessä.
Muutoin saattaa esim. talon kellari tulla suunnitelluksi juuri siihen paikkaan mistä pitää räjäyttää kalliota, kun 10 metrin päässä olisi kohta, josta selviäisi kaivurilla.
Ja toisekseen maaperä vaikuttaa valittaviin rakenteisiin.