Olin 20v sitten au pairina floridassa(ilman työskentely lupaa). Yritimme anoa minulle lisää oleskelu aikaa mutta paperit eivät ehtineet palautua minulle takaisin ennenkuin lähdin maasta. Muistan että jotain puuttui papereistani kun läksin maasta pois ja jonkin kynämerkinnän he tekivät passiini. Nyt olen menossa 3viikon lomalle Coloradoon ja New Yorkiin päin ja jännään että kannattaako minun mainita että olen ollut maassa aiemmin vai näkeekö ne jostai koneelta tietojani esim. sos.turva tunnuksen perusteella...
Pääsenköhän maahan vai
2
1223
Vastaukset
- Hoboken
Näillä viisuminylityksillä on jotkut vanhenemisajat riippuen kuinka paljon aika ylitettiin, mutta suosittelisin asian tsekkaamista lähetystöstä, koska sitten harmittaa jos pistävät seuraavalla koneella takaisin ja lentokentän "putkaan" sitä lentoa odottelemaan.
Veikkaisin, että 20 vuodessa on jo vanhentunut. - matkailija x
...vaikka ylitin vuoden au pair-viisumini kuudella viikolla n. 15 v. sitten ja olen sittemmin saanut yhden opiskeluvaihtoviisuminkin Yhdysvaltoihin ihan ongelmitta.
Vähän jännitin 11.9. tapahtumien jälkeen maahan pääsemistä, kun kuulin, että ovat muuttaneet systeemiä tiukemmaksi, mutta hyvin pääsin maahan. Jonkun verran kysyivät matkan tarkoituksesta ja ammatistani, mutta aika monelta muultakin jonossa ennen minua olevalta kyseltiin pari kysymystä. Myöhemmillä reissuilla ei ole kysytty mitään "ylimääräistä".
Luulen, etteivät niin vanhat visa waiverin ylitykset vaikuta enää, mutta kannattaa ehkä kysyä lähetystöstä (tosin mainitsematta, että on ollut TÖISSÄ ilman papereita, voisi vain sanoa, että on ollut yli visa waiverin sallimien 90 päivän).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774692- 1842013
- 1321722
- 1511295
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161211- 351076
- 78973
- 52936
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78902Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh272876