Olis tarkoits lähteä loppukesällä via balticaa pitkin Puolaan.Kertokaa kuulumisia kuinka reitti vetää.Ajettiin pari vuotta sitten ja oli kauheesti tietöitä!Mikä on tilanne tällä hetkellä.Niin ja kolarejahan on, mutta sille ei voi mitään...Matkailu kuitenkin avartaa!!!!
via baltica
11
3855
Vastaukset
- sitten bussilla
Puolasta ja vain muutama tietyönpätkä hidasti. Ne oli Latvian puoella. Muistakaa tietullimaksu- lätkä ikkunaan Puolan puolella. Tiepartio miehet hanakoita rahastamaan.
- Käynnyt
Oletkohan kuule bussimatkaaja erehtynyt maasta?
Kyllä tietääkseni "Puolan maksulliset moottoritiet Oy " perii maksun ihan motarin varrella maksukopissa.
Puolalaisten autojen tuulilasitarra liittyy auton rekisteröintitietojen/kilpien varmistamiseen.
Juttuja Via Baltia kunnosta on tälläkin sivulla useampi,jos osaa lukea. - Expat
Puolassa ei todellakaan perita "tietullimaksuja". Maasta loytyy muutama maksullinen moottoritienpatka ja niissa, kuten Kaynnyt jo kertoikin, rahastus suoritetaan manuaalisesti ajetun matkan mukaan.
Alkup. kysyjalle tiedoksi, etta Via Baltica alkaa olemaan loistokunnossa, eivatka suuret tietyomaat enaa hidasta matkantekoa.
- Volvo on kiva ajaa
Ollaanjuuri tulossa Puolan rajalle.
Tiet hyvässä kunnossa, muutama pikku tietyö mutta ei ole haitannut matkaa. Ainakaan tässä juhannuksen aikaan ei ole ollut edes liikaa liikennettä. Liettuassa Marijampolen kohdalla on kiertotie joka kyllä opastetaan. Yritetään ajaa vielä illaksi Varsovaan.
Ja nyt Varsovassa. 12 tuntia, rajoitusten mukaan lasten kanssa kaksi ruokaa ja monta potalla istumista. Tiet ok, ja Puolan liikenne parempi kuin viitostiellä Mikkelin lähellä - jos haluaa ohittaa niin muut eivät sitä estä.- koska bensa on halpaa
Krakovassa. Varsova-Krakova tiellä on alussa melkoisesti tietöitä ja tie on muutenkin hidas. Varsovaan sissäajo ja ulosajo vie tunnin, ainakin päiväsaikaan tuskastuttavat ruuhkat.
Tultiin Varsovaan 61 tien kautta joka lienee vähän lyhyempi, mutta siinä oli pari tietyötä ja menee kyllä monen pikkukylän läpi.
Edelleen olen sitä mieltä että Puolan liikenne on ok. ja pelaa ihan hyvin.
Varsovassa Ibis Centrum ihan ok. Krakovassa System Pop hyvä.
Huomenna Prahaan. - ananas123
Neuvokaa tietämätöntä. Tarvitseeko jonkun erityisen luvan/maksun, jotta pääsee ajamaan Via Balticaa (tai siis saa ajaa, ilman suurien sakkojen tms pelkoa). Eli onko viisumit yms. täysin menneisyyttä jos autoilee esim. varsovaan saakka Tallinnasta? Voimassa olevan passin varmaankin tarvitsee rajalla. Kiitos vastauksista.
- Expat
ananas123 kirjoitti:
Neuvokaa tietämätöntä. Tarvitseeko jonkun erityisen luvan/maksun, jotta pääsee ajamaan Via Balticaa (tai siis saa ajaa, ilman suurien sakkojen tms pelkoa). Eli onko viisumit yms. täysin menneisyyttä jos autoilee esim. varsovaan saakka Tallinnasta? Voimassa olevan passin varmaankin tarvitsee rajalla. Kiitos vastauksista.
Via Baltica on yleinen maantie, jonka kaytto ei ole maksullista.
Sakoilta valttyy parhaiten noudattamalla liikennesaantoja. Yksinkertaista, vai mita?
Oletko koskaan kuullut Euroopan Unionista? Viisumeja ei ole Unionin jasenmaissa Unionin kansalaisilta kyselty enaa vuosiin. Euroopan Unionissa liikkuessa ei myoskaan valttamatta tarvitse passia, vaan uudenmallinen henkilokortti riittaa.
- baltia päivässä
Taasko täällä kysellään teiden kuntoa? Ei siinä tiessä mitään vikaa ole, vika on ohjauspyörän ja penkin välissä. Äijä ajaa päivässä komeasti varsovaan jos on automiehiä... oli teiden kunto mikä tahansa!
- fonzi2
Ihan hyvin veti kokomatkalta,muutamassa kohdassa tietoita mitka ei pahasti sotkenut matkaa. Varsovaan ajoin tie nro 61 joka oli suht ok. Liikennekulttuuri/jarjestelut tietty eri kuin kotosuomessa joten vahan enemman saa varata aikaa samaan matkaan kuin suomessa. Nyt ollaan krakovassa ja toistaiseksi kaikki ok :)
- itaihme
Via Baltika todellakin on nykyisin hyvassa kunnossa, joten sinne voi ihan huoletta lahtea autoilemaan, matka joutui Baltian läpi kevyesti Puolan puolelle. Lehma siellä ja toinen taalla... Puolassa tuo tienpinta viela paikkapaikoin remonttia kaipaa, mutta Slovakian rajallakin on jo parissa paivassa ilman suurempaa ressia. Keskieuroopan moottoritiet ovatkin jo sitten ihan omaa luokkaansa!Unkari odottaa...
- Anonyymi
Lomareissut sähköautolla ulkomailla.
Arveluttaako lähteä sähköautolla lomailemaan esimerkiksi Ruotsiin, Norjaan, Balttiaan, Puolaan ja Keski-Eurooppaan?
Turha murehtia, nyt lähes viiden vuoden kokemuksella voi sanoa että sähköautolla reissaaminen on yhtä sujuvaa kuin polttomoottoriautolla. Kiitos hyvän latausverkoston. Aiemmin tein automatkoja ympäri Eurooppaa diesel- tai bensa-autoilla. Nyt viime vuosina vain sähköautolla. Vuoden 2023 kesällä tein parin viikon matkan Ruotsissa ja Norjassa, eikä latauksien kanssa ollut millään matkaosuudella ongelmaa, Mukava juttu oli kun Norjan Tesla asemilla sai ladata Teslan Super Charger asemilla ilmaiseksi. Tänä vuonna tein toukokuussa parin viikon matkan Balttian läpi Puolaan ja Saksaan, Latvian ja liettuan Teslan Super Charger lataaminen oli myös ilmaista. Useiden muidenkin Keski-Eurooppaan suuntautuneiden reissujen pohjalta voi sanoa että lataukset ovat sujuneet todella hyvin kun suurteholatureita löytyy sopivin välein pitkin matkaa. Muutaman lataus-sovelluksen lataaminen puhelimeen ei vie paljon aikaa mutta niillä löytyy latauspaikat lähistöltä tai ennakkoon suunnitellun reitin varrelta ilman etsimistä. Balttiassa ja Puolassa lomailevilla on oma Facebook ryhmäkin ”Via Baltica E67 Facebook” jossa jäsenet kertovat kokemuksistaan nyt suosituksi tulleesta suorimmasta Via Baltica tiestä Baltian maiden läpi Puolaan ja Keski-Eurooppaan.
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=Via+Baltica+E67+Facebook
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t645680Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo1073575Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel573438Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin
Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset52663Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L932662SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral742530Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021
vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti422394Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi861967Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei3401894Anteeksi T
Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa161593