Joko olette varanneet kesän etelänmatkan, vai odotatteko viime hetkeen ja katsotte mitä on tarjolla. Saako matkan edullisemmin, jos varaa sen vasta vähän ennen loma-ajankohtaa ?
Joko loma varattu ?
Kukkis75
3813
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Siis tämä kesä vai ensi? Tämä kesäloma suunniteltu ja varattu jo talvella. Nyt suunnittelun alla ensi talviloma. Aikaisin varaamalla on kohteissa varaa valita eikä tarvitse tyytyä viime hetken mitä on jäljellä paikkoihin.
Yleensä varaamme ainakin puoli vuotta etukäteen.
Nyt on hyllyssä vaimon tytön lennot Espanjaan heinäkuussa.
Meille molemmille lennot Espanjaan 31.08.
Mexicoon 09.12.
Ensi talven risteily täytyy varata elokuun alkuun mennessä jos aikoo päästä haluamalleen reitille ja hyttiluokkaan.
Edullisuudesta en tiedä. Aikanaan kuvittelin että tässä elämäntilanteessa ( työttömyyseläkeläinen ) käytämme viime hetken matkoja.
Totuus on päinvastainen.
Koska ajankohdasta ja kestosta ei tarvitse neuvotella kenenkään kanssa ovat vaatimukset niiden suhteen kasvaneet.
Mä oottelen viimeseen asti halpoja äkkilähtöjä. Nyt varasin 1.6 ja lähtö 9.6. Hyvä kohde ja hotelli. Aina ei tarvitse olla ajoissa varailemassa.