Onko jotain rajaa nuoren metsän harvennus ajossa traktorin koolla.
Liian järeä
Puunajoon
82233
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
No tuohon vois vastata vaikka näin että jos sinulla on yleensä joku raktori aja sillä. Semmonen 80 hv riittää sillä voit tehä jo muitakin hommia ihan hyvin.
Uppoaa suohon.
periaate että teen metsähommia vain silloin kun maa on jäässä,kesällä saa metsä olla rauhassa,saa linnut ja muut hoitaa lisääntymisensä rauhassa.
Näinollen ei painolla juuri väliä.
Sulla on. Jäteöljy ja öljytankkeines.
Metsäajoon sopiva traktori on kapea, lyhyt akseliväli, korkea maavara, matala painopiste, neliveto, oikea lukko molemissa akseleissa, ei turbiinikytkintä, hydrauliikkaa min 60 l/min, iso ohjaamo. Nuo ominaisuudet kun saisi yhteen traktoriin
Takarenkaan koko ja vääntömomentti. Eturenkaan leveys. Raktorin leveydestä ollaan montaa mieltä. Kaivinkonekuski oli sitä mieltä että korkeudesta ja kapeudesta on haittaa.
Sellanen yhdistelmä olisi paras kuin:
painoa 2,5 tonnia, puolitelat, 60hv ( lis. syötöt) vetävä kärry ja nosturi nostolaitteissa.
Ja kulkee!
Jos tosiaan tarkotit että kuormain nostolaitteissa on semmosesta kokemusta ja huonoo vaan. Keikkuu ja heiluu ja huonoissa raktoreissa joita en nyt kehtaa mainita hajoo ne nostolaitteet viimen. Parempi kärrin aisalla saa käännettyä kuormanpäälle ajon ajaksi ja jos kasat ovat puitten välissä on sieltä suora nostolinja kärriin.