Karhea silmä ja vaikea

liikuttaa............

eli kurkku tuli kipeäksi ja sitten alkoi tuntua vasen silmän seutu kuivalta ja karhealta silmä liikuttaminen aivan kuin hidasta ja kohdentaminen vaikeaa.Toinen silmä aivan normaali.Pari kuukautta sitten sama oire diagnosoitiin adenovirukseksi ilman kokeita ja allergiaksi.Todella kuiva olo kuin kärventyisi kuivaksi ja polttelisi.Herpestä joskus on mutta oikealla puolella ja vain huulessa ja nyt ei ole.

Vasemmassa silmässä lilluu myös sellainen karva ja nenän sivu on välillä jomottava.

Kaikki poskiontelojutut on kirkkaat niissä ei ole mitään.

Onko Adenovirus todellakin näin inhottava tauti ja iskeekö vain toiseen silmään kuivattaen sitä.

Allergista tämä ei tunnu olevan ku ei pahemmin kutitakaan edes nyt edellisen kerran jonkinverran kutitti luomia alhaalta.

Oltiin pari päivää sitten maalla ja pesin karjakeittiötä joka oli navettaa myöten mustassa homeessa ja pölyssä....aiemmin ei ollut mitään rasitettä eläin ym. pölyistä kun sama tauti oli.

Migreeniäkin on rasitteena silloin tällöin mutten osaa selvittää mitä tämä oikein on.

En jaksa enää lääkäriin mennä.Astmalääkkeet on käytössä suihkeena kortisoni 100mg 2x2/vrk ja tarv. kohtauslääke jota en ole tarvinnut nyt.

Kurkkua on närästänyt ja nyt polttelee kuin olisi flunssa tulossa muttei vielä paljoa.

Lapsista toinen yskii ja toisella on nuhainen nenä.

1

592

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ole

      Allergista tämä ei tunnu olevan ku ei pahemmin kutitakaan edes nyt edellisen kerran jonkinverran kutitti luomia alhaalta.

      Tyypillistä allergiaoiretta mitä silmissä on ollut silloin tuntuu että silmät ovat hiekkaiset ja molemmat silmät ja silmätipatkin alussa kirvelee ja auttaa parin päivän päästä.Eikä silmä ole jäykkä tai tunnottoman oloinen.Mutta nyt tipat ei auta vain kostuttavat hieman ja tunne on erilainen silmässä ja todella tunne on inhottava.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      223
      6819
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      40
      1221
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1032
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      891
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      47
      824
    6. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      61
      817
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      93
      784
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      781
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      726
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      723
    Aihe