Bussit Azoreilla?

Kulkeeko bussit Sao Miguelilla? Netissä haukutaan oikein kovasti, onko kellään omakohtaisia kokemuksia?
62578
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Aikatauluista en tiedä mutta ainakin eteläistä rantatietä pitkin kuleskelee harvakseltaan.

Sellainen kutina on että tunnin, parin jälkeen autoa tuli.
Sekä idästä ( kaksoistulivuoret) että lännestä.

Tulivuorille jäimme "hapattiin". Aamulla meno, myöhään iltapäivällä paluu.

Kun ei hätäile niin joskus pääsee.
Liftaaminen on tehokkaampaa, ikäripariskunnallakin.

Äänestä
  • harvoin pitävät paikkaansa.On hyvä olla niin paljon käteistä mukana että pääsee hotelliin taxilla.On nimittäin pienillä tähdeillä merkattu aikatauluun päiviä jolloin ei vuoroa ajeta,pyhäpäivät ja koulupäivät.

    Äänestä

Ponta Delgadassa kulkee kaupungissa a, b ja c-linhat. maksaa kymmeniä centtejä. eli jos ei jaksa kävellä voi käyttää niitä.

Äänestä

Ponta Delgadasta Avenida Dom Henriquelta (rantakatu) lähtee busseja itään, länteen ja pohjoiseen ja ne kulkevat vähintään tyydyttästi aikataulun mukaisesti. Vuoroja on vahemmän tai ei ollenkaan viikonloppuisin ja koulujen loma-aikoina (kesäkuun loppu - syyskuun toinen viikko). Ongelmana on enemmänkin tietää, mikä on tarkalleen alkupysäkki mainitulla rantakadulla. Bussit ovat edullisia, tyydyttävästi varustettuja ja harvoin niin tukahduttavia kuin HKL:n bussit Helsingissä. Ongelmana voi olla myös tietää tarkalleen, mitä reittiä bussit kulkevat. Varsinaista bussiasemaa Ponta Delgadassa ei ole. Ainoa paikka, mistä saa keskitettyä infoa ja aikataulun, on Matkailijatoimisto samalla rantakadulla.

Ponta Delgadan kaupungin sisällä kulkevat minibussilinjat A, B ja C. Niissä yksi matka maksaa 25 c. Istumapaikat on tarkoitettu lähtökohtaisesti odottaville, lapsen kanssa matkustaville, vammaisille, vanhemmille naisille ja miehille. Paikalliset noudattavat näitä sääntöjä aika pitkälle.

Äänestä
  • Busseilla voi kulkea muutamiin paikkoihin, kuten Vila Franca do Campo ja Ribeira Grande. Muuten bussit kulkevat huonosti. Ei ihme. että auton vuokrausta suositellaan. Taksi ja lehmä-bussi kulkevat, kannattaa tarkastaa myös ne!

    Äänestä

  • kommentaari kirjoitti:

    Busseilla voi kulkea muutamiin paikkoihin, kuten Vila Franca do Campo ja Ribeira Grande. Muuten bussit kulkevat huonosti. Ei ihme. että auton vuokrausta suositellaan. Taksi ja lehmä-bussi kulkevat, kannattaa tarkastaa myös ne!

    ...on kiinni matkailijan tarpeesta ja tottumuksesta. Bussilla pääsee Ponta Delgadasta moneen taajamaan, muuallenkin kuin Ribeira Grandeen, jonne on Ponta Delgadasta eniten vuoroja, ja Vila Franca de Campoon. Paikallinen väestö kayttää näitä busseja, mutta matkailijan tarvehan saattaa olla erilainen.

    Bussilla ei pääse kätevästi luontokohteisiin, kuten luonnonsuojelupuistoihin.

    Autovuokraamoja täältä löytyy ja jo parissakin päivää näkee vuokra-autolla joka aika paljon São Miguelin kaunista luontoa.

    Tilaa täällä riittää matkailijalle eikä kukaan ole hengittämässä niskaan. Siistejä ja hyvin varustettuja(mutta tyhjiä) grillauspaikkoja on luonnonpuistoissa ja taukoalueilla runsaasti tälläkin hetkellä ja sää on mitä mahtavin

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kulkeeko? kirjoitti:

Kulkeeko bussit Sao Miguelilla? Netissä haukutaan oikein kovasti, onko kellään omakohtaisia kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu