http://www.adulta.fi/koulutus/koulutusesite.php?id=1213
Koulutus antaa eväät respaksi, joka saa rintapieleensä JV-kyltin. Aikalailla huuhaata koko koulutus!
Koulutus antaa eväät respaksi, joka saa rintapieleensä JV-kyltin. Aikalailla huuhaata koko koulutus!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Heidät pitäisi valikoida psykologisin testein ainakin järjestyksenvalvontaan jne. Luonteessa ei saisi ilmetä väkivaltaisia eikä sadistisia piirteitä. Niin paljon nykyisin kuulee kaikenlaista negatiivista palautetta järjestyksenvalvojista.
Joukko on varmasti monen kirjavaa. Nämä "vähemmän" hyviä ominaisuuksia omaavat pilaavat muidenkin maineen. Sen vuoksi kannattaisi panostaa alan
juuri näihin testeihin. Ei riitä että on bodattu kroppa ja nahkatukka, vaikka siinähän sinänsä ei mitään pahaa. Pitää olla siellä päänupissakin tietyt asiat kohdallaan.
Sehän on lähinnä asiakaspalvelua. Oli epämiellyttävää katsoa erästä videon pätkää missä järjestyksen valvojat potkivat maassa makaavaa miestä. Kaupunkia siinä ei mainittu. Tämä on erittäin huonoa mainosta alan ihmisille. Profiilin korotus olisi paikallaan.
Niin, että pakko oli sitten jotain sanoa? Vaikka ei liittynyt juurikaan ekaan viestiin. Halusitpahan taas todeta, ettei kaikki järjestyksenvalvojat toimi niin kuin pitäsi ja tämä liittyi tuohon respakuolutukseen..., miten?
Turha kai tuo koulutus tosiaan on. Ovat vain yhdistelleet eri tehtäviä. Eipä tuolla koulutuksella kummoisia "hotellin turvavastaavia" vielä tehdä. Järjestyksenvalvoja kurssi ja lyhyt voimakäyttö kurssi ei mielestäni tuota titteliä oikeuta. No, saavatpahan respatkin kortin ja "jännitystä" elämään.
Tuo on hotelli- ja ravintola-alan perustutkinto, jossa painotetaan jonkin verran turvallisuusasioita. Todennäköisesti siisti sisätyö. Ennenkaikkea asiakaspalvelutyö.
Jotkut tietysti preferoivat enemmän kärryjen työntelyä marketin pihalla tai spurgujen jahtaamista metroasemalla. Omat mieltymykset eivät vähennä muiden töiden arvoa mitenkään.
Jos ette tietäisi koulutussisältöä niin mitä kuvittelisitte ko. koulutuksen sisältävän?Mielestäni nimike on täysin harhaanjohtava eikä vastaa suoritettavaa koulutusta.
Aulan virkailijatyttönen/poikanen sittenko vastaa koko Kämp:n turvallisuudesta...
todellakin on harhaanjohtava!! eihän tuolla koulutuksella voi turvallisuudesta vastata juuri millään tasolla. Ihan pelkkä hotellivirkailija nimike on minusta sopiva. Turvallisuuspuolen osaajat löytyvät ihan joltakin muulta alalta kun hotelli-ja matkailu...minun mielestäni näin...
koulutus mielestäsi riittää hotellin turvallisuudesta vastaamaan?
Ihan näin uteliaisuuttani kyselen.
Jos siinä ulko-ovella notkutaan niin JV-kortti sitten varmaan riittää. Mikäli taas tarkoitetaan ylempää johtoporrasta niin eiköhän me aloiteta sitten tuolta amk-tutkinnoista. Turvallisuusalan PT TVEAT yksi vaihtoehto. Tämä riippuu juuri siitä miten jossain hotellissa on turvallisuusasiat hoidettu. Hoidetaanko talon palveluksessa olevalla turvahenkilöstölla vai onko annettu toimeksianto vartioimisliikkeelle.
turvallisuus osaaminen taitaa käsittää hieman enemmän kun hotellivirkailijan ja järjestyksenvalvojan koulutuksen. Kaikkea ne jaksaa tänä päivänä keksiä.
Mutta eipä taitaisi riittää hotelliketjkun korkeimmille päälliköille tämäkään ilman että turvallisuusvastaavalla olisi tämän koulutuksen ohessa myös esim. työkokemusta n. 5 vuodelta turvallisuusalan kenttätyöstä, erinomainen kielitaito jajos on miespuolinen, niin intti käytynä.
Lisäksi uskoisin että ko. tyypin olisi miellään oltava väh. 30 vuotias ollakseen edes uskottavan näköinen.... Ihan parikymppistä turvallisuusvastaavaa en pitäisi uskottavana, minäkään!
Sorry, kokeilen uusiks...
http://amiedu.fi/index.cfm?action=koulutustarjonta&doc=koulutus&koodi=237209&extra=on&aihenro=108
Tuolla "turvallisuusvastaavan" tutkinnolla tuskin on tarkoituskaan mitään valmiita turvallisuusPÄÄLLIKÖITÄ leipoa, eiköhän kyseellä ole enemmänkin antaa paremmat koulutusvalmiudet ihan kenttätason työntekijöille.
Turvallisuusvastaava voisi toimia esimerkiksi respan vuorovastaavana tms. vastuutehtävässä. On varmasti parempi, että turvallisuushenkilöstölle annetaan monipuolista koulutusta, sillä pelkkä lakisääteinen JV-kurssi on todella lyhyt koulutus. Tutkintonimikkeitä voisi ehkä miettiä paremmin, nykyinen turvallisuusvastaavan nimike antaa harhaanjohtavan kuvan koulutuksesta.
Kenenkään mielestä tuskin olisi huono juttu, jos vaikkapa kaikki majoitus- ja ravitsemusliikkeissä työskentelevät aulehenkilöt kävisivät oheisen koulutuksen pelkän JV-kurssin sijasta?