Lapin lääniin jää

Uutisten mukaan kahdeksalle (8) poliisipäällikölle pitäisi nyt löytyä jostain työpaikka, kun poliisipäälliköitä karsitaan.
Onko tämä säästöä ja saadaanko kentälle enemmän miehitystä, kun päälliköjä vähennetään.
5547
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ehkä kyvykkäitä ja kunnollisia. loput tarvitsevatkin esimiehen.

Äänestä

Yhtään virkaa ei lisätä vaan syrjäalueillakin voidaan sitten ilmoittaa olevan niin ja niin monta poliisia, kun lasketaan isoja alueita yhteen vaikka toiseen "kotipoliisipiiriin" olisikin 100 kilometrejä. Palkat tippuu ja pohjoinen tyhjenee.

Äänestä

kahdeksaa potkitaan kortistoon. Eiköhän hallinnosta löydy näille sopiva virka. Olisihan se sääli laittaa osaavaa väkeä kortistoon. -Niinhän. Sen sijaan kenttäväen määrä tulee Lapissa koko ajan alas kuin lehmänhäntä. Kumotkoon väitteen kuka pystyy.

Äänestä
  • Meinaan mistä löydät ne osaavat päälliköt niistä laitoksista joita ollaan sulauttamassa/lakkauttamassa?

    "Olisihan se sääli laittaa osaavaa väkeä kortistoon."

    Äänestä

  • niinpä-vitsikö? kirjoitti:

    Meinaan mistä löydät ne osaavat päälliköt niistä laitoksista joita ollaan sulauttamassa/lakkauttamassa?

    "Olisihan se sääli laittaa osaavaa väkeä kortistoon."

    onhan meillä lapissa kykynsä näyttäneitä pomoja.
    Ei valita parhaita, vaan SOPIVAT. Vapaana on mm. keisari ja hyvä aisapari tälle se poliisipomo joka todistajana alioikeudessa todisteli keisarin olevan sopiva uranuurtaja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaksi poliisipäällikköä kirjoitti:

Uutisten mukaan kahdeksalle (8) poliisipäällikölle pitäisi nyt löytyä jostain työpaikka, kun poliisipäälliköitä karsitaan.
Onko tämä säästöä ja saadaanko kentälle enemmän miehitystä, kun päälliköjä vähennetään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu