4h k s piha hyvällä paikalla pk-seudulla 234000, vain kolme vuotta vanha. Samaan hintaan on tarjolla viljalti 70- ja 80-lukujen remontoimattomia lääviä.
http://www.etuovi.com/kohde/354663
Tähän voisin melkein laittaakin rahani, vaan on liian pieni...
http://www.etuovi.com/kohde/354663
Tähän voisin melkein laittaakin rahani, vaan on liian pieni...
Vastaukset 14
Vanhimmat
Hetken etsin kuvasta pihaa, ennen kuin sen löysin..
parveke, empäs taida vaihtaa.
http://www.etuovi.com/kohde/975563
Onko nyt jo rommannut? Tuo 2,15k€/m2 tuntuu kauhean pieneltä.
eli löytyy vielä normaalien hoitovastikkeen ja rahoitusvastikkeen lisäksi "tonttivastike" 214€/kk, eli ota se laskelmissa huomioon.
Tontin kustannuksia piilotellaan, ja hoitovastike saadaan näyttämään normaalilta.
Tämä on se asuntokusetuksen seuraava luku.
Ensinnäkin ostat törkeään ylihintaan pellolle rakennetusta talosta luukun varastohallien takapihoilta.
Sitten tästä "upeasta sijainnista" ja tontista pitää maksaa erikseen 200-400 euroa kuussa. Vieläkö riittää urpoa ostoksille.
no vielä...
Ensin alettiin käyttää huiman suuria rahoitusvastikkeita, jotta pankin mahdollinen niskoittelu myöntää asiakkaalle huiman suuri henkilökohtainen laina ei haittaisi kaupantekoa.
Sitten tuli tonttivastike.
Onko seuraavaksi vuorossa perustamisvastike, pystytysvastike, LVIS-vastike jne. ellei asuntokuplan puhkeaminen tule väliin?
Ja toinen juju on, että mainittu rahoitusvastike 422 € riittää vain yhtiölainan korkoihin eikä yhtiölaina lyhene euroakaan ko. kuukausittaisella rahoitusvastikeella.
Kerros 1/4. Milloin ajattelit pitää verhoja auki? Ehkä juhannusaattona, kun kaikki ovat maalla?
Voimalinjat vieressä! Ei sitte tartte ihmetellä kun lähtee tukka päästä..
Eipä tullut ensin katsottua kartasta. Olisin tehnyt tarkempaa tarkastelua, ellei olisi ollut alunperin vähän liian pieni.
En muuttaisi sitten noiden voimalinjojenkaan puolesta. Ei ne ehkä mitään aiheuttaisi, mutta ovat ilkeän näköiset.
Hieman "talonmiehen asunnon" tyyppinen, varsinkin kun maantasokerros on käsitelty 70-luvun tyyliin eri tavalla kuin muut kerrokset.
Vanhuksille ja rempseälle lapsiperheelle kyllä ihan o.k luukku, ja hinta melko kohdillaan.
puolet lisaa, vantaa kerrostalosta, jep.
Espoosta samaan hintaluokkaan saisi vaikkapa tämän http://www.etuovi.com/kohde/504118
Ja Tiistilä on oikein oikein syvältä...
Nykyinen vuokraluukkuni on muuten Espoossa.
2001 ostettu omakotitalo 90m2 pk-seudulla tod.hyvät kulkuyhteydet Hkiin