Entä jos ei mene pääsykokeeseen?

nii tossa se kysymys olikin... ku päätin sittenkin alkaa toisen lyhyemmän koulun tammikuulla.. nii tuleeko tosta jotain jos ei mene amk:n pääsykokeisiin?
51460
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hyvässä tapauksessa selviät sakoilla, pahimmassa tapauksessa saattaa tulla 6kk ehdollista. Samalla sut laitetaan kaikkien yliopistojen ja korkeakoulujen ns. mustalle listalle, eli sua ei päästetä enää yhtiinkään pääsykokeisiin.

...NOT! Ei heitä voisi vähempää kiinnostaa, tuletko vai et. Oma on asiasi.

Äänestä

on tullut kutsu pääsykokeeseen, niin vilkaisepa lukeeko siinä, että täytyy ilmoittaa esim. koulun toimistoon jollekin tädille, ettet tule. Mun kirjeessä ainakin on niin...

Äänestä
  • Sama mulla, kutsussa oli että "mikäli et saavu paikalle pyydämme ilmoittamaan 4.6 mennessä puhelinnumeroon" (ja koe olisi ollut huomenna). Soitin ja hakutoimistossa puhelimeen vastannut otti vaan lyhyesti nimen ylös ja "kiitos hei". Toisessa kutsussa mulla ei ollut mitään mainintaa perumisesta,

    Se vaan kiinnostaisi että ottaakohan ne vielä viime tingassa sinne jonkun muun mun tilalle? Etten nyt tavallaan pilannut jonkun muun mahiksia päästä pääsykokeeseen. Itsellä se oli 4. vaihtoehto jonka pistin vain vaihtoehdoksi kun en muutakaan keksinyt. Paikkakuntakin väärä. Enkä kyllä usko että mulla sinne näillä lähtöpisteillä kovin suuria mahiksia edes olisi ollut päästä..

    Äänestä

Jos saat työkkäristä/Kelasta jtn tukia niin rahantulo saattaa loppua. Kouluttamaton alle 25-vuotias on velvollinen hakemaan kaikissa yhteishauissa ja pääsykokeissa on käytävä.

Äänestä
  • tuossa ylhäällähän se on kerrottu. Eli Amk ei ole kiinnostunut oletko paikalla vai et, mutta kelaa se kyllä kiinnostaa jos joudut työttömäksi. Eli jos et mene, et saa työmarkkinina tukea ellet mene työharjoitteluun.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sarianna_19 kirjoitti:

nii tossa se kysymys olikin... ku päätin sittenkin alkaa toisen lyhyemmän koulun tammikuulla.. nii tuleeko tosta jotain jos ei mene amk:n pääsykokeisiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu