suomen suossa rypemisen syy

paljon hävinnyt

suomen tappion syyt juontuvat pääasiasiassaa siinä, ettei suomessa tähti pelaajija peluuteta jo junnu iässä tähtipelaajanina, vaan he istutetaan ruotuunsa. Joukkueen taktinen pelaaminen menee yksilötaitojen kehittämisen edelle. Lisäksi monet juniorivalmentajat viis veisaavat taitojen kehittämisestä, vaan esim juoksuttavat poikia.
Syitä tälläiseen käyttäytmiseen on yksinkertaisesti vain se, että jokainen valmentaja haluaa voittaa jokaisen ottelun. Näin tavoitteena on siis muut asiat kuin yksilöiden esille saaminen. Ammatti juniori valmentajat joilla olisi mahdollista kehittyä oleelliseen puuttuvat suomalaisesta jalkapallosta. Juniori koulukkuntamme keskittyy rivimiesten kasvattamiseen. Siksi Suomalainen maajoukkue ei pärjää, ei pärjännyt eilen, eikä pärjää huomenna.
Kuitenkin parempaan suuntaan on menty. Muistetaan 1928 kisat joissa hävittiin Italialle 8-0. Niin tuskinpä moisia selkäsaunoja edes rivipelaajillemme enää tulee.

3

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei tahkoo eikä pihkaa

      ovat syvemmällä ja suurin niistä on:
      Pesäpallo, joka on vienyt monta lupaavaa urheilijaa joutavan pomputtelun pariin.
      Pois kaikki medianäkyvyys ja sponsorirahat tältä ns. urheilulta ja tulokset ovat mahdollisesti nähtävissä 20-30 vuoden kuluttua jalkapallossa, yleisurheilussa jne.

      • 4-2

        TÄNÄÄN SUOMI VIE BELGIAA 4-2


      • ---

        Pesäpallolla harjoitutettiin aikanaan suomen armeijaa ja hyvin pärjäsivätkin sitten koskaan aikoihin nähdyissä Itä-Länsi peleissä jossa suomi tosin pelasi kokonaan lännen ja itäinen suurvaltanaapurimme taas Idän joukkueissa.
        Eli ihan hukkaan ei pesis mennyt, kuka tulevaisuudestakaan koskaan tietää...?

        Toiseksi on ihan hyvä että meillä on jotain omintakeistakin (pesis) eikä pelkästään hukuttauduta massaan eli kaikki pelaisivat yksipuolisesti fudista. Mielestäni monipuolisuus urheilussa on valttia ja jokaisella pitää olla vapaus valita lajinsa.

        Kolmanneksi miksi uhrata kaikki valtakunnan voimat fudikseen kun sinne arvoturnauksiin ei kuitenkaan koskaan päästä ja mitä sitten vaikka päästäisikin häviämään jo heti alkulohkoissa, suomen fudis kokonaisuutena on kuin kalpea haamu esim. Ruotsin rinnalla ja tulee sellaista aina olemaan (lätkässä eri asia).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      269
      9882
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      316
      7077
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      83
      1842
    4. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      106
      1494
    5. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1461
    6. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1181
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      1119
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      47
      926
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      24
      790
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      752
    Aihe