suomen tappion syyt juontuvat pääasiasiassaa siinä, ettei suomessa tähti pelaajija peluuteta jo junnu iässä tähtipelaajanina, vaan he istutetaan ruotuunsa. Joukkueen taktinen pelaaminen menee yksilötaitojen kehittämisen edelle. Lisäksi monet juniorivalmentajat viis veisaavat taitojen kehittämisestä, vaan esim juoksuttavat poikia.
Syitä tälläiseen käyttäytmiseen on yksinkertaisesti vain se, että jokainen valmentaja haluaa voittaa jokaisen ottelun. Näin tavoitteena on siis muut asiat kuin yksilöiden esille saaminen. Ammatti juniori valmentajat joilla olisi mahdollista kehittyä oleelliseen puuttuvat suomalaisesta jalkapallosta. Juniori koulukkuntamme keskittyy rivimiesten kasvattamiseen. Siksi Suomalainen maajoukkue ei pärjää, ei pärjännyt eilen, eikä pärjää huomenna.
Kuitenkin parempaan suuntaan on menty. Muistetaan 1928 kisat joissa hävittiin Italialle 8-0. Niin tuskinpä moisia selkäsaunoja edes rivipelaajillemme enää tulee.
suomen suossa rypemisen syy
3
296
Vastaukset 3
- Ei tahkoo eikä pihkaa
ovat syvemmällä ja suurin niistä on:
Pesäpallo, joka on vienyt monta lupaavaa urheilijaa joutavan pomputtelun pariin.
Pois kaikki medianäkyvyys ja sponsorirahat tältä ns. urheilulta ja tulokset ovat mahdollisesti nähtävissä 20-30 vuoden kuluttua jalkapallossa, yleisurheilussa jne.- 4-2
TÄNÄÄN SUOMI VIE BELGIAA 4-2
- ---
Pesäpallolla harjoitutettiin aikanaan suomen armeijaa ja hyvin pärjäsivätkin sitten koskaan aikoihin nähdyissä Itä-Länsi peleissä jossa suomi tosin pelasi kokonaan lännen ja itäinen suurvaltanaapurimme taas Idän joukkueissa.
Eli ihan hukkaan ei pesis mennyt, kuka tulevaisuudestakaan koskaan tietää...?
Toiseksi on ihan hyvä että meillä on jotain omintakeistakin (pesis) eikä pelkästään hukuttauduta massaan eli kaikki pelaisivat yksipuolisesti fudista. Mielestäni monipuolisuus urheilussa on valttia ja jokaisella pitää olla vapaus valita lajinsa.
Kolmanneksi miksi uhrata kaikki valtakunnan voimat fudikseen kun sinne arvoturnauksiin ei kuitenkaan koskaan päästä ja mitä sitten vaikka päästäisikin häviämään jo heti alkulohkoissa, suomen fudis kokonaisuutena on kuin kalpea haamu esim. Ruotsin rinnalla ja tulee sellaista aina olemaan (lätkässä eri asia).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091320
- 45901
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50726Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r129674- 70666
- 67616
- 53597
- 55555
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.93473Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20470Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32458- 34457
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115453- 49447
- 51445
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e85441- 5438
- 52403
- 42400