Päätin eilen siivota koneen kunnolla; kaikki kortit & levyt irti, muistit pihalle, prossu irti, piitahnan vaihto, ja imurointi. Tämän jälkeen forkkasin windowsin osion ja pistin XP:n (SP2) uudelleen (samalle) puhtaalle osiolle.
Tämä sama ongelma on ilmennyt lähestulkoon joka kerta formatoinnin yhteydessä, niinkuin nytkin. Kone boottailee itsestään varsin pian windowsin käynnistymisen jälkeen, tai vetää screenin pimeäksi mutta jättää boottaamatta. Epäilisin poweria syypääksi, mutta kuitenkin olen aina riitävän taistelun jälkeen saanut koneen toimimaan moitteettomasti, joka taasen viitaisi näyttikseen tai sen ajureihin.
Speksit:
Athlon 3200
ASUS A8V VIA K8T800
Club 3d Radeon 9800 Pro AGP
kaksi 200Gt seagaten sata raid levyä
kaksi 60Gt seagaten IDE levyä
CD-RW
DVD RAM
ja kaikkea tätä yrittää vispata Nexuksen NX-3500 350W poweri.
Viimeksi kone toimi puolisen vuotta täysin moitteettomasti tällä kokoonpanolla, poislukien CD-RW asema. Näyttiksen ajureina oli muistaakseni Omega drivers 3.8.221 jolla homma toimi varsin mallikkaasti. Muilla näyttiksen ajureilla kone ei lähtenyt kunnolla edes käyntiin, jos lähti niin ongelma pysyi. Nyt ongelma ei tunnu korjaantuvan edes yo. ajureilla, mikä avuksi?
Powerissa häikkää?
3
512
Vastaukset
- vaihtoon.
Ilmeisesti 5V-linjan elkot kuivahtaneet.
Melko tyypillinen vika ja oireet juurikin kertomasi kaltaiset.
Et saisi mistään lainaksi poweria, jotta voisit varmistua asiasta, ennen uuden ostamista?- KukistajA
Kyllähän tuosta kämppiksen koneesta voisi powerin riipaista, kävin jo tutkailemassa ja sekin näyttäisi olevan 350W.
En ole sähköalan kavereita, joten käytännössä tuon mötikän sielunelämää en tunne juuri lainkaan. Kannattaisiko testata sekä toisella 350:llä powerilla, että myös isommalla. Tällöin selviäisi ainakin onko poweri rikki vai vaan liian tehoton.
Kiitoksia avusta.
- nimetön.
> ASUS A8V VIA K8T800
> Club 3d Radeon 9800 Pro AGP
Kokeile vaihtaa laitehallinnasta VIA AGP TO CPU ajuri PCI standard PCI-to-PCI bridgeksi.
Itselläni on myös VIA piirisarjat ja ATI Radeon, joka kaatuili jatkuvasti, mitään peliä ei voinut pelata kun kone kaatui välittömästi kun sitä yritti, no epäilin tietenkin poweria tai näytönohjaimen vikaa, kunnes sitten tein tuon ylläolevan, ja kas kummaa. Ei yhtään ongelmia tuon jälkeen. Kone ei kaadu enää. Kyse ei siis ollutkaan laiteviasta ja powerin riittävyydestä, vaan VIA:n paskasta AGP ajurista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1038288Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d26735084Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras243334- 291883
- 571510
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1091478Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1381357Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.1751326Ajattelen sinua kiitollisuudella
Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi601099Sinulle tiedoksi
Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si28933