Automaattinen liikenteenvalvonta

Kuinkahan nopeasti peltipoliisi nappaa uuden kuvan kun ajoin aika lähellä toista autoa, siis molemmat menimme ylinopeutta. Huomasin yht äkkiä että peltipoliisi välähti, todennäköisesti ainakin ekan autoilijan kohdalla. Mahtaako ehtiä järjestelmä latautumaan uudelleen nappaamaan uuden kuvan.

Kyse on Raisio-Taivassalo tieosuudesta ja kamera oli Raision sairaalan kohdalla tänään kello 16:30
22497
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ajoin pari viikkoa samaan sumppuun ja telkänpönttö otti minusta kuvan. Pari viikkoa ja rikesakko rapsahti postista. 50 rajoitus ja 68 mitattu.

Ajoin lähellä toista autoa ja kamera välähti selvästi minun kohdalla eli ensimmäinen pääsi pälkähästä.

Todennäköisesti kameran kuvausraja oli tyyliin 66 km/h ja ensimmäinen auto ajoi juuri 65, eikä sitä kuvattu.

Eihän jonossa ajavatkaan aja prikulleen samaa vauhtia, vaan näitä parin kilometrin nopeuseroja on jatkuvasti, vaikka kuljettaja voisi vannoa autojen kulkevan samaa vauhtia.

Niinpä sinun kohdalla voi hyvin olla, että etummainen auto ajoi juuri karvan yli kuvausrajan ja sinä juuri saman verran alle.

Aiankin oma tuntemukseni oli, että kameran välähdys osui selvästi minun kohdalle eikä siinä silminnäkijänä ollut epäselvyyttä. Jos sinusta näytti siltä, että välähdys osui toiselle, niin todennäköisesti selvisit pälkähästä.

Postia tullee parin viikon sisällä, jos on tullakseen.

Äänestä
  • Juu tosta netistä katsoin että se on 15 m kohdalla ne anturit josta ottavat nopeuden ja kuvan, olin selvästi takanapäin mutta en varmaksi sitä osaa sanoa.

    Tuleeko muuten se rikesakko postissa suoraan vai pitääkö jostain hakea. En ole tolppasakkoja ennen nimittäin saanut.

    Toivotaan että napsahti etummaiselle... vauhdistakaan en osaa sanoa, tuntui että oli hieman alle 70 kun olin aivan ajatuksissani eikä nopeusrajoituksesta ollut hajuakaan :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Timper13 kirjoitti:

Kuinkahan nopeasti peltipoliisi nappaa uuden kuvan kun ajoin aika lähellä toista autoa, siis molemmat menimme ylinopeutta. Huomasin yht äkkiä että peltipoliisi välähti, todennäköisesti ainakin ekan autoilijan kohdalla. Mahtaako ehtiä järjestelmä latautumaan uudelleen nappaamaan uuden kuvan.

Kyse on Raisio-Taivassalo tieosuudesta ja kamera oli Raision sairaalan kohdalla tänään kello 16:30

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu