Niin eli siis onko cockerspanielit taipuvaisia karkailuun? vai pysyvätkö ne hyvin irrallaa? tyhmä kysymys, mutta tahtoisin tietää. Riippuuhan se paljon yksilöstä, mutta näin yleisesti katsottuna.
Ovatko
5
534
Vastaukset
- ovat
ja kaupungissa ei saa muutenkaan pitää koiria irti.
- urokseni..
Ei ole karkaillut.. Joskus pentuna ainoastaan uhma-iässä, mutta tuli helposti pois kutsumalla.. ja noita juttuja mitä oon lukenu/kuunnellu, niin jotkut urokset saattavat olla taipuvaisia karkailuun.. mutta kun tekee jo pentuna selväksi että pihasta ei lähdetä, niin kyllä ne siellä pysyvät..
- uroscockeri
Meidän koira pysyy suht hyvin aidattomassakin pihassa, mutta kun cockeri on ylösajava koira niin se saattaa lähteä helposti jonkun villieläimen perään (se voi siis olla vahvasti "veressä").
Meidän koiralta löytyy myös hieman vahtikoiran vikaa, joten se käy joskus tarkastamassa postilaatikkomme luona käyvät ihmiset (eli naapurit). Yllätyksestä saattaa päästä muutama haukku, mutta yleensä tutuksi toteaminen riittää. Muuten sen kanssa ei ole ollut ongelmaa. Se on se joka komentaa meidän nuorempaa koiraa, jos se lähtee silmän välttäessä tontin ulkopuolelle =)
Tällaisella rauhallisella maaseudulla pidän koiraani vapaana pihassa, mutta isommassa paikassa en välttämättä pitäisi. - cockerin omistaja
mullakin on cockeri poika koira ja se on 1 vuoden ja on kerinnyt karata jo monta kertaa mutta ain aon tullut takaisin.yksi kertas oli sellainen ettei sitä näkynyt ja lähdin ettii ja se oli jonkun tyttökoiran luona.tsemppiä..
- Hanna
Meidän narttu cockeri pysyy hyvin pihalla ja metsässäkin lähettyvillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi653272Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj903066SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1773008Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä412366- 1302356
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2052211Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li361714Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi521688Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3991653- 1001185