Ovatko

cockerit

Niin eli siis onko cockerspanielit taipuvaisia karkailuun? vai pysyvätkö ne hyvin irrallaa? tyhmä kysymys, mutta tahtoisin tietää. Riippuuhan se paljon yksilöstä, mutta näin yleisesti katsottuna.

5

534

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ovat

      ja kaupungissa ei saa muutenkaan pitää koiria irti.

    • urokseni..

      Ei ole karkaillut.. Joskus pentuna ainoastaan uhma-iässä, mutta tuli helposti pois kutsumalla.. ja noita juttuja mitä oon lukenu/kuunnellu, niin jotkut urokset saattavat olla taipuvaisia karkailuun.. mutta kun tekee jo pentuna selväksi että pihasta ei lähdetä, niin kyllä ne siellä pysyvät..

    • uroscockeri

      Meidän koira pysyy suht hyvin aidattomassakin pihassa, mutta kun cockeri on ylösajava koira niin se saattaa lähteä helposti jonkun villieläimen perään (se voi siis olla vahvasti "veressä").
      Meidän koiralta löytyy myös hieman vahtikoiran vikaa, joten se käy joskus tarkastamassa postilaatikkomme luona käyvät ihmiset (eli naapurit). Yllätyksestä saattaa päästä muutama haukku, mutta yleensä tutuksi toteaminen riittää. Muuten sen kanssa ei ole ollut ongelmaa. Se on se joka komentaa meidän nuorempaa koiraa, jos se lähtee silmän välttäessä tontin ulkopuolelle =)
      Tällaisella rauhallisella maaseudulla pidän koiraani vapaana pihassa, mutta isommassa paikassa en välttämättä pitäisi.

    • cockerin omistaja

      mullakin on cockeri poika koira ja se on 1 vuoden ja on kerinnyt karata jo monta kertaa mutta ain aon tullut takaisin.yksi kertas oli sellainen ettei sitä näkynyt ja lähdin ettii ja se oli jonkun tyttökoiran luona.tsemppiä..

    • Hanna

      Meidän narttu cockeri pysyy hyvin pihalla ja metsässäkin lähettyvillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      65
      3272
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      90
      3066
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      177
      3008
    4. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      41
      2366
    5. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      130
      2356
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      205
      2211
    7. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      36
      1714
    8. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      52
      1688
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      399
      1653
    10. Gallup! Mitä kirjainta kaipaat ja rakastat?

      Etunimen eka kirjain? Aloitan V
      Ikävä
      100
      1185
    Aihe